عناوين آخرين اخبار :  ...
ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی و خون بند ناف از اولویتهای علوم پزشکی تبریز


ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی و خون بند ناف از اولویتهای علوم پزشکی تبریز

سایت دکتری ‌( www.PhDL.Net ) – ‌جلسه‌ بررسی برنامه‌های دانشگاه علوم پزشکی تبریز در زمینه سلول‌های بنیادی برگزار شد و عمده اهداف مرکز طب بازساختی در این جلسه مورد بحث قرار گرفت.

سلول بنیادی

به گزارش پی اچ دی ال به نقل از ایسنا، محمدرضا رشیدی، معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی تبریز روز پنجشنبه، ۲۹ مهرماه در این جلسه‌ اظهار کرد: از جمله اهداف انستیتوی طب بازساختی، ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی و و بند ناف است که بیمارستان الزهرا به این منظور در نظر گرفته شده و مدت زمان تعیین شده برای اجرای این برنامه پایان سال جاری است.

وی افزود: برنامه‌های مختلفی با عنوان طب بازساختی طی یک پروسه‌ چند ساله تدارک دیده شده و تلاش‌ها در راستای اجرای به موقع این برنامه‌هاست.

وی عنوان کرد: ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی بافت چربی در بیمارستان شهید مدنی تا پایان سال جاری نیز از دیگر اهداف این طرح است و همچنین ذخیره سازی پالپ دندان در مرکز تحقیقات سلول‌های بنیادی دانشگاه نیز جزو برنامه‌های تعیین شده است.

رشیدی تصریح کرد: راه‌اندازی و توسعه‌ ابزار و روش‌های جداسازی و تعیین هویت و تکثیر سلول‌های بنیادی از بافت‌های مختلف نیز باید تا پایان سال گذشته مورد توجه می‌گرفت.

وی خاطرنشان کرد: هدف دیگر این پروژه، راه‌اندازی روش‌های مبتنی بر بیوسنسور و بیوفتونیک برای ارزیابی و اندازه‌گیری سلول‌های بنیادی در مرکز تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تبریز است که یک طرح ارائه شده و دو طرح دیگر نیز در دست طراحی است.

وی افزود: از سایر زمینه‌های مورد نظر در این پروسه می‌توان به طرح القای سلول‌های بنیادی بافت چربی به سلول‌های غضروف و استخوان و همچنین القای سلول‌های بنیادی پالپ دندان اشاره کرد که امید است تا پایان سال ۹۶ هر دو به مرحله‌ اجرا درآیند.

رشیدی با اشاره به مهم‌ترین بخش طرح عنوان کرد: اجرای اخلاق‌مدار مدل‌های حیوانی از سایر رویکردهای انستیتوی طب بازساختی محسوب می‌شود و ایجاد مدل آنوریسم عروقی حیوانی، مدل انفارکت تجربی حیوانی و … از این قبیل هستند و البته این بخش نیز باید آموزش محور باشد و با برگزاری دوره‌های آموزشی و کارگاه‌های بیشتر متخصصان را در اجرای هرچه بهتر این پروسه یاری کنیم.

وی افزود: راه‌اندازی مدل سکته‌ مغزی، مالتیپل اسکلروزیس و آلزایمر حیوانی از دیگر محورهای مدل حیوانی است و در این بخش از اساتید دامپزشکی دانشگاه تبریز نیز بهره‌مند شده‌ایم؛ ولی مشکل اصلی در این بخش، نبود مکان مناسب برای اجرای مدل‌های حیوانی است و با چاره‌اندیشی‌ها، مکانی با متراژ ۵۰۰ مترمربع در نظر گرفته شده است که بعد از طی مراحل قانونی و اداری تحویل داده خواهد شد.

وی یادآور شد: هدف کلی از این طرح‌ها، توسعه و راه‌اندازی روش‌های مبتنی بر سلول و محصولات سلولی (بیوبانک) و همچنین سلول درمانی و رساندن این طرح‌ها به مرحله‌ کلینیکال است.

رشیدی با اشاره به تربیت نیروی انسانی متخصص در این زمینه گفت: دایر کردن دوره‌های آموزشی کوتاه مدت در داخل کشور با دعوت از متخصصین و جذب حداقل پنج دکترای متخصص در سلول‌های بنیادی و طب بازساختی در جهت افزایش دانش و تربیت نیروی متخصص نیز از اصول مهم در این زمینه است.

وی متذکر شد: ایجاد شبکه‌ ارتباطی بین دانشگاه تبریز، داشنگاه صنعتی سهند و مرکز تحقیقات و پژوهش جهاد دانشگاهی تبریز از توفیقات ایجاد مرکز طب بازساختی است.

بر اساس این گزارش، جلسه‌ سلول‌های بنیادی صبح روز پنجشنبه در سالن کنفرانس حوزه‌ ریاست دانشگاه علوم پزشکی تبریز و با حضور جمعی از پزشکان، مسؤولان پژوهشی جهاد دانشگاهی، دانشگاه صنعتی سهند و دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار شد و در این طرح بیمارستان الزهرا به منظور تاسیس بانک سلول‌های بنیادی بند ناف، بیمارستان شهید قاضی به منظور تاسیس بانک سلول‌های بنیادی جهت ترمیم آسیب‌های مفصلی و بیمارستان سینا جهت ترمیم آسیب‌های پوستی با بهره‌مندی از سلول‌درمانی در نظر گرفته شدند.

DeliciousStumbleUponDiggTwitterFacebookRedditLinkedInHyves

برای دریافت آخرین اخبار دکتری تخصصی PhD ، ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید :

می توانید سوالات و نظرات خود را در مورد این خبر در بخش نظرات مطرح نمایید.

ارسال نظر

آگهی کلاس دکتری|دوره|کنفرانس|کارگاه

کارگاه مقاله نویسی isi در تهران آموزش اصول روش نحو نوشتن مقاله isi

دکتری PhD سایت دکتری | اخبار دکتری | آزمون دکتری دانشگاه آزاد سوالات دکتری منابع آزمون دکتری اعلام نتایج دکتری آزاد دكتري منابع دکتری پذیرش دکتری ثبت نام دکتری

سایت دکتری | اخبار دکتری | سایت تخصصی دکتری | سایت پی اچ دی ال

سایت تخصصی دکتری | دانلود نمونه سوالات دکتری | آزمون دکترای دانشگاه آزاد | کنکور دکترا | سایت سازمان سنجش | Download phd test pdf دکتری تخصصی سایت تخصصی آزمون دکتری

تکمیل ظرفیت دکتری 92 نتایج دکتری آزاد 92 نتایج دکتری 92 نتایج دکتری دانشگاه آزاد 92 اخبار دکتری 93-92