عناوين آخرين اخبار :  ...
معاون آموزشی وزارت علوم تاکید کرد: انتشار لیست رشته‌های مجوزدار دانشگاه آزاد در سایت وزارت علوم


معاون آموزشی وزارت علوم تاکید کرد: انتشار لیست رشته‌های مجوزدار دانشگاه آزاد در سایت وزارت علوم

سایت دکتری ‌( www.PhDL.Net ) – معاون آموزشی وزارت علوم در واکنش به رشته‌های مجوزدار دانشگاه آزاد گفت: بحث‌های جنجالی در این زمینه یک شوخی سیاسی و بازی تبلیغاتی است. دانشگاه آزاد به خوبی می‌داند چه رشته‌هایی دارای مجوز هستند و لیست تمام رشته‌های مجوزدار این دانشگاه‌ها در سایت وزارت علوم قابل مشاهده است.

شریعتی نیاسری

به گزارش پی اچ دی ال به نقل از ایسنا، دکتر مجتبی شریعتی نیاسری در نشست خبری که در خصوص طرح آمایش آموزش عالی امروز در وزارت علوم برگزار شد، افزود: این طرح در اردیبهشت ۹۴ کلید خورد و در اسفند ماه همین سال به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید. در نهایت در بهار سال جاری در قالب هشت بند توسط رئیس‌جمهور به وزارت علوم ابلاغ شد.

وی در ادامه تصریح کرد: تقسیم آموزش عالی کشور به ۱۰ منطقه مدیریت منطقه‌ای دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، ساماندهی مراکز آموزش عالی، توجه به بحث کیفیت و طرح رتبه‌بندی اعتبارسنجی دانشگاه‌ها، ماموریت‌گرایی موسسات آموزش عالی، لزوم تدوین طرح جامع نظام پذیرش و سنجش آموزش عالی، ضرورت ایجاد نظام جامع آموزش‌های فنی‌و حرفه‌ای و مهارتی و در نهایت اشتغال‌پذیری و رابطه هدفمند میان تحصیل و بازار کار از جمله هشت بند تاکید شده در طرح آمایش آموزش عالی است.

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: برای اجرایی کردن این بندها دو کار مقدماتی انجام شد اول اینکه در سطح وزارت بهداشت براساس حکم وزیر ستاد آمایش آموزش عالی شکل گرفت و دوم نیز در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در رابطه با اقتصاد مقاومتی دو پروژه کلان در سطح ملی مطرح شد که یکی از این بخش‌ها به آمایش آموزش عالی مربوط می‌شود که مشخصاً به نحوه پیاده‌سازی و تحقق این طرح اشاره دارد و در این خصوص کارگروه ویژه‌ای شکل گرفته است که نحوه اجرای بندهای طرح فوق را دنبال کند.

وی همچنین بر لزوم اهمیت طرح آمایش آموزش عالی از لحاظ محتوایی توسط محافل تصمیم‌گیر اشاره کرد و گفت: مسوولان و محافل تصمیم‌گیر باید در اجرای این طرح اهمیت لازم را قائل باشند چرا که این طرح می‌تواند در اعتلای آموزش عالی اثرگذار باشد.

همچنین تحقق طرح فوق الزاماتی می‌خواهد که ممکن است با منافع یک منطقه یا استان در تعارض باشد اما نگرش ملی باید وجود داشته باشد لازم است همه ارکان نظام در بخش‌های مرتبط با آموزش عالی نظیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، مجلس، دولت و غیره با عزم جدی اجرای این طرح را حمایت کنند تا منافع ملی فدای منافع یک استان نشود.

دکتر شریعتی خاطرنشان کرد: یک رویکرد اصلی که در اجرای طرح آمایش آموزش عالی وجود دارد توجه ویژه به مناطق محروم کشور است. اینکه این مناطق از لحاظ آموزش عالی و بحث‌های قومیتی مورد توجه ویژه‌ای قرار بگیرد.

