مقاله شیمیدانان ایرانی، طرح جلد مجله انجمن شیمی آمریکا | PhD
عناوين آخرين اخبار :  ...
مقاله شیمیدانان ایرانی، طرح جلد مجله انجمن شیمی آمریکا


مقاله شیمیدانان ایرانی، طرح جلد مجله انجمن شیمی آمریکا

سایت دکتری ‌( www.PhDL.Net ) – مقاله مشترک محققان دانشگاه زنجان و موسسه علوم و مهندسی دانشگاه "EPFL" سوئیس در یکی از معتبرترین مجلات انجمن شیمی آمریکا منتشر شد.

مقاله

بابک پاشایی دانشجوی، دکترای شیمی دانشگاه زنجان در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: نتایج کار تحقیقی وی در یکی از معتبرترین مجله‌های علمی دنیا به چاپ رسیده است.

وی افزود: این کار تحقیقی به‌عنوان بخشی از رساله دکترای تخصصی وی به راهنمایی دکتر هاشم شهروس‌وند، دانشیار گروه شیمی دانشگاه زنجان به انجام رسیده است.

این محقق تصریح کرد: در این تحقیق، پروفسور مایکل گراتزل از موسسه علوم و مهندسی  دانشگاه EPFL سوییس که نویسنده بیش از ۱۲۰۰ مقاله با ارجاعات بیش از ۱۸۰ هزار (اچ ایندکس بیش از ۱۹۶) که در بین ۳ دانشمند برتر با بیشترین ارجاعات در رشته شیمی در جهان است، همکاری کرده است. وی در سال‌های اخیر مخترع نسل جدیدی از سلول‌های خورشیدی حساس شده به رنگ بوده است.

پاشایی تاکید کرد: پروفسور محمد نظیرالدین از موسسه علوم و مهندسی دانشگاه “EPFL” سوییس با بیش از ۷۰۰ مقاله و ۴۸ هزار ارجاعات (اچ ایندکس بیش از ۱۰۵) که در لیست بیشترین ارجاعات موسسه تامسون رویترز قرار دارد نیز سهم به‌سزایی در این تحقیق بر عهده داشته است.

دانشجوی دکترای شیمی دانشگاه زنجان اظهار کرد: نتیجه این همکاری چاپ مقاله‌ای مروری در مورد کارهای انجام شده در زمینه‌های مشترک در دو آزمایشگاه و آزمایشگاه‌های دیگر در جهان شده است.

وی با بیان اینکه مضمون مقاله مذکور به‌عنوان طرح روی جلد شماره بیست چهارم (آگوست ۲۰۱۶) این مجله انتخاب شده است، یادآور شد:‌ این مجله که توسط انجمن شیمی آمریکا منتشر می‌شود، موضوعات کلی شیمی را تحت پوشش قرار می دهد و میانگین ضریب تأثیر IF = 51.56 را در طی پنج سال گذشته داشته است.

این محقق تصریح کرد: طبق گزارش تامسون رویترز در سال ۲۰۱۶، این مجله رتبه دوازدهم را با ضریب تأثیر IF = 37.369 در بین تمامی مجلات دنیا به خود اختصاص داده است.

دانشجوی دکتری شیمی دانشگاه زنجان در خصوص مضمون فعالیت انجام شده در این مقاله، تشریح کرد: از میان انواع انرژی‌های مختلف، انرژی خورشیدی می‌تواند به‌عنوان یک منبع مطمئن، در دسترس، ارزان و آسان مورد استفاده قرار گیرد. با توجه به مقدار قابل توجهی از انرژی نور خورشید که به سطح کره زمین می‌رسد، می‌تواند جایگزین مناسبی برای انرژی‌های تجدیدناپذیر محسوب شود.

وی ادامه داد: سلول‌های خورشیدی که سلول‌های فوتوولتائیک نیز نامیده می‌شوند انرژی نور را به الکتریسیته تبدیل می‌کنند. سلول‌های خورشیدی حساس شده با رنگدانه (“Dye-Sensitized Solar Cells “DSSCs) یکی از انواع موثری از سلول‌های فتوولتاییک هستند که به‌خاطر تولید ارزان و مقرون به صرفه بودن، بازده بالا، توانایی کار در شرایط نور کم و استحکام بالا توجه زیادی از محققان را به خود جلب کرده‌اند.

