عناوين آخرين اخبار :  ...
جای خالی آزادی بررسی عملکرد دانشگاه‌های مناطق آزاد در قوانین کشور


جای خالی آزادی بررسی عملکرد دانشگاه‌های مناطق آزاد در قوانین کشور

سایت دکتری ‌( www.PhDL.Net ) – ‌ رییس دانشگاه صنعتی شریف پردیس بین الملل کیش با انتقاد از ایجاد واحدهای پردیس بین الملل در هر شهر و هر دانشگاهی اظهار کرد: وزارت علوم از سال ۹۱ به همه دانشگاه ها اجازه داد که در واحد شهر خود یک پردیس بین الملل ایجاد کنند و بدون آزمون به جذب دانشجو بپردازند در نتیجه یک شرایط نامطلوب ایجاد شد که مجددا به برگزاری آزمون انجامید و پردیس‌های بین الملل در مناطق آزاد از آن مستثنی نشدند؛ چرا که هیچ ارزیابی کیفی در جهت اینکه مشخص شود که آیا این بخش ها نیز مانند پردیس‌های سایر شهرها بدون کیفیت به جذب دانشجو پرداخته‌اند، انجام نشد.

63761.jpg

‌به گزارش پی اچ دی ال به نقل از ایسنا،  معاون گردشگری و معاون اجتماعی فرهنگی سازمان منطقه آزاد کیش و جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با روسای دانشگاه ها و رییس آموزش و پرورش کیش دیدار کردند و از نزدیک در جریان فعالیت این مراکز آموزشی قرار گرفتند.

علی سلک غفاری، رییس دانشگاه صنعتی شریف پردیس بین الملل کیش در این نشستطی سخنانی آغاز به کار این مجموعه را از سال ۸۲ اعلام کرد و گفت: دانشگاه شریف دو دانشکده مستقل دارد که یکی مختص مهندسی و علوم و دیگری مربوط به مدیریت است. بیشترین فعالیت این دانشگاه در حوزه مهندسی و عمران است و در حال حاضر بالغ بر ۴۲۰ دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد فعال هستند. همچنین از سال ۸۹ که شروع به جذب در مقطع دکتری کردیم بالغ بر ۱۰۲ دانشجو در این مقطع پذیرش شدند و مشغول تحصیل هستند.

رییس دانشگاه صنعتی شریف پردیس بین الملل کیش ادامه داد: ما در این دانشگاه بالغ بر ۴۵ استاد مدعو در هر نیم سال داریم علاوه بر آن ۷ استاد نیز مقیم کیش هستند. همچنین ما برای آموزش از فعالیت ۱۰ استادیار، ۵ دانشیار و ۳۰ استاد نیز بهره می بریم ضمن اینکه ۳۷ عضو هیات علمی دانشگاه شریف نیز به صورت پروژه ای در مقطع ارشد با ما همکاری می‌کنند.

سلک غفاری از رفع مشکل زیرساخت ها در بخش دانشگاه پردیس شریف خبر داد و گفت: پس از رفع مشکل زیرساخت دانشگاه که با حمایت سازمان منطقه آزاد کیش انجام شد، امروز در حال مذاکره برای برگزاری دوره مشترک با دانشگاه قبرس هستیم همچنین تفاهم نامه ای با دانشگاه موناش استرالیا نیز در دست اجراست. ضمن اینکه با دانشگاه کاونتری انگلستان نیز صحبت‌هایی جهت برگزاری دوره‌های مشترک انجام شده است.

رییس دانشگاه شریف کیش ادامه داد: هدف ما ایجاد ظرفیت مازاد در آموزش عالی است تا بتوانیم علاوه بر جذب دانشجوی خارجی  شرایط را برای پیشگیری از خروج دانشجویان داخلی نیز فراهم کنیم اما به دلیل مشکلاتی نظیر جذب دانشجوی خارجی در واحدهای مرکزی و پردیس شهرهای مختلف این موضوع رشد چندانی نداشته است.

سلک غفاری، جذب فرزندان ایرانیان مقیم در خارج از ایران را گامی موثر در جهت ارز آوری و رشد دانشگاهی کیش خواند و گفت: تعداد زیادی از ایرانیان مقیم کشورهای دیگر تمایل دارند که فرزندانشان در ایران تحصیل کنند چرا که علاوه بر کمتر بودن میزان هزینه‌ها ، فرهنگ ملی آنان را نیز ترویج می‌کند.

