عناوين آخرين اخبار :  ...
ضرورت تجدیدنظر در حذف «روانشناسی ورزشی» از کنکور ارشد


ضرورت تجدیدنظر در حذف «روانشناسی ورزشی» از کنکور ارشد

سایت دکتری ‌( www.PhDL.Net ) – عضو پیشین کمیسیون روانشناسی کمیته ملی المپیک با انتقاد نسبت به حذف روانشناسی ورزشی از کنکور ارشد سال ۹۶ – ۹۵ ، گفت: برای انجام چنین کاری در ابتدا باید از صاحب نظران و کارشناسان روانشناسی ورزشی نظر خواهی صورت می‌گرفت و سپس چنین تصمیمی گرفته می‌شد.

محمد خبیری

دکتر محمد خیبری در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این که انتقال رشته روانشناسی ورزشی از وزارت علوم به وزارت بهداشت، درمان و حذف آن از کنکور ارشد سال ۹۶ – ۹۵ یک کار غیر کارشناسی بود، اظهار کرد: با اتخاذ چنین تصمیمی، زحمات و تلاش چندین ساله تمام دوستان و همکاران ، در دانشگاه‌های مختلف دولتی و آزاد نادیده گرفته شده است. بهتر بود قبل از انجام چنین کاری، یک نشست کارشناسی با صاحب نظران و کارشناسان رشته روانشناسی ورزشی صورت می‌گرفت تا ببینند روانشناسی ورزشی در دنیا چه جایگاهی دارد.

وی گفت‌: با این جابه جایی در حقیقت به دنبال آن هستیم تا چرخه را دوباره از نو اختراع کنیم. این یک کار غیرکارشناسی است و شدیدا نسبت به آن اعتراض دارم. حتی حاضرم در این خصوص یک مناظره با رسانه‌های تصویری یا نوشتاری داشته باشم تا کسانی که چنین تصمیمی را گرفتند متوجه شوند که روانشناسی ورزشی جزء زیر شاخه‌های تربیت ‌بدنی است.

این روانشناس ورزشی تاکید کرد: روانشناسی ورزشی یکی از رشته‌های مورد نیاز در رقابت‌های ورزشی است. به طوری که تنها داشتن توانمندی های جسمانی، تکنیکی و تاکتیکی برای موفقیت و قرار گرفتن روی سکو کافی نیست و ورزشکار در کنار تقویت مهارت جسمانی، باید مهارت روانی خود را نیز بهبود ببخشد.

این استاد دانشگاه ‌اضافه کرد: در دانشگاه‌های بزرگ دنیا که در بیش از ۹۰ درصد دانشکده ها و دپارتمان‌های آن روانشناسی ورزشی ارائه می‌شود ، شاید از این ۹۰ درصد ، ۳۰ درصد آن مربوط به دانشکده‌های تربیت ‌بدنی و گروه‌های حرکت شناسی بوده باشد که در کشور ما همین میزان هم رعایت نمی‌شود.

وی افزود: ما انتظار داشتیم دوره دکترای این رشته برگزار شود. حتی در دانشکده برای این منظور آگهی و بنر زدیم تا امسال بتوانیم دانشجویان تربیت ‌بدنی با گرایش روانشناسی ورزشی در مقطع دکترا داشته باشیم. اکنون پنج دوره است که دانشجویان ارشد این رشته فارغ التحصیل شدند و انتظار می رفت در مقطع دکترا ادامه تحصیل بدهند. اما نه تنها دکترا ارائه ندادند، حتی یک باره گرایش روانشناسی ورزشی را نیز حذف کردند.

خبیری در ادامه خاطر نشان کرد: من از وزارت علوم تقاضا دارم، این مساله را دوباره مورد بازبینی قرار دهد. بیش از ۴۵ سال است که اساتید روانشناسی ورزشی روی این مساله کار تخصصی انجام دادند و نزدیک به ۲۰ سال است که در دانشکده های تربیت ‌بدنی، دانشجوی روانشناسی ورزشی جذب می کنند.

عضو پیشین کمیسیون روانشناسی کمیته ملی المپیک در پایان تصریح کرد: در دانشگاه‌های استرالیا، آمریکا، استرالیا، کانادا و انگلیس، روانشناسی ورزشی جزو رشته‌های کاربردی و مورد نیاز در سطح قهرمانی و حتی در زمینه سلامت روانی و ارتقاء عملکردی است. ورزشکاری که از نظر تکنیکی و تاکتیکی آماده است، باید از نظر روانی نیز آماده باشد. چه کسی باید این بعد روانی را آماده کند. متاسفانه برخی به جای این که رویکرد علمی نسبت به این قضیه داشته باشند، نه تنها برای دکترای این رشته اقدامی انجام ندادند ،‌ بلکه تیشه به ریشه آن نیز زدند. این موضوع من را بسیار آزرده کرده و واقعا نمی دانم با چه استدلالی می‌خواهند رشته روانشناسی ورزشی را از وزارت علوم به وزارت بهداشت و درمان انتقال دهند.

  • دکتری روانشناسی ورزشی
DeliciousStumbleUponDiggTwitterFacebookRedditLinkedInHyves

برای دریافت آخرین اخبار دکتری تخصصی PhD ، ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید :

می توانید سوالات و نظرات خود را در مورد این خبر در بخش نظرات مطرح نمایید.

ارسال نظر

آگهی کلاس دکتری|دوره|کنفرانس|کارگاه

کارگاه مقاله نویسی isi در تهران آموزش اصول روش نحو نوشتن مقاله isi

دکتری PhD سایت دکتری | اخبار دکتری | آزمون دکتری دانشگاه آزاد سوالات دکتری منابع آزمون دکتری اعلام نتایج دکتری آزاد دكتري منابع دکتری پذیرش دکتری ثبت نام دکتری

سایت دکتری | اخبار دکتری | سایت تخصصی دکتری | سایت پی اچ دی ال

سایت تخصصی دکتری | دانلود نمونه سوالات دکتری | آزمون دکترای دانشگاه آزاد | کنکور دکترا | سایت سازمان سنجش | Download phd test pdf دکتری تخصصی سایت تخصصی آزمون دکتری

تکمیل ظرفیت دکتری 92 نتایج دکتری آزاد 92 نتایج دکتری 92 نتایج دکتری دانشگاه آزاد 92 اخبار دکتری 93-92