عناوين آخرين اخبار :  ...
رونمایی از سامانه ویرایش مقالات دانشگاه/ابلاغ آیین‌نامه جدید اعطای پژوهانه


رونمایی از سامانه ویرایش مقالات دانشگاه/ابلاغ آیین‌نامه جدید اعطای پژوهانه

سایت دکتری ‌( www.PhDL.Net ) – معاون توسعه پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز از ابلاغ آیین‌نامه جدید اعطای پژوهانه و رونمایی از اولین سامانه ویرایش مقالات در این دانشگاه خبر داد و با اشاره به ضعف دانشگاه در حوزه همکاری‌های بین‌المللی بر لزوم تلاش بیستر اعضای هیأت‌علمی در این حوزه تأکید کرد.

57334224.jpg

به گزارش پی اچ دی ال به نقل از ایسنا، دکتر بهزاد شریف مخمل‌زاده در آیین تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز که در تالار شهدای این دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: معیارهایی که بر اساس آن‌ها دانشگاه‌ها ارزیابی می‌شوند، کاملاً مشخص است. در شرایط فعلی معیار اصلی ارزیابی دانشگاه برون‌داد پژوهشی و چاپ مقاله است.

وی با بیان اینکه در دو یا سه سال آینده سنجه‌های ارزیابی دانشگاه‌ها به طور جدی دچار دگرگونی خواهد شد، افزود: واقعیت این است که این سنجه‌ها ما را به سمت حل مسائل واقعی نظام سلامت پیش نمی‌برد. دانشگاه‌های نسل سوم در سراسر دنیا به هیچ‌وجه دیگر به‌دنبال این سیستم نیستند و عمده پژوهش‌های انجام‌شده در این دانشگاه‌ها به صورت حل مسأله و محصول‌محور است. دانشگاه‌های ایران در حوزه وزارت بهداشت نیز در حال حرکت به این سمت هستند تا به دانشگاه‌های نسل سوم تبدیل شوند و پژوهش آن‌ها در خدمت حل مسائل واقعی جامعه باشد.

معاون توسعه پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز تصریح کرد: شاخص‌هایی که دانشگاه با آن‌ها ارزیابی می‌شود، شاخص‌های تولید علم هستند. ۸۰ درصد از وزن امتیازات را تولید علم به خود اختصاص می‌دهد. ۲۰ درصد دیگر نیز مربوط به زیرساخت‌ها است. در شاخص‌های تولید علم برون‌دادهای پژوهشی، مقالات کیفی منتشرشده، شاخص H-Index و همکاری‌های بین‌المللی، تعداد کل مقالات و استناد به مقالات منتشرشده، از مهم‌ترین معیارها هستند. شاخص‌ محورهای زیرساخت نیز بودجه، زیرساخت پژوهشی، توسعه این زیرساخت‌ها، توسعه ظرفیت نیروی انسانی، توسعه تحقیقات دانشجویی و اخلاق در پژوهش‌های علوم پزشکی را شامل می‌شود.

افزایش تولید مقالات نمایه بین‌المللی دانشگاه در سال ۹۴

مخمل‌زاده با بیان اینکه در این ارزیابی‌ها دانشگاه باید ۸۰ درصد امتیازات خود را در حوزه تولید علم کسب کند، افزود: مقایسه‌ای که در سال ۹۳ و ۹۴ داریم، نشان‌دهنده روند حرکت ما است. در بحث تعداد مقالات چاپ‌شده در سه نمایه اصلی ISI، Scopus، PubMed در سال ۹۳، ۶۰۹ مقاله و در سال ۹۴، ۶۵۶ مقاله چاپ شده است. این اعداد نشان‌دهنده رشد دانشگاه است. امتیاز دانشگاه در این حوزه ۳۳٫۷۵ بوده که نسبت به سال ۹۳ (با امتیاز ۳۱٫۲۴) رشد داشته است.

