عناوين آخرين اخبار :  ...
صعود ۲۸ پله‌ای ایران در شاخص نوآوری در دولت یازدهم


صعود ۲۸ پله‌ای ایران در شاخص نوآوری در دولت یازدهم

سایت دکتری ‌( www.PhDL.Net ) – وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به گسترش فعالیت‌های علمی تحقیقاتی در کشور با وجود محدودیت در منابع مالی از صعود ۲۸ پله‌ای ایران در شاخص نوآوری در علوم در دولت یازدهم خبر داد.

وزیر علوم

به گزارش پی اچ دی ال به نقل از ایسنا، دکتر محمد فرهادی در نشستی با اساتید و نخبگان دانشگاهی استان سمنان اظهار کرد: ایران اگر چه از نظر برخی شاخص‌ها و از جمله از نظر تعداد مقالات علمی رتبه‌های اول منطقه‌ای، جهان اسلام و یا رتبه‌های ۱۵ و ۱۶ در سطح بین‌المللی را داشته که جای خوشحالی و شادباش دارد اما در شاخص نوآوری که شاخص مهمی است رتبه ۱۰۶ دنیا را در آغاز دولت یازدهم و در آخرین گزارش رسمی بین‌المللی داشته که این رتبه  با ۲۸ پله صعود به ۷۸ رسیده که نشان از جهت‌گیری علمی پژوهشی درست در این دولت دارد.

وی با اذعان به اینکه سرمایه اصلی کشور نیروی انسانی آن است به مقایسه برخی آمارها در دو دولت اخیر پرداخت و افزود: ایران در زمینه علم و فناوری در ابتدای این دولت ۳۳پارک علم و فناوری داشته که به ۳۹ پارک افزایش یافته است تا حلقه‌های انتهایی دانشگاه و صنعت و تولید دانش‌بنیان در کشور بهتر ایجاد شود.

فرهادی با بیان اینکه در ابتدای این دولت ۱۲۲ مرکز رشد داشتیم که به ۱۸۰ مرکز در این دولت افزایش یافته اند ادامه داد: در شاخص اختراعات و نوآوری که یک شاخص بسیار مهم است در سال  حدود ۳۶۰ ثیت اختراع در کشور داشتیم که در سال قبل به ۳۸۷ اختراع افزایش یافته و مطمئنا در سال ۹۵ نیز افزایش می‌یابد.

افزایش چشمگیر صادرات دانش‌بنیان در دولت تدبیر و امید

این عضو کابینه با اشاره به اهمیت تولیدات دانش‌بنیان و صادرات آن گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان در آغاز کار دولت و در سال ۹۲ حدود پنج میلیون دلار صادرات محصول دانش‌بنیان داشته که این رقم امسال به بیش از ۴۹ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار افزایش یافته که رشد چشمگیری است.

وی با بیان اینکه البته این رقم در قیاس با توانمندی ایران عدد کوچکی است افزود: در سه ساله دولت تدبیر و امید ۱۲۰ میلیون یورو صادرات محصولات دانش‌بنیان در ایران داشتیم.

دانشگاه در ایران به اندازه کافی افزایش کمی داشته است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کابینه یازدهم با اشاره به برنامه‌های توسعه‌ای این وزارتخانه گفت: وزارت علوم و دانشگاه‌ها در ایران از نظر کمیت به اندازه کافی افزایش یافته اند لذا دولت یازدهم به‌دنبال توسعه کیفی‌ است.

وی از وجود دو هزار و ۸۰۰ دانشگاه و موسسه آموزش عالی در کشور خبر داد و گفت: در حال حاضر چهار میلیون و ۸۰۰ هزار دانشجو در کشور داریم.

فرهادی با بیان اینکه دولت به جد دنبال کیفیت‌افزایی به دانشگاه‌ها است تصریح کرد: بازبینی رشته‌های تحصیلی، گسترش روابط علمی با دنیا، توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و حمایت از تولید علم و فناوری و…از مهمترین رویکردهای این دولت هستند.

تشدید دیپلماسی علمی و انجام ۱۴۰ پروژه مشترک علمی با دنیا

وزیر علوم با اشاره به افزایش مراودات علمی ایران با دنیا گفت: وزارت علوم ایران در حال حاضر در حال انجام ۱۴۰ پروژه مشترک علمی با دیگر کشورهای دنیا است.

