عناوين آخرين اخبار :  ...
کسب مقام دوم رشد علمی ایران در بین کشورهای عضو جنبش عدم تعهد


کسب مقام دوم رشد علمی ایران در بین کشورهای عضو جنبش عدم تعهد

سایت دکتری ( www.PhDL.net )

وزیر علوم اعلام کرد: ایران از نظر رشد علمی در بین کشورهای اسلامی مقام نخست و در بین کشورهای عضو جنبش عدم تعهد مقام دوم را دارد. فرهادی وزیر علوم

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر محمد فرهادی در نشست سراسری روسای دانشگاهها، مراکز پژوهشی و پارک های علم و فناوری با اشاره به روند رشد صعودی تولید علمی ایران از سال ۲۰۰۰تا کنون گفت: بر اساس اعلام پایگاه استنادی اسکوپوس، ایران در پایان سال ۲۰۱۴میلادی ۱.۵ درصد تولید علم جهان را به خود اختصاص داده و در بین ۵۷کشور اسلامی مقام نخست و ۱۲۰کشور عضو جنبش عدم تعهد مقام دوم را دارد .

وی ادامه داد: وجود بیش از  چهار میلیون ششصد هزار نفر دانشجو و  ۷۰ هزار نفر عضو هیات علمی را در مجموعه آموزش عالی، سرمایه بسیار بزرگی برای کشور محسوب می­‌شود که اگر مورد عنایت قرار گیرد و در مسیر درست خود هدایت شود، موجب جهش علمی و توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی  می شود.

وزیرعلوم تاکید کرد: یکی از راهکارهای رسیدن به جایگاه مطلوب و قله توسعه علمی ، آمایش سرزمینی آموزش عالی است  که در شورای عالی انقلاب فرهنگی مراحل نهایی خودرا می گذراند.

وزیر علوم  نبود نظام جامعی در جهت ارزیابی مستمر و مؤثر دانشگاه­ها و مراکز آموزشی و پژوهشی. نامتناسب بودن ظرفیت­های آموزشی با نیاز واقعی کشور در بخش های مختلف صنعتی، خدماتی، کشاورزی، وجود تعداد زیاد دانشگاه و موسسه­های آموزش عالی و رشد چشمگیر کمیت آنها در دهه گذشته را از موانع و مشکلات کلان آموزش عالی اعلام کرد که وزارت علوم برای حل آن در حال برنامه ریزی است.

وی تقویت ارتباط با مراکز علمی  معتبر جهان را از برنامه های جدی وزارت علوم عنوان کرد که از سال گذشته شروع شده و در سال جاری با سرعت بیشتری پیگیری خواهد شد.

 فرهادی با اشاره به وجود تخلفات علمی در امر پژوهش، نگارش پایان ­نامه ­ها و مقالات علمی و پژوهشی گفت: برای به حداقل رساندن این مشکل در داخل دانشگاهها اخیرا آیین نامه هایی به دانشگاهها و مراکز آموزش عالی ابلاغ شد و برای رفع آن در محیط بیرون از دانشگاه نیزلایحه ای از سوی وزارت علوم به دولت ارسال شده که پس از تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه می شود.

وزیر علوم، فراهم ساختن بستر لازم برای حاکمیت نخبگان در دانشگاه ها با اصلاح ساختار و تجدیدنظر در روند مرکز جذب هیئت علمی را از برنامه های وزارت علوم اعلام کرد و تاکید کرد دانشگاهها به فرآیند جذب پرونده های جذب هیئت علمی سرعت بیشتری ببخشند.

وی تبادل استاد و دانشجو با دانشگاه های بزرگ جهان و جذب دانشجوی خارجی با اصلاح آیین نامه های موجود و تدوین آیین نامه های جدید را از برنامه های دیگر وزارت علوم در سال جاری اعلام کرد و گفت: در سال گذشته تعداد ۴۵۰۰دانشجوی خارجی به دانشگاههای ایران آمدند که این تعداد در سال جاری باید تا سه برابر افزایش پیدا کند.

