عناوين آخرين اخبار :  ...
مراکز علمی-کاربردی تهدید کاهش دانشجو را به فرصت تبدیل کنند/ ۵۰ هزار دکترای PHD در کشور بیکارند


مراکز علمی-کاربردی تهدید کاهش دانشجو را به فرصت تبدیل کنند/ ۵۰ هزار دکترای PHD در کشور بیکارند

سایت دکتری ‌( www.PhDL.Net ) – رئیس دانشگاه جامع علمی‌-کاربردی گفت: دانشگاه‌های علمی-کاربردی با کیفی‌سازی آموزش، تهدید کاهش دانشجو را به فرصت تبدیل کنند.

محمدحسین امید

به گزارش پی اچ دی ال به نقل از ایسنا، منطقه خراسان‌شمالی، دکتر محمد حسین امید در آئین افتتاح دانشگاه جامع‌علمی-کاربردی واحد خراسان‌‎ شمالی با بیان اینکه امروز به ازای هر متقاضی ورود به دانشگاه، سه صندلی خالی وجود دارد، اظهار کرد: امسال از ظرفیت یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفری دانشگاهها فقط حدود ۵۵۰ الی ۶۰۰ هزار دانشجو جذب شد و دانشگاه‌های علمی کاربردی، آزاد و پیام نور با افت شدید کاهش دانشجو مواجه شده‌اند.

وی با بیان اینکه دانشگاه‌های جامع علمی کاربردی کشور، این روزها حال خوبی ندارند، ادامه داد: اگر جمعیت متقاضی ثبت‌نام شده در میان مراکز علمی-کاربردی تقسیم شود سهم هر دانشگاه، ۸۰ دانشجو می‌شود که این تعداد بسیار کم است.

معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری کاهش دانشجو را تهدیدی برای مراکز علمی-کاربردی عنوان کرد و یادآور شد: این کاهش دانشجو از سال گذشته آغاز شده و طبق بررسی کارشناسان تا پایان برنامه هفتم توسعه ادامه خواهد داشت.

دکتر امید تربیت نیروی انسانی برای بازار کار را تنها راهکار تبدیل این تهدید به فرصت عنوان کرد و گفت: امروز خانواده‌ها از نظر مدارک تحصیلی اشباع شده‌اند و جوانان ترجیح می‌دهند به دنبال اشتغال باشند تا آینده‌شان تامین باشد.

وی اضافه کرد: باید دانشجوی شغل محور تربیت کرد و در این دوره ۱۰ ساله کاهش متقاضی تحصیل، دانشگاه علمی-کاربردی باید با پیشرفت، ارتقای کار و تضمین کیفیت، به بازار کار ورود یابد و رشته‌هایی بیاورد که نیاز بازار کار است.

۵۰ هزار دکترای PHD در کشور بیکارند

معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: امروز ۵۰ هزار دکترای phd در کشور بیکارند و ۳۰ هزار فارغ التحصیل سال آینده به این جمعیت اضافه می‌شود در حالیکه جذب پارک‌های علم و فناوری کمتر از چهار هزار نفر در یکسال است.

امید از تشکیل شورای مرکزی در وزارت علوم با حضور هشت وزارتخانه از جمله وزارت صنعت و معدن، آموزش و پرورش، جهادکشاورزی، بهداشت و درمان و غیره خبر داد و افزود: حضور نمایندگان این وزارتخانه‌ها در وزارت علوم سبب شناخت آن‌ها از اهمیت رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های علمی-کاربردی و پذیرش مدرک این دانشگاه جهت استخدام فارغ التحصیلان می‌شود.

وی اضافه کرد: اکنون قوه قضائیه و دو دستگاه اجرایی دیگر فارغ التحصیلان با مدرک دانشگاه علمی-کاربردی را استخدام می‌کنند.

وی یکی از دلایل این معضل را معطوف شدن توجه دانشگاه‌های علمی‌-کاربردی در سال‌های گذشته به پذیرش تعداد بیشتر دانشجو، ذکر کرد و یادآور شد: در سال‌های گذشته معضل توجه به کمیت دامن‌گیر دانشگاه‌های علمی-کاربردی شد و در برخی مراکز از کیفیت آموزش غفلت شد که این امر اعتبار مدرک این دانشگاه را زیر سوال برد.

امید ادامه داد: البته امروز کیفی‌سازی آموزش در دستور کار قرار گرفته و دانشگاه‌ها باید به فکر ارائه ایده‌های نو و سنخیت رشته‌های دانشگاه علمی-کاربردی با بازار کار باشند.