وی ادامه داد: در شاخص رهبری در انتشار مقالات ۲۳۵ مقاله از مجموع ۶۰۰ مقاله دانشگاه، با نمایه نفر اول یا نویسنده اصلی به نام دانشگاه علوم پزشکی اهواز ارائه شده‌اند که این آمار در سال ۹۴ به رقم ۳۳۲ عنوان مقاله رسیده است. امتیاز دانشگاه در این بخش نیز حدود ۳۳٫۷۴ بود. ۵۰٫۶۱ درصد مقالات چاپ‌شده دانشگاه  از سوی نویسنده مسئول یا نفر اول با نام دانشگاه است.

معاون توسعه پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز در خصوص شاخص کیفیت چاپ مقالات گفت: واقعیت این است که ما در این حوزه نیاز به کار بیشتری داریم‌ تا بتوانیم کیفیت مقالات خود را بالا ببریم. از نظر تعداد مقالات چاپ‌شده در مجلات Q1 نسبت به سال ۹۳ رشد خوبی داشتیم، اما نسبت به بقیه دانشگاه‌ها نیاز به تلاش بسیار بیشتری داریم تا بتوانیم برون‌دادهای پژوهشی خود را در مجلات Q1 چاپ کنیم. در شاخص H-Index دانشگاه از رتبه ۳۱ به ۳۴ ارتقاء پیدا کرده است؛ اما هنوز در مقایسه با دانشگاه‌های تیپ یک کشور باید تلاش بسیاری کنیم.

دانشگاه در حوزه همکاری‌های بین‌المللی دچار ضعف است

شریف مخمل‌زاده تأکید کرد: بخشی که موجب شد دانشگاه در کسب امتیاز دچار خسران شود، در حوزه همکاری‌های بین‌المللی بود. در این حوزه نیاز به یک برنامه‌ریزی کلان داریم. اگر کار خود را در حوزه همکاری‌های بین‌المللی بر اساس یک میانگین استاندارد به پیش می‌بردیم، دانشگاه اکنون جایگاه بهتری داشت.

معاون توسعه پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز  افزود: به مسأله همکاری‌های بین‌المللی در وزارت بهداشت توجه خاصی می‌شود و هر چه همکاری‌های بین‌المللی دانشگاه بیشتر باشد، امتیازهای پژوهشی نیز افزایش پیدا می‌کند. دانشگاه در بعد فعالیت‌های بین‌المللی دچار ضعف است و باید با برنامه‌ریزی دقیق و تشویق اعضای هیأت‌علمی به تلاش، این نقص برطرف شود.

تولید یک مقاله به ازای هر عضو هیأت‌علمی در سال ۹۴

وی با بیان اینکه در محاسبه امتیازهای پژوهشی هر دانشگاه، تعداد محققان ترازشده بررسی می‌شود و دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز دارای حدود یک‌هزار محقق ترازشده است، گفت: معیار دیگر تعداد مقالات به ازای هر عضو هیأت‌علمی است که این شاخص در سال ۹۳، ۰٫۷۳ و در سال ۹۴ به عدد یک رسید.

شریف مخمل‌زاده خاطرنشان کرد: البته فاصله ما هنوز با برخی از دانشگاه‌ها زیاد است. امتیازی که به ازای هر مقاله کسب شده، دقیقاً مشخص و رشد آن نسبت به سال ۹۳، رشد قابل توجهی است. اما از نظر آنکه مقالات دانشگاه کمتر در مجلات Q1 چاپ شده‌اند باید برای این مسأله نیز یک برنامه‌ریزی داشته باشیم.

معاون توسعه پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز اظهار کرد: در دو، سه سال اخیر بحث H-Index مطرح شده است. در سال ۲۰۱۵ تعداد کل استنادات به مقالات چاپ‌شده ۲ هزار و ۱۰۴ استناد بود که نسبت به سال ۹۳ رشد داشته است. در شاخص زیرساخت یکی از شاخصه‌هایی که از اهمیت زیادی برخوردار است، شاخص بودجه بر حسب میلیون ریال است. دانشگاه از نظر بودجه با دانشگاه علوم پزشکی تبریز و مشهد، در مقام برابری قرار دارد. البته هر دانشگاهی از منابع خاصی هزینه‌های خود را تأمین می‌کند.