وی افزود: امروز شهریه یک دانشگاه سطح پایین در امارات نزدیک به ۱۵۰ میلیون تومان است در حالیکه شهریه دانشگاه‌های ایران بسیار کمتر است لذا می توانیم این مبالغ را در راستای اقتصاد مقاومتی وارد کشور کنیم اما این امر منوط به این است که در مورد خدمت سربازی این فرزندان برنامه ریزی انجام شود.

تدریس به زبان انگلیسی در دانشگاه تهران شعبه کیش

در این جلسه سید منصور خلیلی عراقی، رییس دانشگاه پردیس بین الملل تهران در سخنانی اظهار داشت: ما در پردیس تهران بالغ بر ۲۰۰۸ دانشجو داریم که از این میزان ۱۵۲ نفر در مقطع کارشناسی و بیش از ۱۵۰۰ نفر در مقطع کارشناسی ارشد هستند.

وی افزود: در بخش دکتری نیز دانشگاه پردیس بین الملل تهران واحد کیش بالغ بر ۸۲۳ دانشجوی دارد و با حضور ۱۹۹ استاد که ۴۷ نفر آنها استاد تمام هستند، فعالیت می کند.همچنین در این واحد ۷۷ دانشیار پایه ۹ به بالاتر و ۶۱ استادیار نیز فعالیت دارند.

خلیلی عراقی درباره جذب دانشجوی خارجی در این واحد آموزشی، گفت: تا سال گذشته ما هیچ دانشجوی خارجی در این واحد نداشتیم اما پس از تلاش های انجام شده و اخذ مجوزهای لازم برای تدریس به زبان انگلیسی در جهت جذب دانشجوی خارجی، ۷ دانشجو از کردستان عراق به پردیس کیش پیوستند.

وی همچنین از انعقاد قراردادهای همکاری با چند دانشگاه خارجی خبر داد و افزود: در حال حاضر ما یک قرارداد برنامه دوره کارشناسی ارشد را با دانشگاه بلژیک منعقد کرده‌ایم همچنین دوره مشترکی با دانشگاه پلی تکنیک میلان در حال اجراست ضمن اینکه ورک شاپ های بین‌المللی نیز طی این دوره برگزار شده است اما قطعا برای موفقیت بیشتر در عرصه جذب دانشجوی خارجی نیازمند قدرت مانور بیشتر برای پردیس های مناطق آزاد کشور هستیم.

رییس دانشگاه پردیس بین الملل تهران واحد کیش ادامه داد: در حال حاضر این دانشگاه به جز رشته پزشکی و دامپزشکی و کشاورزی که رشته کشاورزی نیز در کیش موضوعیت ندارد، رشته‌های متنوعی را در حوزه هایی نظیر تربیت بدنی، حسابداری، نفت، مهندسی هوا فضا، معماری، محیط زیست، جغرافیا و … پوشش می‌دهد.

جذب ۲۲ دانشجوی خارجی در رشته پزشکی

در ادامه این جلسه امیر رضا شریف نیا، رییس دانشگاه آزاد کیش به ارائه عملکرد این واحد پرداخت و گفت: همانطور که می دانید دانشگاه آزاد اسلامی سومین دانشگاه جهان است که بالغ بر ۷۰ هزار استاد، هیات علمی و مدرس تمام و نیمه وقت دارد. با این پیشینه دانشگاه آزاد اسلامی کیش از سال ۸۹ فعالیت خود را در جهت ارتقاء سطح کیفی و کمی آموزش آغاز کرد. بر همین اساس  ساختمان جدید این مجموعه در مساحتی بالغ بر ۴۴ هزار مترمربع ساخته شد.

وی در خصوص تعداد پذیرش دانشجویان این دانشگاه اظهار کرد: این دانشگاه در حال حاضر بالغ بر ۳۴۰ دانشجوی مقطع دکترای تخصصی دارد که امیدواریم در سال های آتی این تعداد افزایش یابد.

شریف نیا در خصوص جذب دانشجوی خارجی از حضور یک گروه دانشجوی روسی خبر داد و گفت: بهمن ماه سال گذشته ۷ دانشجوی روسی توسط این واحد پذیرش شد که دوره زبان و ادبیات فارسی را گذراندند. همچنین مجوزی اخذ شده که بر مبنای آن قرار است ۲۲ دانشجوی خارجی را در رشته پزشکی به زودی در کیش داشته باشیم.