وی ادامه داد: سه مورد از این پروژه‌ها که پروژه‌های بزرگ و میلیون دلاری محسوب می‌شوند با کشورها و دانشگاه‌های معتبر اروپایی در حال انجام هستند.

برنامه وزارت علوم برای افزایش تبادل اساتید با دانشگاه‌های جهان

دکتر فرهادی، از برنامه این وزارتخانه برای افزایش تبادل اساتید با دانشگاه‌های جهان خبر داد و اظهار کرد: افزایش فرصت‌های مطالعاتی نیز از دیگر برنامه‌ها برای اساتید دانشگاه است.

وی با بیان اینکه باید دانشگاه‌هایی در تراز بین‌المللی داشته باشیم افزود: برنامه‌هایی در همین راستا تدوین و اجرایی شده که در آینده آثار بیشتری از آن را شاهد خواهیم بود.

افزایش ۳۰۰ هزار مترمربع به فضای دانشگاهی کشور در هفته دولت

این عضو کابینه از افزایش ۳۰۰هزار مترمربع به فضای دانشگاهی کشور در هفته دولت امسال خبر داد و گفت: ۲٫۵ میلیون متر مربع فضای آموزشی و پروژه نیمه‌تمام از دولت قبل برای این دولت به ارث گذاشته شد که تاکنون ۱٫۵ میلیون مترمربع آن به بهره‌برداری رسیده است.

وی بر لزوم ایجاد ارتباط بین دانشگاه و صنعت تاکید و اضافه کرد: باید به سمتی حرکت کنیم که ارتباط بین صنعت و دانشگاه، دانشگاه‌ و محیط‌های کاری-مهارتی، دانشگاه با جامعه و دیگر بخش‌ها بیشتر شود.

ایجاد اتاق‌های فکر در استان‌ها

وزیر علوم با بیان اینکه جامعه دانشگاهی باید مشارکت بیشتری در اداره کشور داشته باشد از برنامه این وزارتخانه برای ایجاد اتاق‌های فکر در استان‌ها خبر داد.

فرهادی بر لزوم ایجاد نشاط در دانشگاه‌ها تاکید کرد و افزود: بحث ارتقای هیات‌های علمی در دانشگاه‌ها مورد بازنگری قرار گرفته و دیگر صرف داشتن چند مقاله ملاک نیست و شاخص‌های دیگری مدنظر قرار گرفته که راه‌اندازی و مدیریت عملی شرکت‌های دانش‌بنیان، اختراعات علمی، تحقیقات مشترک و گروهی، تربیت نیروی انسانی کارآمد و مواردی از این دست نیز در آن دیده شده است.

تلاش دولت برای بازگشت اختیارات به استان‌ها

وزیر علوم دولت یازدهم از تلاش این دولت برای بازگشت اختیارات به استان‌ها خبر داد و گفت: در همین راستا وزارت علوم نیز اختیارات بیشتری به دانشگاه‌ها در استان‌ها تفویض کرده تا سرعت کارها بیشتر شود.

وی با بیان اینکه  دولت یازدهم در شرایط رکود تورمی دولت را به دست گرفت گفت: بی‌ثباتی اقتصادی، نرخ پایین سرمایه‌گذاری در کشور، نظام یارانه‌ها، سختی دسترسی به دانش فنی برتر، بحران‌های متعدد زیست‌محیطی و از همه مهمتر آسیب‌دیدن سرمایه‌های اجتماعی و اعتماد عمومی از مشکلات جدی کشور در آغاز به کار این دولت بود که امروز بسیاری از آنها وضعیت رو به بهبودی یافته است.

فرهادی با بیان اینکه دولت روحانی در ابتدای کار خود افزایش تعامل با دنیا و به سرانجام رساندن برجام را مطرح کرد افزود: دولت با حمایت‌ها و هدایت‌های رهبری معزز انقلاب به این اهداف رسیده و کشور را در مسیر درستی قرار داده است.

وی ادامه داد: با برجام بسیاری از بحران‌ها و برخوردهای ما با دنیا کم شده و کشور در مداری رو به جلو قرار گرفته است.