شریف مخمل‌زاده ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و … بخش قابل توجهی از منابع خود را با همکاری‌های بین‌المللی و دریافت پژوهانه از طریق تعریف مگاپروژه‌ها تأمین می‌کنند. بخش دیگری از امتیازات در بخش انجام مطالعات زیرساختی مانند کوهورت، مطالعات جامع و آزمایشگاه جامع و برنامه ثبت بیماری‌ها است که دانشگاه علوم پزشکی اهواز در این حوزه نیز در سال ۹۳ نسبت به ۹۴ برتری‌هایی داشته است. تلاش می‌کنیم تا در سال جاری و سال آینده، زیرساخت‌ها را به طور قابل توجهی تقویت کنیم.

وجود ضعف در بخش دانشجوی دکتری پژوهش‌محور

وی افزود: در حوزه محور اخلاق در پژوهش نیز دانشگاه امتیاز قابل توجهی کسب کرده است. البته در چند مورد به‌خصوص در حوزه نظارت بر طرح‌های تحقیقاتی نقص‌هایی وجود داشت که امسال با همتی که در دانشگاه و کمیته اخلاق وجود دارد، تلاش می‌کنیم تا این نقص‌ها نیز برطرف شود.

شریف‌مخمل‌زاده با بیان اینکه در بخش نیروی انسانی یعنی دانشجوی PHD by Research و استاد یا Clinician Scientist دچار ضعف‌هایی هستیم، گفت: یکی از دلایل آن نیز محدودیت محققان دارای H-Index بالای ۱۵ در دانشگاه است. در این حوزه نیز با برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته می‌توانیم شاهد آن باشیم که در سال آینده چند نفر از محققان دانشگاه H-Index بالای ۱۵ داشته باشند. این مسأله موجب می‌شود تا نیروهای محقق یا موتورهای تحقیق را در دانشگاه تقویت کنیم.

معاون توسعه پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز تصریح کرد: در رتبه‌بندی صورت گرفته، دانشگاه در دو بخش دانشجوی دکتری پژوهش‌محور و همچنین همکاری‌های بین‌المللی دچار ضعف بود. باید عزم خود را جزم کنیم و پای خود را از استان و کشور بیرون بگذاریم. باید به صورت بین‌المللی فکر و طراحی کنیم‌ و با تیم‌های بین‌المللی مشغول طراحی یک مطالعه شویم.

موافقت با آیین‌نامه جدید استفاده از فرصت‌های مطالعاتی

شریف مخمل‌زاده در خصوص راهکارها و چالش‌های موجود در دانشگاه، تصریح کرد: درهای معاونت پژوهشی دانشگاه به روی همه محققان باز است. افزایش همکاری‌های بین‌المللی با دانشگاه‌های منطقه و جهان و انتقال دانش و تکنولوژی‌های مربوطه یکی از برنامه‌های دانشگاه است. همچنین به دنبال بهبود آیین‌نامه استفاده از فرصت‌های مطالعاتی هستیم. این آیین‌نامه در هیأت‌رئیسه نیز مطرح و با آن موافقت شده است. با سقف پرداختی‌هایی که در این حوزه خواهیم داشت، به بالاترین دانشگاه‌های تیپ یک کشور رسیده‌ایم. امیدوارم اساتید از این فرصت استفاده کنند تا با استفاده از فرصت‌های مطالعاتی و همکاری‌های بین‌المللی خود را ارتقاء دهند.

وی با بیان اینکه یکی از مواردی که در حوزه پژوهش کمک می‌کند تا مقالات با کیفیت به چاپ برسند، داده‌های پژوهشی است، افزود: به‌خصوص در حوزه علوم بالینی، ثبت بیماری‌ها و اطلاع از آنکه بدانیم در چه شرایطی قرار داریم، یکی از اولویت‌های مهم پژوهشی است. در سامانه علم‌سنجی وزارت مشاهده می‌کنیم افرادی که بالاترین H-Index را دارند، عموماً‌ افرادی هستند که در زمینه ثبت بیماری‌ها بسیار فعالیت می‌کنند و اطلاعات را جمع‌آوری و بر اساس آن اطلاعات مطالعات خود را طراحی می‌کنند. پیشنهاد ما این است که در مراکز تحقیقاتی و دانشکده‌ها بتوانیم با ثبت اطلاعات بیماری‌ها، مطالعات جدیدی را آغاز کنیم.

