عناوين آخرين اخبار :  ...
رشد ۱۷۸ درصدی تعداد دانشجویان کشور


رشد ۱۷۸ درصدی تعداد دانشجویان کشور

سایت دکتری ( www.PhDL.net )

تهران-ایرنا- گزارشی کمّی و توصیفی از روندهای علم و فناوری در جمهوری اسلامی ایران طی سال‏ های ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۱ در کتاب روند تحولات شاخص های علم و فناوری روایت شده است. براساس این گزارش شمار دانشجویان در سال های ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۱ با ۱۷۸ درصد رشد مواجه بوده است.

به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا ، کتاب « روند تحولات شاخص های علم و فناوری » زیرساخت اطلاعاتی لازم را برای برای تحلیل داده ها و روندهای علم و فناوری کشور و تهیه گزارش های متعدد دیگری که در حوزه های مختلف علمی و فناوری اجتناب ناپذیر است، فراهم می کند.

در ادامه گزارش مختصری از وضعیت شاخص های علم و فناوی ایران طی سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۱ را می خوانید:

**رشد ۱۷۸ درصدی تعداد دانشجویان موسسات آموزش عالی کشور

شاخص تعداد دانشجویان طی سال های ۱۳۹۱-۱۳۸۰ روندی صعودی را داشته است، به طوری که از تعداد یک میلیون ۵۶۶ هزار و ۶۰۹ نفر دانشجو در سال ۱۳۸۰ به تعداد ۴ میلیون و ۳۶۷ هزار و ۹۰۱ نفر دانشجو در سال ۱۳۹۱ افزایش یافته است.

براساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، همچنین تعداد دانشجویان شاغل به تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی، از ۷۳ هزار و ۵۷۸ نفر در سال ۱۳۸۰ به تعداد ۵۱۳,۶۶۱ نفر در سال ۱۳۹۱ افزایش یافته که این آمار نشان دهنده رشد ۶ برابری شاخص مذکور در بازه زمانی ۱۳۹۱-۱۳۸۰ است.

بر طبق آمار ارائه شده در این کتاب، تعداد دانشجویان خارجی شاغل به تحصیل در ایران در مقاطع تحصیلی مختلف (کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترای تخصصی) از ۱۰۹ نفر در سال ۱۳۸۴ به تعداد ۷ هزار و ۸۵۰ نفر در سال ۱۳۹۱ افزایش یافته است که نشان دهنده رشد ۷۱ برابری این شاخص در بازه زمانی ۱۳۹۱-۱۳۸۰ است.

همچنین تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی در کشور از ۱۳۰ هزار و ۴۱۱ نفر در سال ۱۳۸۰ به ۷۱۶ هزار و ۹۶ نفر در سال ۱۳۹۱ رسیده است.

بر پایه آمار ارائه شده در این کتاب، تعداد اعضاء هیأت علمی تمام وقت در یک میلیون نفر جمعیت کشور از تعداد ۵۳۲ نفر در سال ۱۳۸۰ به ۹۰۲ نفر در سال ۱۳۹۱ بالغ شده است که نشان دهنده رشد ۷۰ درصدی این شاخص در دوره زمانی یادشده است.

**نمایه بیش از ۲۷ هزار مدرک علمی در پایگاه (وب آو ساینس) در سال ۹۱

تعداد تولیدات علمی در پایگاه های استنادی بین المللی در پایگاه وب آو ساینس در سال ۱۳۸۰ هزار و ۸۱۱ عنوان تولید علمی بوده ۲۷که به هزار و ۱۴۵ عنوان مدرک علمی در سال ۱۳۹۱ افزایش یافته است و در پایگاه اسکوپوس نیز از تعداد ۲ هزار و ۸۹ عنوان مدرک علمی در سال ۱۳۸۰ به ۴۰ هزار و ۱۴۰ عنوان مدرک در سال ۱۳۹۱ رسیده است.

سهم تولید علم ایران از کل تولیدات علمی جهان در پایگاه وب آو ساینس از ۰٫۱۵ درصد در سال ۱۳۸۰ به ۱٫۴۲ درصد در سال و پایگاه اسکوپوس از ۰٫۱۶ درصد در سال ۱۳۸۰ به ۱٫۵۲ درصد در سال ۱۳۹۱ رسیده است.