فرهادی با اشاره به ضرورت ارتقای کیفی آموزش از طریق تجدید نظر در رشته­های قدیمی که دارای بازار کار نیستند و ایجاد رشته های جدید و بین رشته­ای و در کنار آن حذف رشته های تکراری و غیرقابل توجیه گفت : بازنگری رشته ها در شورای عالی برنامه ریزی در حال انجام است و تا پایان تابستان بسیاری از آنها نهایی می شود.

وزیر علوم تاکید کرد دانشگاهها باید برای حل مشکلات اساسی کشور راهکار ارائه دهند که در این زمینه رفع خشکسالی و کمبود آب ،مشکلات محیط زیستی ، آلودگی هوا و مشکلات کشاورزی و انرژی های تجدیدپذیر در اولویت هستند.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی دانشگاهها و کمبود منابع مالی گفت : هدایت مراکز آموزشی و تحقیقاتی برای عرضه فعالیت­های تحقیقاتی به عاملان اقتصادی و  تشویق فرهنگ کمک­های بلاعوض و استفاده از پتانسیل خیرین آموزش عالی  از جمله راهکارهای قابل تامل در این زمینه است.

فرهادی تسهیل فرآیند استفاده از فرصت­های مطالعاتی برای اساتید و اعضای هیات علمی و دانشجویان دکتری و ایجاد بستر قانونی لازم جهت عضویت در سازمان­های علمی جهانی و شرکت در جشنواره­ها و نمایشگاه­های علم و فناوری جهانی را از برنامه های وزارت علوم اعلام کرد.

وزیرعلوم با تاکید بر  ارتقای نظام اطلاع رسانی و رفع نارسایی سیستم طبقه بندی و نگهداری اطلاعات و فراهم آوردن امکان دسترسی به پژوهش­های انجام شده در سطح ملی و بین المللی گفت: وزارت علوم از ایجاد آزمایشگاههای مرکزی و مرجع و تقویت شبکه آزمایشگاههای علمی حمایت می کند.

 دکتر فرهادی با اشاره به اعلام برنامه راهبردی وزارت علوم در آینده نزدیک از دانشگاهها خواست برنامه های راهبردی خودرا به تصویب هیات امنا برسانند.

وزیر علوم ، توجه به مسائل فرهنگی دانشگاهها و تقویت کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاهها را از دیگر برنامه های مهم و دارای اولویت وزارت علوم اعلام کرد.

DeliciousStumbleUponDiggTwitterFacebookRedditLinkedInHyves

برای دریافت آخرین اخبار دکتری تخصصی PhD ، ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید :

می توانید سوالات و نظرات خود را در مورد این خبر در بخش نظرات مطرح نمایید.

ارسال نظر

آگهی کلاس دکتری|دوره|کنفرانس|کارگاه

کارگاه مقاله نویسی isi در تهران آموزش اصول روش نحو نوشتن مقاله isi

دکتری PhD سایت دکتری | اخبار دکتری | آزمون دکتری دانشگاه آزاد سوالات دکتری منابع آزمون دکتری اعلام نتایج دکتری آزاد دكتري منابع دکتری پذیرش دکتری ثبت نام دکتری

سایت دکتری | اخبار دکتری | سایت تخصصی دکتری | سایت پی اچ دی ال

سایت تخصصی دکتری | دانلود نمونه سوالات دکتری | آزمون دکترای دانشگاه آزاد | کنکور دکترا | سایت سازمان سنجش | Download phd test pdf دکتری تخصصی سایت تخصصی آزمون دکتری

تکمیل ظرفیت دکتری 92 نتایج دکتری آزاد 92 نتایج دکتری 92 نتایج دکتری دانشگاه آزاد 92 اخبار دکتری 93-92