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: یک گام اساسی که در راستای یکپارچه‌سازی نظام آماری آموزش عالی ایجاد شد رونمایی از سامانه آموزش عالی است که این سامانه با هدف یکپارچه کردن نظام آماری و تسهیل ارتباط مراکز دانشگاهی با بخش ستادی وزارتخانه راه‌اندازی شد.

دکتر شریعتی افزود: در حال حاضر ۲۸۵۰ مرکز دانشگاهی در کل کشور وجود دارد که از طریق سامانه فوق می‌تواند ارتباط خود را با ستاد مرکزی وزارتخانه برقرار کند. در حال حاضر این سامانه ده‌ها هزار اطلاعات در حوزه برنامه‌های درسی، آموزش، اسامی اعضای هیات علمی، نام مراکز و موسسات آموزش عالی، شرایط جذب و رشته‌هایی که در مراکز آموزش عالی وجود دارد در سامانه قرار گرفته است.

معاون آموزشی وزارت علوم با تاکید بر اینکه در آینده‌ای نزدیک تمامی دانشگاه‌ها می‌توانند از طریق سامانه آموزش عالی با وزارت علوم در ارتباط باشند، گفت: در روزهای آینده نزدیک به ۱۸ هزار رمز عبور در اختیار دانشگاه‌ها قرار می‌گیرد تا از طریق این پسورد اطلاعات خود را بازبینی کنند که بعد از مدتی نیز همه دانشگاه‌ها ملزم می‌شوند از طریق این سامانه با ستاد مرکزی وزارت علوم ارتباط برقرار کنند.

دکتر شریعتی درخصوص بند یکپارچه‌سازی نظام سنجش و پذیرش آموزش عالی نیز گفت: ما در سال ۹۵، ۲۶۰ هزار دانشجوی کاردانی، ۱۵۰ هزار کارشناسی، ۱۸۰ هزار ارشد و نزدیک به ۱۰ هزار دانشجوی دوره دکتری پذیرش کردیم که این نسبت به سال گذشته در همه موارد رشد منفی داشته است.

به گفته وی، وزارت علوم در بخش کاردانی و کارشناسی در سال ۹۵ نسبت به سال گذشته ۷ درصد رشد منفی و در دوره دکتری نیز ۸٫۷ درصد کاهش جمعیت داشته است.

پذیرش دانشجو زیر چتر یک نظام واحد قرار می‌گیرد

معاون آموزشی وزارت علوم ادامه داد: برای اینکه نظام واحد یکپارچه برای پذیرش دانشجو داشته باشیم مصوبه‌ای از مجلس درخصوص این مورد داشتیم که براساس آن همه نظام‌ها زیر چتر یک نظام واحد نسبت به پذیرش دانشجو اقدام می‌کنند. مقدمات اجرای این مصوبه فراهم شده است و فقط لازم است آیین‌نامه اجرایی آن نیز تصویب شود.

ادامه دارد…

DeliciousStumbleUponDiggTwitterFacebookRedditLinkedInHyves

برای دریافت آخرین اخبار دکتری تخصصی PhD ، ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید :

می توانید سوالات و نظرات خود را در مورد این خبر در بخش نظرات مطرح نمایید.

ارسال نظر

آگهی کلاس دکتری|دوره|کنفرانس|کارگاه

کارگاه مقاله نویسی isi در تهران آموزش اصول روش نحو نوشتن مقاله isi

دکتری PhD سایت دکتری | اخبار دکتری | آزمون دکتری دانشگاه آزاد سوالات دکتری منابع آزمون دکتری اعلام نتایج دکتری آزاد دكتري منابع دکتری پذیرش دکتری ثبت نام دکتری

سایت دکتری | اخبار دکتری | سایت تخصصی دکتری | سایت پی اچ دی ال

سایت تخصصی دکتری | دانلود نمونه سوالات دکتری | آزمون دکترای دانشگاه آزاد | کنکور دکترا | سایت سازمان سنجش | Download phd test pdf دکتری تخصصی سایت تخصصی آزمون دکتری

تکمیل ظرفیت دکتری 92 نتایج دکتری آزاد 92 نتایج دکتری 92 نتایج دکتری دانشگاه آزاد 92 اخبار دکتری 93-92