این عضو کابینه، با بیان اینکه قرار بود تحریم‌ها تا مادامی ادامه بیابد که به نفت در برابر غذا برسیم، افزود: دولت اعتدال با درایت و تدبیر از حقوق مردم و کشور و از جمله از حق هسته‌ای ایران دفاع و آن را در عالی‌ترین سطح به تصویب بین‌المللی رساند.

فضای امن می‌خواهیم نه امنیتی

وزیر علوم با بیان اینکه ما فضای امن می‌خواهیم نه امنیتی، گفت: هیچ دستگاه امنیتی و انتظامی حق ورود به دانشگاه را ندارد.

وی با بیان اینکه اداره فضای دانشگاه با وزارت علوم است گفت: البته ممکن است مثل هر قشر دیگری فردی از یک قشر خاص، مرتکب یک جرم عمومی شود که آن هم براساس قوانین اجرایی می‌شود

فرهادی با بیان اینکه هیچ نیروی غیرمسئولی اجازه ورود به دانشگاه را ندارد تصریح کرد: در این بحث مشکلی نبوده و از این پس هم نخواهیم داشت.

دیگر دانشجویان ستاره‌دار نمی‌شوند

وزیر علوم با بیان اینکه دیگر دانشجوی ستاره دار نداریم گفت: این بحث‌ها با روی کار آمدن این دولت به حداقل رسیده و تقریبا موردهای زیادی نداریم و البته اگر موردی هم باشد مورد بررسی قرار می‌گیرد.

استقبال از ایجاد منطقه ویژه فناوری در سمنان

فرهادی با اشاره به طرح پیشنهاد ایجاد منطقه ویژه فناوری در استان سمنان گفت: تحقق این امر نیازمند مقدماتی در استان است و مدیران ارشد استانی و فعالان صنعت باید با آن همراهی کنند و لذا اگر چنین چیزی مطرح و مقدمات آن طی شود وزارت علوم نیز از آن استقبال می‌کند.

وی همچنین در پایان این نشست در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص ایجاد این منطقه ویژه خاطرنشان کرد: وزارت علوم آمادگی همراهی دارد اما ایجاد این منطقه نیازمند طی یک فرآیند است که از استان شروع می شود لذا اگر این اتفاق بیفتد ما هم استقبال و از آن حمایت می کنیم.

پذیرش برادر رئیس جمهور در مقطع دکتری کاملا قانونی است و مدارک آن موجود است

فرهادی در پاسخ به پرسشی در خصوص ابراز تردید برخی رسانه ها در خصوص قبولی برادر رئیس جمهور در مقطع دکتری افزود: ما در این زمینه به مجلس نیز پاسخ مستدل دادیم و روند پذیرش ایشان هیچ مشکل قانونی نداشته است.

وی ادامه داد: ایشان پیش از انتقال به دانشگاه دوم در دانشگاه اول خود واحد گذرانده و ما مدارک را کامل به مجلس دادیم.

به گفته وزیر علوم، برادر رییس جمهور در آزمون جامع شرکت کرده و مدارک آن هم در اختیار مجلس قرار گرفته و هیچ تشکیکی به آن وارد نیست.

DeliciousStumbleUponDiggTwitterFacebookRedditLinkedInHyves

برای دریافت آخرین اخبار دکتری تخصصی PhD ، ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید :

می توانید سوالات و نظرات خود را در مورد این خبر در بخش نظرات مطرح نمایید.

ارسال نظر

آگهی کلاس دکتری|دوره|کنفرانس|کارگاه

کارگاه مقاله نویسی isi در تهران آموزش اصول روش نحو نوشتن مقاله isi

دکتری PhD سایت دکتری | اخبار دکتری | آزمون دکتری دانشگاه آزاد سوالات دکتری منابع آزمون دکتری اعلام نتایج دکتری آزاد دكتري منابع دکتری پذیرش دکتری ثبت نام دکتری

سایت دکتری | اخبار دکتری | سایت تخصصی دکتری | سایت پی اچ دی ال

سایت تخصصی دکتری | دانلود نمونه سوالات دکتری | آزمون دکترای دانشگاه آزاد | کنکور دکترا | سایت سازمان سنجش | Download phd test pdf دکتری تخصصی سایت تخصصی آزمون دکتری

تکمیل ظرفیت دکتری 92 نتایج دکتری آزاد 92 نتایج دکتری 92 نتایج دکتری دانشگاه آزاد 92 اخبار دکتری 93-92