عناوين آخرين اخبار :  ...
سونامی جذب دانشجوی دکترا، آفت آموزش عالی است


سونامی جذب دانشجوی دکترا، آفت آموزش عالی است

سایت دکتری ‌( www.PhDL.Net ) – عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی سونامی جذب دانشجو در مقطع دکترا را از آفت‌های آموزش عالی عنوان کرد و گفت: محدویت افزایش شهریه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد باعث شده تا دانشگاه‌ها برای کسب درآمد اقدام به جذب دانشجویان بی‌شمار در مقطع دکترا کنند.

دانشجویان پزشکی

به گزارش پی اچ دی ال به نقل از ایسنا اولین سخنرانی علمی از سلسله نشست‌های تجاری‌سازی پژوهش؛ با تأکید بر پژوهش‌های علوم انسانی با موضوع «سوء برداشت‌ها در تجاری‌سازی پژوهش در آموزش‌عالی ایران» با سخنرانی دکتر علی سرزعیم، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی و مشاور اقتصادی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، دکتر دوران، معاون پژوهش ایرانداک به عنوان پنلیست و دکتر میثم خسروی، رییس مرکز آموزش‌عالی علمی-کاربردی امام رضا (ع) به عنوان دبیر پنل برگزار شد.

در ابتدای این سخنرانی دکتر دوران، معاون پژوهش ایرانداک و پنلیست این نشست با بیان دغدغه تجاری سازی پژوهش در کشور گفت: برگزاری این نشست‌ها به تبیین این مباحث کمک می‌کند.

در ادامه دکتر سرزعیم با بیان دو رسالت اصلی دانشگاه یعنی آموزش و پژوهش گفت: این مساله بین اذهان مردم در ایران جا نیفتاده است.

وی افزود: پژوهش‌های اصیل توسط اعضای هیات علمی خیلی کم انجام می‌شود، با وجود مقالات ISI، میزان رفرنس‌ها به این مقالات بسیار پایین بوده است.

سرزعیم تصریح کرد:‌ در مقالاتی که به صورت مشترک نوشته می‌شود، مشارکت اساتید بسیار ناچیز است؛ اما نامشان در ابتدا می‌آید و این وضعیت اسفباری را ایجاد کرده است.

مشاور اقتصادی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری افزود: سرفصل‌های دروس در تحصیلات تکمیلی بسیار قدیمی است و فاصله زیادی با مباحث روز دنیا دارد.

وی، سونامی جذب دانشجو در مقطع دکترا را از دیگر آفت‌های آموزش عالی عنوان کرد و ادامه داد: محدویت افزایش شهریه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد باعث شده تا دانشگاه‌ها برای کسب درآمد اقدام به جذب دانشجویان بی‌شمار در مقطع دکترا کنند.

سرزعیم با بیان سوء برداشت از مفهوم تجاری‌سازی و بازار آزاد گفت: معنای ورود بازار آزاد به آموزش عالی نبود نظارت بر آن نیست؛ عده‌ای بر این باورند که بازار آزاد مکانیزم تنبیه و تشویق خود را دارد و با اعمال آن بازار کنترل خواهد شد، اما این کار هزینه‌های اجتماعی را بالا می‌برد، در نتیجه باید نهادی برای استانداردسازی آن وجود داشته باشد.

وی سوء تعبیر دیگر در تجاری‌سازی آموزش عالی را کسب درآمد بیشتر به هر شیوه‌ای توسط دانشگاه‌ها عنوان کرد و افزود: نهاد آموزش عالی باید استانداردها را استخراج و بر دانشگاه‌ها نظارت کند.