وی اظهار کرد: DSSCs گونه‌ای از سلول خورشیدی ارزان قیمت متعلق به دسته سلول‌های خورشیدی لایه نازک (Thin Film Solar Cells) است. اساس کار این سلول ‌یک نیمه رساناست که از یک آند حساس به نور و یک محلول الکترولیت تشکیل می‌شود و جذب نور توسط یک ماده رنگی سبب برانگیخته شدن الکترون‌های آن می‌شود.

این محقق خاطرنشان کرد: اجزای تشکیل دهنده “DSSCs” شامل بخش‌های مهمی همچون شیشه پوشیده شده با اکسید رسانای شفاف، نانوذرات تیتانیوم دیو اکسید (Titanium dioxide, TiO2)، رنگ‌های حساس به نور، الکترولیت اکسایش- کاهش، الکترود شمارشگر (کاتد) و مواد ضد نشت است.

پاشایی تشریح کرد: رنگ‌های حساس به نور در این سلول‌ها مهم‌ترین قسمت سلول را تشکیل می‌دهند. معمولاً در بیشتر بررسی‌ها روی “DSSCs” کمپلکس‌های روتنیوم پلی پیریدین به‌عنوان رنگ حساس به نور انتخاب می‌شوند. دلیل این انتخاب شناخت گسترده ویژگی‌های فیزیکی و نوری و اکسایش-کاهش نوری این کمپلکس‌ها و هم‌چنین آسان بودن تغییر سطح مزدوج‌شدگی لیگاندهای پلی یپیریدین و وارد کردن گروه‌های مناسب در اطراف لیگاند به‌منظور بهبود خواص طیفی و اکسایش- کاهشی آن‌ها است.

وی تصریح کرد: در همین راستا در این مقاله مروری با توجه به اهمیت کمپلکس‌های روتنیم، سعی شده است که بر اساس لیگاندهای متصل به این کمپلکس‌ها جمع‌بندی و طبقه‌بندی دقیقی به‌عمل آید.

به گزارش پی اچ دی ال به نقل از ایسنا، بابک پاشایی تاکنون بیش از ۱۰ مقاله در مجلات معتبر علمی به چاپ رسانده است. همچنین از سوی بنیاد ملی نخبگان به‌عنوان دانشجوی برگزیده برای دریافت جایزه تحصیلی سال ۱۳۹۴-۱۳۹۵ انتخاب شده‌ است.

Loading...
  • ظرفیت دانشگاهepfl در دکتری مهندسی مواد
DeliciousStumbleUponDiggTwitterFacebookRedditLinkedInHyves

برای دریافت آخرین اخبار دکتری تخصصی PhD ، ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید :

می توانید سوالات و نظرات خود را در مورد این خبر در بخش نظرات مطرح نمایید.

ارسال نظر

آگهی کلاس دکتری|دوره|کنفرانس|کارگاه

کارگاه مقاله نویسی isi در تهران آموزش اصول روش نحو نوشتن مقاله isi


دکتری PhD سایت دکتری | اخبار دکتری | آزمون دکتری دانشگاه آزاد سوالات دکتری منابع آزمون دکتری اعلام نتایج دکتری آزاد دكتري منابع دکتری پذیرش دکتری ثبت نام دکتری

سایت دکتری | اخبار دکتری | سایت تخصصی دکتری | سایت پی اچ دی ال

سایت تخصصی دکتری | دانلود نمونه سوالات دکتری | آزمون دکترای دانشگاه آزاد | کنکور دکترا | سایت سازمان سنجش | Download phd test pdf دکتری تخصصی سایت تخصصی آزمون دکتری

تکمیل ظرفیت دکتری 92 نتایج دکتری آزاد 92 نتایج دکتری 92 نتایج دکتری دانشگاه آزاد 92 اخبار دکتری 93-92