باید مرز بین دانشگاه‌ها را برداریم/همکاری‌های برون‌بخشی ضعیف است

معاون توسعه پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز گفت: ایجاد شبکه‌های تحقیقاتی و استفاده از توانمندی‌های محققان دیگر در سطح استان یکی از برنامه‌های دانشگاه است. باید مرز بین دانشگاه‌ها را برداریم. آمارها به ما می‌گوید که همکاری‌های درون‌بخشی و برون‌بخشی ضعیف است. طرح‌های تحقیقاتی که با مشارکت دانشکده‌ها یا دانشگاه‌های مختلف انجام می‌شود، بسیار کم است‌ و این مسأله موجب می‌شود عملاً پژوهش‌ها در سطح محدودی باقی بماند. ایجاد تیم‌های تحقیقاتی در درون دانشگاه نیز از دیگر برنامه‌ها است.

فعال‌شدن چهار شبکه اطلاعاتی/ابلاغ آیین‌نامه جدید پژوهانه

شریف مخمل‌زاده افزود: در شرایط فعلی در نظر داریم که چهار شبکه به‌خصوص شبکه‌هایی مانند سرطان، بیومتریال، نانوفناوری، سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در سطح استان فعالیت کنند. امیدوارم امسال و سال آینده بتوانیم تعداد و کیفیت کار این شبکه‌ها را گسترش دهیم. اجرایی کردن آیین‌نامه اعطای گرنت‌های (پژوهانه) آموزشی و کوتاه کردن زمان پرداخت بودجه‌های پژوهشی از دیگر برنامه‌ها است؛ زیرا همه از این موضوع گلایه‌مند بودند که فرآیند تصویب و پرداخت بودجه تحقیقاتی دچار مشکلاتی است.

معاون توسعه پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز گفت: با مشارکت اعضای شورای پژوهشی دانشگاه، آیین‌نامه گرنت‌ها را مشخص کردیم و این آیین‌نامه جدید ابلاغ و از این پس برای هر عضو هیأت‌علمی یک گرنت مشخص اعلام می‌شود. بر این اساس فرآیند داوری به حداقل زمان خود خواهد رسید.

وی ادامه داد: با اعطای گرنت، دیگر به پایان‌نامه به عنوان یک طرح نگاه نمی‌کنیم‌ و پایان‌نامه را به مسیر واقعی خود که باید در حوزه تحصیلات تکمیلی طی شود، باز می‌گردانیم. اگر پایان‌نامه‌ها در حوزه پژوهشی وارد شوند، حجم کاری را چند برابر می‌کنند و عملاً‌ فرصت برنامه‌ریزی‌های استراتژیک را از ما می‌گیرند. این واسپاری نیز به‌زودی انجام خواهد شد تا بتوانیم طرح‌های کلان دانشگاه را برنامه‌ریزی کنیم و در اسرع وقت بودجه را در اختیار آن‌ها قرار دهیم.

معاون توسعه پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز خاطرنشان کرد: بحث دیگر واسپاری اختیارات کمیته اخلاق است‌ که این کار نیز آغاز شده است. همه گلایه دارند که چرا صدور کد اخلاق به طول می‌انجامد. با توجه به اینکه تعداد طرح‌های تحقیقاتی دانشگاه زیاد است، قطعاٌ این افراد در نوبت قرار می‌گیرند. واسپاری فعالیت کمیته‌های اخلاق آغاز شده و اولین واسپاری به دانشکده پزشکی در حوزه مطالعات یا طرح‌های کمیته‌های پایه اتفاق افتاده است. از این پس به دانشگاه‌های دیگر در مراکز توسعه تحقیقات بالینی در بیمارستان‌ها نیز واسپاری خواهیم کرد.

