عناوين آخرين اخبار :  ...
ساخت نانو غشاها برای تصفیه‌ گازها در کشور


ساخت نانو غشاها برای تصفیه‌ گازها در کشور

سایت دکتری ( www.PhDL.net )

محققان دانشگاه تهران در تحقیقات آزمایشگاهی خود موفق به ساخت نانو غشاهایی برای توسعه صنایع جداسازی گاز به ویژه گاز هلیم شدند.

به گزارش ایسنا، امروزه جداسازی گازها به یکی از دغدغه‌های اصلی برای محیط ‌زیست و صنایع مختلف تبدیل شده است. یکی از مقرون ‌به ‌صرفه‌ترین فرایندهای جداسازی گازها، فرایندهای غشایی است ولی میزان بازده و انتخاب پذیری غشاها یکی از مسائل مهم در فرایندهای غشایی است که نیاز به دستیابی به سیستم‌های جدید دارد.

در این راستا پژوهشگران دانشگاه تهران پروژه تحقیقاتی را اجرا کردند.

دکتر الهه احمدی فیجانی مجری طرح با تاکید بر این که در این تحقیقات سعی شده است غشاهایی جدید با بازدهی بالاتر جهت جداسازی گازها تهیه کنیم، خاطرنشان کرد: امروزه با توجه به تنوع کاربری غشاهای پلیمری، تهیه غشاهای جداسازی گاز با انتخاب خلاقانه اجزا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است بر این اساس، در این مطالعات از ماتریس پلیمری پلی وینیلیدین فلوراید (PVDF) به دلیل ویژگی‌های ذاتی در سازگاری بهتر با دیگر اجزای فرمولاسیون، انتخاب شد.

وی ادامه داد: به‌ علاوه، با بهره‌گیری از نانوذرات اکسید فلزی گستره‌ وسیعی از غشاهای مناسب جهت جداسازی مخلوط‌های گازی مختلف تهیه شده است.

احمدی با اشاره به نتایج به دست آمده از این مطالعات ادامه داد: با دستیابی به روشی بهینه جهت اصلاح شیمیایی پلیمر پلی وینیلیدین فلوراید، امکان دستیابی به غشای پلیمری بر پایه‌ چهارچوب‌های آلی- فلزی آمین‌دار با کارایی بالا جهت جداسازی مخلوط‌های گازی از جمله گاز متان / دی‌اکسید کربن(CO2/CH4) میسر شد.

احمدی درباره‌ مراحل ساخت غشای نانوساختار افزود: پس از انتخاب پلیمر پلی وینیلیدین فلوراید به ‌عنوان پایه‌ پلیمری، اصلاح شیمیایی و آنالیز دقیق پلیمر پلی وینیلیدین فلوراید از طریق واکنش شیمیایی در محیط بازی انجام شد. سپس سنتز و اصلاح شیمیایی چارچوب‌های آلی- فلزی نانوساختار در حلال مورد استفاده به ‌وسیله‌ روش التراسونیک انجام شده و پلیمر اصلی طی چند مرحله به این مخلوط اضافه و به ‌خوبی حل شد تا مخلوط یکنواخت به دست آمد.

مجری طرح یادآور شد: در نهایت بعد از گاز زدایی، مخلوط حاصله بر روی یک صفحه‌ شیشه‌ای با ضخامت معین فیلم غشا تشکیل شد. غشاهای نانوساختار سنتز شده به کمک میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM)، گرماسنجی پویشی تفاضلی (DSC)، آزمون پراش اشعه‌ ایکس (XRD)، آنالیز وزنی حرارتی (TGA) مورد آنالیز و بررسی قرار گرفت.

وی با تاکید بر این که نتایج به دست آمده نشان داد که غشاهای نانوساختاری تولید شده‌ کارایی بالایی در جداسازی گازها دارند، اظهار کرد: این غشاها به ‌صورت مستقیم برای توسعه‌ صنایع جداسازی گاز به ‌ویژه جداسازی گاز هلیم کاربرد دارد.

دکتر حسین مهدوی و دکتر احمد توسلی اعضای هیأت علمی دانشگاه تهران و الهه احمدی فیجانی دانشجوی مقطع دکترای این دانشگاه در انجام این طرح همکاری داشته‌اند و نتایج این مطالعات در مجله‌ Industrial & Engineering Chemistry Research منتشر شد.

انتهای پیام

DeliciousStumbleUponDiggTwitterFacebookRedditLinkedInHyves

برای دریافت آخرین اخبار دکتری تخصصی PhD ، ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید :

می توانید سوالات و نظرات خود را در مورد این خبر در بخش نظرات مطرح نمایید.

ارسال نظر

آگهی کلاس دکتری|دوره|کنفرانس|کارگاه

کارگاه مقاله نویسی isi در تهران آموزش اصول روش نحو نوشتن مقاله isi

دکتری PhD سایت دکتری | اخبار دکتری | آزمون دکتری دانشگاه آزاد سوالات دکتری منابع آزمون دکتری اعلام نتایج دکتری آزاد دكتري منابع دکتری پذیرش دکتری ثبت نام دکتری

سایت دکتری | اخبار دکتری | سایت تخصصی دکتری | سایت پی اچ دی ال

سایت تخصصی دکتری | دانلود نمونه سوالات دکتری | آزمون دکترای دانشگاه آزاد | کنکور دکترا | سایت سازمان سنجش | Download phd test pdf دکتری تخصصی سایت تخصصی آزمون دکتری

تکمیل ظرفیت دکتری 92 نتایج دکتری آزاد 92 نتایج دکتری 92 نتایج دکتری دانشگاه آزاد 92 اخبار دکتری 93-92