عناوين آخرين اخبار :  ...
پیش‌نویس نقشه راه ملی چاپ سه‌بعدی ایران تدوین می‌شود


پیش‌نویس نقشه راه ملی چاپ سه‌بعدی ایران تدوین می‌شود

سایت دکتری ‌( www.PhDL.Net ) – ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی‌و فناوری ریاست‌جمهوری تدوین پیش‌نویس نقشه راه ملی توسعه فناوری و صنعت چاپ سه‌بعدی ایران را در دست اجرا دارد.

به گزارش پی اچ دی ال به نقل از ایسنا به نقل از روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فرزان مجیدفر، دکترای تخصصی مدیریت فناوری و مجری پروژه «تدوین پیش‌نویس نقشه راه ملی توسعه فناوری و صنعت چاپ سه بعدی ایران» که با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته در حال انجام است، درباره این پروژه اظهار کرد: چاپ سه بعدی در روند تولید محصولات در آینده انقلاب بزرگی ایجاد خواهد کرد، به گونه‌ای که امکان تولید مبتنی بر تقاضا شده و می‌توان یک ایده را با حذف بسیاری از مراحل متعدد تولید سنتی مستقیماً از یک فایل به یک قطعه یا محصول تبدیل کرد. چاپ سه‌بعدی می‌تواند میزان مواد زائد در فرایند ساخت و تولید را کاهش دهد و از این طریق اجسامی خلق شود که تولید آنها به شیوه سنتی مشکل یا غیرممکن است.

انقلاب حوزه چاپ سه‌بعدی در آینده‎ای نه چندان دور

مجیدفر با بیان اینکه حوزه‌های فناورانه چاپ سه‌بعدی در آینده نزدیک (۱۰ سال آینده) تاثیرات عظیم اقتصادی و اجتماعی جهانی خواهند داشت، گفت: بر اساس گزارش منابع معتبر پیش‌بینی شده است، مجموع تاثیرات اقتصادی فناوری‌های مذکور به سالانه ۶۰۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۵ میلادی برسد که شایسته است با مدیریت فناوری در سطح کلان کشور بهره‌برداری خوبی از فرصت‌های اقتصادی ناشی از فناوری‌های مذکور شود.

وی، تدوین نقشه راه را تکنیکی بسیار قوی برای پشتیبانی از مدیریت دانست و تصریح کرد: نقشه راه به طور گسترده در صنایع گوناگون به کار گرفته شده است.

به گفته مجیدفر، در واقع نقشه راه نگاهی گسترده به آینده حوزه‌های تحقیقاتی، فناورانه و صنعتی منتخب است که از دانش جمعی درباره پیشران‌های تغییر در آن زمینه‌ها تشکیل می‌شود. نقشه راه‌ها در مورد چشم‌اندازها آگاهی می‌دهند و منابع را از بخش خصوصی و دولتی جذب می‌کنند و بر پیشرفت کارها نظارت می‌کنند. فرایند تدوین نقشه راه، تاثیر مثبت فراوانی بر مدیران دولتی و صنعتی دارد، به نحوی که پاسخ‌هایی مناسب برای پرسش‌هایشان در مورد نحوه حمایت از فناوری‌های کلیدی فراهم می‌آورد.

تبیین وضعیت مطلوب صنعت چاپ سه بعدی ایران

مجری پروژه «تدوین پیش‌نویس نقشه راه ملی توسعه فناوری و صنعت چاپ سه بعدی ایران» درباره اهداف این پروژه عنوان کرد: تبیین وضعیت مطلوب صنعت چاپ سه‌بعدی ایران و اهداف آن و تحلیل شکاف بر اساس وضعیت موجود، بررسی پیش نیازهای انتقال به وضع مطلوب در صنعت چاپ سه‌بعدی و تدوین نقشه راه توسعه فناوری صنعت چاپ سه‌بعدی ایران از اهداف اصلی این پروژه هستند.

وی با اشاره به اینکه پروژه ذکر شده دارای چهار فاز است، گفت: در فاز نخست تجزیه و تحلیل عوامل محیط داخلی و خارجی موثر بر صنعت چاپ سه‌بعدی بررسی می‌شود، تجزیه و تحلیل فناوری‌های چاپ سه‌بعدی شامل بر مواردی از قبیل درخت فناوری و زنجیره ارزش صنعت مربوط به فاز دوم پروژه است و در فاز سوم به بررسی و تبیین پیش نیازهای انتقال از وضع موجود به وضع مطلوب پرداخته می‌شود تا در نهایت در فاز چهارم نقشه راه توسعه فناوری و صنعت چاپ سه‌بعدی کشور ترسیم شود.

مجیدفر درباره اقدامات انجام شده در راستای انجام پروژه خاطرنشان کرد: گزارش‌های مربوط به تجزیه و تحلیل محیط داخل و خارج صنعت چاپ سه‌بعدی ایران، تجزیه و تحلیل فناوری چاپ سه‌بعدی، بررسی و تبیین پیش‌نیازهای انتقال از وضع موجود به وضع مطلوب صنعت چاپ سه‌بعدی و پیش‌نویس نقشه راه توسعه صنعت چاپ سه‌بعدی کشور خروجی‌های این پروژه خواهند بود.

DeliciousStumbleUponDiggTwitterFacebookRedditLinkedInHyves

برای دریافت آخرین اخبار دکتری تخصصی PhD ، ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید :

می توانید سوالات و نظرات خود را در مورد این خبر در بخش نظرات مطرح نمایید.

ارسال نظر

آگهی کلاس دکتری|دوره|کنفرانس|کارگاه

کارگاه مقاله نویسی isi در تهران آموزش اصول روش نحو نوشتن مقاله isi

دکتری PhD سایت دکتری | اخبار دکتری | آزمون دکتری دانشگاه آزاد سوالات دکتری منابع آزمون دکتری اعلام نتایج دکتری آزاد دكتري منابع دکتری پذیرش دکتری ثبت نام دکتری

سایت دکتری | اخبار دکتری | سایت تخصصی دکتری | سایت پی اچ دی ال

سایت تخصصی دکتری | دانلود نمونه سوالات دکتری | آزمون دکترای دانشگاه آزاد | کنکور دکترا | سایت سازمان سنجش | Download phd test pdf دکتری تخصصی سایت تخصصی آزمون دکتری

تکمیل ظرفیت دکتری 92 نتایج دکتری آزاد 92 نتایج دکتری 92 نتایج دکتری دانشگاه آزاد 92 اخبار دکتری 93-92