رونمایی از اولین سامانه ویرایش مقالات

شریف مخمل‌زاده با بیان اینکه معاونت پژوهشی به دنبال افزایش دستیابی محققان بالینی به اطلاعات پایه است، افزود: این کار نیز آغاز شده است و تا پایان امسال به بهره‌برداری خواهد رسید. توسعه مراکز تحقیقات در دانشکده‌ها و بیمارستان‌ها نیز در برنامه کاری قرار دارد. مراکز مشاوره RCC در تمام دانشکده‌ها و بیمارستان‌ها مستقر شده‌اند تا خدمات لازم را ارائه دهند. اولین سامانه ویرایش مقالات نیز رونمایی می‌شود و اعضای هیأت علمی می‌توانند مقالات خود را در این سامانه ویرایش کنند.

وی ادامه داد: تخصصی کردن طرح‌های محققان نیز از برنامه‌های ما است. یکی از مشکلات ما برای چاپ مقاله در مجلات Q1 مرجعیت در تحقیق است. زمانی این مرجعیت اتفاق می‌افتد که هر کدام از اعضای هیأت‌علمی در زمینه‌های خاصی کار کند. پراکندگی در فعالیت اعضای هیأت‌علمی، بسیار زیاد است. این مسأله موجب می‌شود مرجعیت حاصل نشود؛ در نتیجه ارجاعات نیز به‌درستی به مقالات صورت نخواهد گرفت.

معاون توسعه پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز با اشاره به راه‌اندازی اولین شورای سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در مهرماه امسال، گفت: ایجاد انستیتوهای جامع تحقیقاتی ازجمله اولویت‌های ما خواهد بود. برگزاری دوره‌های فلوشیپ نیز در دستور کار قرار دارد که برای اولین بار در دانشگاه برای تقویت و توانمندسازی محققان کار خود را آغاز کرده است. امیدواریم امسال در مقطع دانشجویان نیز این کار را آغاز کنیم.

به سمت دانشگاه نسل سوم حرکت می‌کنیم

شریف مخمل‌زاده با بیان اینکه طرحی تحت عنوان توسعه مطالعاتی برای هر حوزه شکل گرفته است، خاطرنشان کرد: اگر این طرح امسال اجرایی شود، دسترسی اعضای هیأت‌علمی به امکانات موجود در واحدهای اجرایی دانشگاه بیشتر می‌شود. گسترش امکانات مراکز رشد و فناوری با هدایت طرح‌های تحقیقاتی به سمت مطالعات محصول‌محور از دیگر برنامه‌ها است.

وی تأکید کرد: اطمینان داشته باشید که شاخص‌های ارزیابی دانشگاه‌ها تغییر و به سمت مطالعات محصول‌محور حرکت خواهد کرد. در این حوزه حرکت‌های خوبی صورت گرفته است. امیدواریم این راه ادامه پیدا کند و زیرساخت‌های لازم ایجاد شود تا به سمت دانشگاه نسل سوم حرکت کنیم. اولویت‌های پژوهشی دانشگاه به ما کمک می‌کنند تا توان نیروی انسانی و بودجه را در حل مسائل واقعی نظام سلامت به کار بگیریم.

DeliciousStumbleUponDiggTwitterFacebookRedditLinkedInHyves

برای دریافت آخرین اخبار دکتری تخصصی PhD ، ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید :

می توانید سوالات و نظرات خود را در مورد این خبر در بخش نظرات مطرح نمایید.

ارسال نظر

آگهی کلاس دکتری|دوره|کنفرانس|کارگاه

کارگاه مقاله نویسی isi در تهران آموزش اصول روش نحو نوشتن مقاله isi

دکتری PhD سایت دکتری | اخبار دکتری | آزمون دکتری دانشگاه آزاد سوالات دکتری منابع آزمون دکتری اعلام نتایج دکتری آزاد دكتري منابع دکتری پذیرش دکتری ثبت نام دکتری

سایت دکتری | اخبار دکتری | سایت تخصصی دکتری | سایت پی اچ دی ال

سایت تخصصی دکتری | دانلود نمونه سوالات دکتری | آزمون دکترای دانشگاه آزاد | کنکور دکترا | سایت سازمان سنجش | Download phd test pdf دکتری تخصصی سایت تخصصی آزمون دکتری

تکمیل ظرفیت دکتری 92 نتایج دکتری آزاد 92 نتایج دکتری 92 نتایج دکتری دانشگاه آزاد 92 اخبار دکتری 93-92