عناوين آخرين اخبار :  ...
حمایت از پروژه‌های پژوهشی اولویت‌دار


حمایت از پروژه‌های پژوهشی اولویت‌دار

سایت دکتری ‌( www.PhDL.Net ) – معاون پژوهش و فناوری دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسی ضمن انتقاد از دو و سه شغله بودن دانشجویان دکتری، بر تامین منابع دانشگاه‌ها جهت بالا بردن انگیزه اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای انجام پروژه‌های پژوهشی اولویت‌دار تاکید کرد.

تحقیقات پژوهشی پزشکی بیوتکنولوژی دارویی بالینی

مهدی احسانیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه پژوهش واقعی به پژوهشی اطلاق می‌شود که خروجی معینی داشته باشد، اظهار کرد: زمانی که پژوهشی محصول محور باشد و یا منجر به تاسیس شرکت دانش‌بنیان شود یا اینکه در قالب مقاله پراستناد باشد و در مجله‌ای معتبر به چاپ رسیده باشد یعنی دارای خروجی معینی بوده است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی افزود: برای هدفمند شدن پروژه‌های پژوهشی باید قالبی تعریف شود که پروژه‌ها با توجه به اولویتهای پژوهشی و نیازهای کشور انجام شوند. این نیازها را دانشگاه‌ها تشخیص می‌دهند که البته نیاز به حمایت مالی ویژه دارد که قطعا وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بودجه کافی برای این کار ندارند و باید این حمایتها از سوی نهادهای بزرگتر همچون نهاد ریاست‌ جمهوری انجام شود تا از این طریق پروژه‌های اولویت دار کشور به کمک دانشجویان تحصیلات تکمیلی و اساتید به سرانجام برسد.

وی ادامه داد: اگر به این سمت حرکت نکنیم دچار مشکل می‌شویم زیرا صرف جذب دانشجوی تحصیلات تکمیلی و تعریف پروژه بدون حمایت مالی نمی‌تواند منتج به نتیجه‌ قابل قبولی شود.

احسانیان با بیان اینکه دانشجوی دکتری نباید دو یا سه شغله باشد، گفت: در صورت تامین منابع مالی و تدوین برنامه‌ای هوشمند با نظارتی دقیق، دانشجو پژوهش را در راستای پروژه‌های هدفمند انجام ‌می‌دهد که قطعا موفق نیز خواهد بود.

وی تاکید کرد: باید انگیزه دانشجو و استاد در انجام پروژه‌های هدفمند را افزایش دهیم زیرا اگر در این زمینه کورکورانه حرکت کنیم نتیجه همین می‌شود که در حال حاضر با آن مواجه هستیم.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی ضمن تاکید بر اینکه برای پژوهش باید هزینه کرد، گفت: سرمایه‌گذاری در امر پژوهش ساده نبوده و نیاز به ریسک زیاد دارد. این مساله از نظر فرهنگی باید در پژوهش نهادینه شود که همه نمی‌توانند پژوهش کنند زیرا پرداختن به امر پژوهش نه تنها نیاز به ریسک‌پذیری بالا بلکه مساله قدرت مالی نیز در این موضوع نقش پررنگی دارد.

صاحب پژوهش در کشور مشخص نیست

وی با بیان اینکه یکی از نکاتی که در کشور باید حل شود این است که صاحب پژوهش چه کسی است؟ تصریح کرد: باید مشخص شود چه نهادی سیاست‌های کل پژوهش را در کشور تعریف می‌کند. اگر ابهام این مساله رفع شود دیگر دغدغه ما افزایش مقالات نخواهد بود زیرا در این صورت نه تنها تعداد مقالات به خودی خود افزایش می‌یابد بلکه مقالاتی پراستناد و پرمحتوا درمجلات معتبر به چاپ خواهد رسید.

احسانیان در ادامه به بودجه پژوهشی نیز اشاره کرد و گفت: روی کاغذ بودجه پژوهشی داریم و دانشگاه‌ها نهایت تلاش خود را برای تامین بودجه می‌کنند اما واقعیت این است که وقتی مسائل دانشجویی و تغذیه وجود دارد و از طرفی دانشگاه‌ها با کمبود بودجه دست به گریبان هستند به پژوهش توجه چندانی نمی‌شود.

وی تصریح کرد: درواقع می‌توان گفت یکی از مشکلات بودجه پژوهش در کشور مساله “پراکندگی” آن است به این معنا که بودجه پژوهشی در جاهای مختلفی هزینه می‌شود درحالی که باید هزینه‌ها جهت داده شده و به صورت هدفمند خرج شوند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با بیان اینکه نباید مساله دو یا سه شغله بودن دانشجویان دکتری در دانشگاه‌ها مطرح باشد، افزود: عدم تحقق هزینه‌های مالی، هدفمند نبودن پروژه‌های تحصیلات تکمیلی، عدم تامین مالی دانشگاه‌ها برای حمایت از دانشجویان تحصیلات تکمیلی و اولویت‌دار نبودن پروژه‌های پژوهشی از جمله مهم ترین مشکلات حوزه پژوهش است البته باید توجه داشت که این مسائل باید به صورت توام حل شوند زیرا اگر پروژه‌ها فاقد اولویت باشند حتی در صورت تامین تمام هزینه‌ها باز هم نتیجه قابل قبولی حاصل نخواهد شد.

DeliciousStumbleUponDiggTwitterFacebookRedditLinkedInHyves

برای دریافت آخرین اخبار دکتری تخصصی PhD ، ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید :

می توانید سوالات و نظرات خود را در مورد این خبر در بخش نظرات مطرح نمایید.

ارسال نظر

آگهی کلاس دکتری|دوره|کنفرانس|کارگاه

کارگاه مقاله نویسی isi در تهران آموزش اصول روش نحو نوشتن مقاله isi

دکتری PhD سایت دکتری | اخبار دکتری | آزمون دکتری دانشگاه آزاد سوالات دکتری منابع آزمون دکتری اعلام نتایج دکتری آزاد دكتري منابع دکتری پذیرش دکتری ثبت نام دکتری

سایت دکتری | اخبار دکتری | سایت تخصصی دکتری | سایت پی اچ دی ال

سایت تخصصی دکتری | دانلود نمونه سوالات دکتری | آزمون دکترای دانشگاه آزاد | کنکور دکترا | سایت سازمان سنجش | Download phd test pdf دکتری تخصصی سایت تخصصی آزمون دکتری

تکمیل ظرفیت دکتری 92 نتایج دکتری آزاد 92 نتایج دکتری 92 نتایج دکتری دانشگاه آزاد 92 اخبار دکتری 93-92