وی اضافه کرد: امروز ۱۵ هزار شغل در سراسر دنیا شناسایی شده که فقط سه هزار شغل از این تعداد در ایران وجود دارد و باید ۱۲ هزار شغل باقی مانده شناسایی و در دانشگاه‌ها تعریف شوند تا فرصت شغل‌های جدید و کارآفرینی در کشور ایجاد شود.

وی در ادامه سخنان خود وضعیت دانشگاه‌های علمی-کاربردی خراسان‌شمالی را نسبت به سایر مراکز کشور بهتر توصیف کرد و گفت: با این وجود این استان از نظر آموزش عالی محروم‌ترین استان کشور بوده و نیازمند مساعدت و توجه خاص است.

امید با بیان اینکه دانشگاه جامع علمی-کاربردی این استان و مراکز آموزش عالی خراسان‌ شمالی جزو اولویت‌های کاری وزارت علوم است، تصریح کرد: اگر دانشگاهیان تلاش کرده و این اطمینان را بدهند که آموزش‌ها طبق استاندارد و با کیفیت ارائه می‌شود، این وزارتخانه متعهد می‌شود تا در ارائه کد رشته‌های جدید در کمترین زمان، افزایش شعب مراکز علمی-کاربردی و صدور مجوز و غیره همکاری لازم را داشته باشد.

رئیس دانشگاه جامع علمی-کاربردی کشور با بیان اینکه تلاش بر این شد تا نخستین خوابگاه توسط خیران در دانشگاه دولتی بجنورد ساخته شود، افزود: با توجه به پتانسیل استان و اجحاف در حق خراسان‌شمالی طی سال‌های گذشته، موافقت با طرح‌ها، تخصیص اعتبارات و ارائه کد رشته‌ها بدون محدودیت در اولویت کاری وزارتخانه قرار دارد.

رئیس دانشگاه جامع علمی-کاربردی کشور در ادامه سخنان خود از تخصیص اعتبارات تکمیلی تا دو ماه آینده به دانشگاه جامع علمی-کاربردی جهت محوطه‌سازی و تکمیل پروژه خبر داد و یادآور شد: طی دو ماه آینده سفری به این استان خواهم داشت و موارد مطرح شده و مشکلات موسسات آموزش عالی و دانشگاه‌های خراسان‌شمالی را بررسی مجدد و پیگیری می‌کنم.

رئیس دانشگاه جامع علمی‌-کاربردی خراسان‌شمالی نیز در این آئین اظهار کرد: واحد استانی دانشگاه علمی-کاربردی از سال ۸۶ با جذب ۳۷۹ دانشجو فعالیت خود را آغاز کرد و اکنون با پنج هزار دانشجو در ۱۰۸ کد رشته، ۱۴ درصد از جمعیت دانشجویی خراسان‌شمالی را به خود اختصاص داده است.

دکتر امین جودت اضافه کرد: از مطالبات جدی دانشگاه‌های علمی-کاربردی این استان، ورود به رشته‌های شغل محور است و باید رشته‌های تحصیلی مطابق با نیاز استان دایر شوند.

وی در خصوص مشخصات فیزیکی دانشگاه جامع علمی-کاربردی نیز یادآور شد: این مرکز در زمینی به مساحت سه هزار و ۴۰۰ متر مربع با اعتباری بالغ بر ۴۰ میلیارد ریال در کمتر از دو سال احداث شد و به بهره‌برداری رسید.

DeliciousStumbleUponDiggTwitterFacebookRedditLinkedInHyves

برای دریافت آخرین اخبار دکتری تخصصی PhD ، ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید :

می توانید سوالات و نظرات خود را در مورد این خبر در بخش نظرات مطرح نمایید.

ارسال نظر

آگهی کلاس دکتری|دوره|کنفرانس|کارگاه

کارگاه مقاله نویسی isi در تهران آموزش اصول روش نحو نوشتن مقاله isi

دکتری PhD سایت دکتری | اخبار دکتری | آزمون دکتری دانشگاه آزاد سوالات دکتری منابع آزمون دکتری اعلام نتایج دکتری آزاد دكتري منابع دکتری پذیرش دکتری ثبت نام دکتری

سایت دکتری | اخبار دکتری | سایت تخصصی دکتری | سایت پی اچ دی ال

سایت تخصصی دکتری | دانلود نمونه سوالات دکتری | آزمون دکترای دانشگاه آزاد | کنکور دکترا | سایت سازمان سنجش | Download phd test pdf دکتری تخصصی سایت تخصصی آزمون دکتری

تکمیل ظرفیت دکتری 92 نتایج دکتری آزاد 92 نتایج دکتری 92 نتایج دکتری دانشگاه آزاد 92 اخبار دکتری 93-92