براساس رتبه بندی پایگاه استنادی بین المللیISI ، رتبه جمهوری اسلامی ایران در تولیدات علمی از رتبه ۴۵ در سال ۱۳۸۰ به رتبه ۲۰ در سال ۱۳۹۱ ارتقاء یافته و در پایگاه اسکوپوس رتبه ایران از ۴۴ در سال ۱۳۸۰ به هفدهم جهان در سال ۱۳۹۱ رسیده است.

** ۱۱ هزار و ۳۶۰ تولید علمی مشترک با محققان خارجی در سال ۱۳۹۱

بر پایه آمار و مستندات معتبر تعداد تولیدات علمی مشترک با محققان خارجی نیز در پایگاه های بین المللی روند صعودی داشته است. به طوری که در پایگاه «وب آو ساینس» این شاخص از ۵۳۸ عنوان تولید علمی در سال ۱۳۸۰ به ۱۱ هزار و ۳۶۰ تولید علمی در سال ۱۳۹۱ و در پایگاه اسکوپوس نیز شاخص مورد نظر از ۴۸۹ عنوان تولید علمی در سال ۱۳۸۰ به ۱۳ هزارو ۱۷۸ عنوان تولید علمی در سال ۱۳۹۱ رسیده است.

تعداد تولیدات علمی مشترک با محققان کشورهای اسلامی در پایگاه های بین المللی نیز روند رو به رشدی داشته است. به طوری که در سال ۱۳۸۰ در پایگاه استنادی بین المللی «وب آو ساینس» از ۲۸ مورد همکاری به ۱۹۱۰ مورد همکاری در سال ۱۳۹۱ و در پایگاه استنادی بین المللی اسکوپوس از ۲۹ مورد همکاری در سال ۱۳۸۰ به ۱۴۰۹ مورد رسیده است.

بر پایه همین آمار شاخص میزان مشارکت اعضاء هیأت علمی تمام وقت در تولید علم کشور روندی رو به رشد در بازه زمانی سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۱ داشته است. به این صورت که در سال ۱۳۸۰ در پایگاه استنادی بین المللی «وب آو ساینس» از ۵٫۲۱ درصد در سال ۱۳۸۰ به ۳۹٫۶۰ درصد در سال ۱۳۹۱ رسیده و تقریباً همین روند برای پایگاه استنادی بین المللی اسکوپوس نیز وجود دارد. به این صورت که از سال ۱۳۸۰ تا سال ۱۳۹۱ رشد از ۶٫۱۰ درصد به ۵۸٫۵۵ درصد رسیده است.

میزان ارجاعات به واحد انتشار در دوره های پنج ساله رو به افزایش بوده است به نحوی که در دوره پنج ساله اول از ۲٫۱۳ به ۳٫۲۶ استناد در پنج ساله دوم رسیده است.

شاخص تعداد نشریات داخلی با نمایه بین المللی اسکوپوس و گزارش استنادی نشریات در سال ۱۳۸۰، در پایگاه استنادی بین المللی اسکوپوس، ۸ عنوان نشریه بوده که با روند صعودی خود در سال ۱۳۹۱ به ۱۲۵ نشریه افزایش یافته است.

این روند در پایگاه تحلیل استنادی نشریات «وب آوساینس» از ۳ عنوان نشریه در سال ۱۳۸۰به ۴۲ عنوان نشریه در سال ۱۳۹۱ افزایش یافته است.

**ثبت چهار هزار و ۶۶۸ اختراع در سال ۱۳۹۱

تعداد اختراعات ثبت شده در داخل کشور از ۸۱۱ مورد در سال ۱۳۸۰ به ۴,۶۶۸ مورد در سال ۱۳۹۱ رسیده است.

در طول سال های ۱۳۹۱-۱۳۸۰، به طور میانگین ۸۵ درصد از اختراعات به ثبت رسیده در کشور توسط مخترعان ایرانی و ۱۵ درصد نیز توسط مخترعان با تابعیت غیرایرانی صورت گرفته است. میزان اختراعات ثبت شده مخترعان ایرانی در مراجع بین المللی در بازه زمانی ۱۳۹۱-۱۳۸۲ از ۵ اختراع در سال ۱۳۸۲ به ۳۰ اختراع در سال ۱۳۹۱ افزایش یافته است.

