ضرورت تدوین استراتژی توسعه کشور برای آمایش اصولی آموزش عالی | PhD
عناوين آخرين اخبار :  ...
ضرورت تدوین استراتژی توسعه کشور برای آمایش اصولی آموزش عالی


ضرورت تدوین استراتژی توسعه کشور برای آمایش اصولی آموزش عالی

سایت دکتری ‌( www.PhDL.Net ) – رئیس جهاد دانشگاهی با تأکید بر این مطلب که آمایش آموزش عالی به نحو اصولی آمایشی است که بر مبنای وضعیت ایده‌آل و استراتژی توسعه و پیشرفت کشور طراحی و اجرا شود، گفت: البته آمایش فعلی نیز به عنوان کاری برای کوتاه مدت لازم است، اما اگر آمایش اصولی بر مبنای استراتژی‌های کشور در مسیر پیشرفت اتفاق نیفتد، اقدامات کنونی هم نمی‌تواند به نتیجه و نقطه مطلوب برسد.

نخستین روز کاری دکتر طیبی، رییس جدید جهاد دانشگاهی

به گزارش پی اچ دی ال به نقل از ایسنا، دکتر حمیدرضا طیبی، رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به جریان یافتن بحث آمایش آموزش عالی، ضمن تأکید بر ضرورت و اهمیت این موضوع، گفت: آن چه در حال حاضر محل توجه است و در راستای آن برنامه‌ریزی صورت می‌گیرد آمایش آموزش عالی بر مبنای وضعیت فعلی کشور است، که هر چند اقدامی ضروری است اما برای سامان دادن رشته‌های دانشگاهی بر اساس امکانات، توانمندی‌ها و نیازها کافی نیست.

دکتر طیبی با تأکید بر این مطلب که آمایش آموزش عالی به نحو اصولی آمایشی است که بر مبنای وضعیت ایده‌آل و استراتژی توسعه و پیشرفت کشور طراحی و اجرا شود، اظهار کرد: ابتدا باید استراتژی توسعه کشور مشخص شود تا ما بدانیم که نقطه ایده‌آل در هر کدام از رشته‌ها چیست و برای مثال در صنعت نفت به کجا می‌خواهیم برسیم؟ در کانی‌های فلزی و غیرفلزی نقطه هدف ما چیست؟در پزشکی قرار است به چه سطوحی دست یابیم؟ و … .

رئیس جهاد دانشگاهی ادامه داد: وقتی که محورهای پیشرفت کشور مشخص شد، بر مبنای افق مورد نظر، و در برنامه‌ها باید مشخص کنیم که در هر زمینه به چه تعداد تکنیسین، کارشناس، کارشناس ارشد و دکترا نیازمندیم و اصولاً رشته‌ها را به چه نحو می‌خواهیم توسعه دهیم.

وی با بیان این که بر این اساس آمایش در هر رشته با جریان توسعه و پیشرفت کشور هماهنگ خواهد شد، گفت: این ایده‌آلی است که نمی‌توان انتظار داشت با آمایش فعلی که در وزارت علوم و وزارت بهداشت و بر مبنای وضعیت موجود کشور کلید خورده است، حاصل شود.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: البته آمایش فعلی نیز به عنوان کاری برای کوتاه مدت لازم است، اما اگر آمایش اصولی بر مبنای استراتژی‌های کشور در مسیر پیشرفت اتفاق نیفتد، اقدامات کنونی هم نمی‌تواند به نتیجه و نقطه مطلوب برسد.

دکتر طیبی در خصوص این که تا چه حد نسبت به این موضوع دقت نظر وجود دارد، بیان کرد: عموماً این دقت نظر وجود دارد و این مطلب مورد پذیرش است، اما آنچه مانع کار است بودجه و زمان زیادی است که لازم است برای این موضوع صرف شود.

وی در پاسخ به این پرسش که این مشکل تا چه حد برآمده از مرتبط نبودن آموزش عالی ما با بخش‌های اجرایی کشور است و آیا می‌توان برای طراحی چارچوبی که بتواند ارتباط نزدیک‌تری میان آموزش عالی و سایر بخش‌های کشور برقرار کند، از وزارت بهداشت الگو و الهام گرفت، بیان کرد: به نظر من مسئله اصلی در آمایش ارتباط نیست، چون در نهایت این ارتباط می‌خواهد به داشتن تصویری از وضعیت موجود از خلال آمارها منجر شود، در حالی که مشکل ما این است که کشور پس از ۳۵ سال هنوز استراتژی توسعه صنعتی برای خود تدوین نکرده است.

رئیس جهاد دانشگاهی افزود: این استراتژی توسعه صنعتی است که به ما می‌گوید در هر زمینه‌ای از مهندسی، کشاورزی، پزشکی و … نیاز به چه پیشرفتی به لحاظ صنعتی داریم و می‌خواهیم در چه عرصه‌هایی و به چه میزان به توسعه فناوری دست یابیم.

دکتر طیبی گفت: تعیین این مقولات خود نیازمند آمایش سرزمینی است و با توجه به این که هیچ کدام از آنها انجام نشده، برای آمایش آموزش عالی به نحو اصولی و ناظر به وضع مطلوبی که با آن فاصله زیادی داریم، خلأ وجود دارد.

به گزارش پی اچ دی ال به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، وی در پایان گفت: هر چند چنین آمایشی زمان‌بر و هزینه‌بر است اما نیاز ضروری ماست و با توجه به این که چنین کاری باید در سطح دولت صورت گیرد، این اراده باید در دولت ایجاد شود که این کار مهم را حتماً به انجام برساند؛ چرا که در غیر این صورت در امر توسعه صنعت کشور دچار اشکال خواهیم شد.

Loading...
DeliciousStumbleUponDiggTwitterFacebookRedditLinkedInHyves

برای دریافت آخرین اخبار دکتری تخصصی PhD ، ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید :

می توانید سوالات و نظرات خود را در مورد این خبر در بخش نظرات مطرح نمایید.

ارسال نظر

آگهی کلاس دکتری|دوره|کنفرانس|کارگاه

کارگاه مقاله نویسی isi در تهران آموزش اصول روش نحو نوشتن مقاله isi


دکتری PhD سایت دکتری | اخبار دکتری | آزمون دکتری دانشگاه آزاد سوالات دکتری منابع آزمون دکتری اعلام نتایج دکتری آزاد دكتري منابع دکتری پذیرش دکتری ثبت نام دکتری

سایت دکتری | اخبار دکتری | سایت تخصصی دکتری | سایت پی اچ دی ال

سایت تخصصی دکتری | دانلود نمونه سوالات دکتری | آزمون دکترای دانشگاه آزاد | کنکور دکترا | سایت سازمان سنجش | Download phd test pdf دکتری تخصصی سایت تخصصی آزمون دکتری

تکمیل ظرفیت دکتری 92 نتایج دکتری آزاد 92 نتایج دکتری 92 نتایج دکتری دانشگاه آزاد 92 اخبار دکتری 93-92