سرزعیم با بیان ریشه بحران‌های مالی افزود: تغییر هرم جمعیتی و افزایش تقاضا برای تحصیلات عالی، دولتمردان را بر آن داشت تا عرضه را زیاد کنند و در کنار آن مقرر شد تا دانشگاه‌ها خودکفا باشند، در نتیجه این باور به وجود آمد که ما باید همه چیز را خود عرضه کنیم و با این تفکر، دانشگاه‌ها شروع به جذب دانشجو در مقطع دکترا کردند.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: همه این قضایا در زمینه بازار کار دولتی رخ داده؛ بازاری که مدرک اولویت بیشتری بر مهارت دارد و باعث افزایش حقوق می‌شود و این سیگنال از سوی افراد دریافت شد و تمایل به دریافت مدرک بالا رفت.

سرزعیم با اشاره به بحران‌های مالی آموزش عالی به تشریح پیامدهای بحران تامین مالی دولتی آموزشی عالی پرداخت و گفت: این مساله باعث تشدید نابرابری به جای کاهش آن شده و افراد کمتر برخوردار جامعه از تحصیل در دانشگاه‌های خوب کمتر برخوردارند.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبائی دیگر پیامدهای این فرایند را تحصیلات بیش از حد، فرسودگی و استهلاک هزینه‌های ثابت آموزش عالی، فدا شدن کیفیت، صرفه نداشتن فعالیت اصیل و جدی علمی، چند شغله شدن اساتید دانشگاه، ایجاد دوره‌های شبانه و پردیس، انتقال فشار تامین مالی به دوره‌های تحصیلات تکمیلی، فقدان منابع لازم برای تامین پژوهانه دانشجویان دکترا و کم اعتبار شدن مدارک عالی برشمرد.

سرزعیم در پایان، مداخله موثر وزارت آموزش عالی در ارزیابی کیفی، اصلاح نظام تامین مالی دانشگاه‌ها، مامور کردن اساتید شاغل در دستگاه‌های اجرایی، توجه به تامین مالی دانشجویان دکترا، ایجاد شبکه‌های دانشگاهی و  مقابله با فساد را از جمله راه‌های برون‌رفت از وضع موجود بیان کرد.

دکتر خسروی، رییس مرکز آموزش‌عالی علمی-کاربردی امام رضا (ع) نیز با اشاره به سخنان دکتر سرزعیم گفت: برای روشن کردن بحث تجاری‌سازی باید با بررسی لایه‌های مختلف و ابزارهای مختلف به تبین این موضوع بپردازیم.

دکتر دوران، معاون پژوهش ایرانداک نیز در ادامه با جمع‌بندی مطالب ارائه شده به تمایز تجاری‌سازی و پولی‌سازی پرداخت و گفت: باید تاکید بر پژوهش‌های اصیل را گسترش داد. 

بر اساس اعلام روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، در پایان این نشست به پرسش‌های حاضران پاسخ داده شد.

  • میزان جذب دانشجو دانشگاه ازاد
DeliciousStumbleUponDiggTwitterFacebookRedditLinkedInHyves

برای دریافت آخرین اخبار دکتری تخصصی PhD ، ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید :

می توانید سوالات و نظرات خود را در مورد این خبر در بخش نظرات مطرح نمایید.

ارسال نظر

آگهی کلاس دکتری|دوره|کنفرانس|کارگاه

کارگاه مقاله نویسی isi در تهران آموزش اصول روش نحو نوشتن مقاله isi

دکتری PhD سایت دکتری | اخبار دکتری | آزمون دکتری دانشگاه آزاد سوالات دکتری منابع آزمون دکتری اعلام نتایج دکتری آزاد دكتري منابع دکتری پذیرش دکتری ثبت نام دکتری

سایت دکتری | اخبار دکتری | سایت تخصصی دکتری | سایت پی اچ دی ال

سایت تخصصی دکتری | دانلود نمونه سوالات دکتری | آزمون دکترای دانشگاه آزاد | کنکور دکترا | سایت سازمان سنجش | Download phd test pdf دکتری تخصصی سایت تخصصی آزمون دکتری

تکمیل ظرفیت دکتری 92 نتایج دکتری آزاد 92 نتایج دکتری 92 نتایج دکتری دانشگاه آزاد 92 اخبار دکتری 93-92