آمار مربوط به حجم صادرات محصولات دانش بنیان در سال های مورد مطالعه، نشان دهنده رشد نسبتاً بالای ارزش دلاری صادرات محصولات دانش بنیان در کشور بوده به طوری که شاخص مذکور از ۲۷٫۲۵ میلیون دلار در سال ۱۳۸۰ به مبلغ ۸۵۰ میلیون دلار در سال ۱۳۹۱ رسیده است.

سهم صادرات محصولات دانش بنیان از تولید ناخالص داخلی ایران (GDP) بین سال های ۱۳۸۵-۱۳۸۰ رشد مطلوبی داشته به طوری که از ۰٫۰۲ درصد در سال ۱۳۸۰ به حدود ۰٫۱۸ درصد در سال ۱۳۸۵ افزایش یافته ولی در عین حال از سال ۱۳۸۵ تا سال ۱۳۹۱ روند ثابتی را طی کرده است.

سهم محصولات دانش بنیان از سبد صادرات غیرنفتی کشور تا سال ۱۳۸۵ رشد نسبتاً بالایی داشته به طوری که از ۰٫۶۵ درصد در سال ۱۳۸۰ به ۳٫۳۳ درصد در سال ۱۳۸۵ افزایش یافته، ولی از این سال تا سال ۱۳۹۱با رکود نسبی همراه بوده، به طوری که در سال ۱۳۹۱ به رقم ۲٫۸۱ درصد تقلیل یافته است.

**رشد ۳٫۷ درصدی صادرات خدمات فنی و مهندسی

حجم صادرات خدمات فنی و مهندسی از مبلغ ۵۷۵ میلیون دلار در سال ۱۳۸۰ به مبلغی بالغ بر ۲,۳۲۲ میلیون دلار در سال های۱۳۹۱ رسیده که نشان دهنده رشد ۳٫۷ برابری ارزش دلاری این نوع از صادرات است.

**افزایش پارک های علم وفناوری به ۳۳ پارک در کشور

تعداد پارک های علم و فناوری کشور از یک پارک در سال ۱۳۸۰ به ۳۳ پارک در سال ۱۳۹۱ و تعداد مراکز رشد کشور از یک مرکز رشد در سال ۱۳۸۰ به ۱۳۱ مرکز رشد در سال ۱۳۹۱ افزایش یافته است.

تعداد شرکت های مستقر در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد طی سال های ۱۳۹۱-۱۳۸۰رشد نسبی داشته است؛ به طوری که از ۶۷۶ شرکت در سال ۱۳۸۴ به ۳,۰۰۰ شرکت در سال ۱۳۹۱ رسیده است که حاکی از رشد ۳۴۳ درصدی این شاخص در طول این دوره است.

کتاب روند تحولات شاخص های علم و فناوری هفته گذشته با حضور مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی وزرای علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رییس نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، رییس دانشگاه آزاد اسلامی و تعداد دیگری از مسئولان حوزه علم و فناوری کشور در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی رونمایی شد.

فراهنگ**۹۱۸۷**۱۵۶۹

DeliciousStumbleUponDiggTwitterFacebookRedditLinkedInHyves

برای دریافت آخرین اخبار دکتری تخصصی PhD ، ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید :

می توانید سوالات و نظرات خود را در مورد این خبر در بخش نظرات مطرح نمایید.

ارسال نظر

آگهی کلاس دکتری|دوره|کنفرانس|کارگاه

کارگاه مقاله نویسی isi در تهران آموزش اصول روش نحو نوشتن مقاله isi

دکتری PhD سایت دکتری | اخبار دکتری | آزمون دکتری دانشگاه آزاد سوالات دکتری منابع آزمون دکتری اعلام نتایج دکتری آزاد دكتري منابع دکتری پذیرش دکتری ثبت نام دکتری

سایت دکتری | اخبار دکتری | سایت تخصصی دکتری | سایت پی اچ دی ال

سایت تخصصی دکتری | دانلود نمونه سوالات دکتری | آزمون دکترای دانشگاه آزاد | کنکور دکترا | سایت سازمان سنجش | Download phd test pdf دکتری تخصصی سایت تخصصی آزمون دکتری

تکمیل ظرفیت دکتری 92 نتایج دکتری آزاد 92 نتایج دکتری 92 نتایج دکتری دانشگاه آزاد 92 اخبار دکتری 93-92