تسهیل خدمت سربازی عامل جذب دانشجویان ایرانی مقیم خارج از کشور

در ادامه این جلسه ابراهیم رضوانی، معاون فرهنگی و اجتماعی منطقه آزاد کیش نیز ضمن تایید صحبت های سلک غفاری مبنی بر استفاده از ظرفیت ایرانیان مقیم خارج از ایران گفت: حدود ۶۰۰۰ دانش آموز از دیرباز مشغول تحصیل در امارات هستند لذا اگر بتوانیم تسهیلاتی را در جهت رفع نگرانی‌های آنان از خدمت نظام وظیفه ایجاد کنیم، می‌توانیم موفق به جذب آنان شویم.

وی افزود: حرکت های اینچنینی می تواند موجب جذب فرزندان کشورمان و ترسیم فرهنگ ملی شود که شاید بتواند آنان را به کشور جذب کند و ارز آوری و سرمایه گذاری به دنبال داشته باشد.

معاون فرهنگی و اجتماعی منطقه آزاد کیش، تاثیر جمعیت دانشجو را بر فرهنگ کیش بسیار بالا خواند و گفت: بخش مهمی از جمعیت کیش را دانشجویان آن تشکیل می دهند لذا باید به این امر توجه کنید.

رضوانی با اشاره به تمرکز  مدیریتی در کیش اظهار کرد: با توجه به تمرکز مدیریتی که در کیش وجود دارد، ما همواره تلاش کرده ایم که زیرساخت های لازم را جهت ریل گذاری مسیر ایجاد کنیم چرا که از نظر ما سرمایه اجتماعی به معنای اعتماد مردم به یکدیگر و در نهایت مسئولان است.

وی ادامه داد: امروز ما در کیش بالغ بر ۹ مسجد شیعه و ۵ مسجد اهل سنت داریم. همچنین ۶ مسجد نیز در حال ساخت است.

معاون فرهنگی و اجتماعی منطقه آزاد کیش افزود: شعار ما این است که اصلاح ساختارها بهترین شیوه برای اصلاح اغلب رفتارهاست به عنوان مثال آغاز به کار دستگاه های نوبت دهنده در بانک ها به روند مشاجرات مردم در صفوف بانک ها پایان داد لذا لازم است که ساختارها را نخست مد نظر قرار دهیم.

رضوانی از شناسنامه دار شدن هنرمندان در کیش خبر داد و گفت: امروز همه هنرمندان کیش در ۷ گروه هنری شناسایی شده اند و بالغ بر ۷۹۵ نفر آنها کارت هنرمندی دریافت کرده اند.

وی همچنین از ایجاد کارگاه توانمند سازی اقشار آسیب پذیر کیش خبر داد و اظهار کرد: در راستای پیشگیری از فقر در کیش، ما کارگاهی را ایجاد کردیم تا افراد علاوه بر یادگیری یک هنر و کار بتوانند به تولید بپردازند. تولیدی که در نهایت داخل بازارچه های محلی به فروش می‌رسد ضمن اینکه سازمان در جهت حمایت از این افراد،  بن های خرید این بخش ها را به عنوان جوایز مسابقات هدیه می‌دهد.

وجود زیرساخت های مناسب آموزشی در کیش

میرزاده، سخنگوی کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس در ادامه این جلسه با اشاره به موضوع سربازی ایرانیان مقیم خارج از کشور گفت: موضوع سربازی که به آن اشاره کردید، مساله مهمی است زیرا رفع این مانع می تواند تاثیر مهمی در بازگشت فرزندان ایرانیان خارج از کشور  داشته باشد، لذا قطعا آن را بررسی خواهیم کرد.

وی ضمن  تشکر از فعالیت های انجام شده در کیش اظهار کرد: شاید لازم باشد که روی بحث سکونت اساتید در کیش فعالیت بیشتری انجام شود تا علاوه بر اشتغالزایی در کیش بتوانیم شاهد رشد کیفی بیشتری در حوزه دانشگاهی باشیم.

بزرگ نژاد، دبیر نظارتی کمیسیون آموزش و تحقیقات نیز فضای دانشگاهی موجود در کیش را مثبت دانست و عنوان کرد: لازم است که با توجه به وجود زیرساخت ها در مورد جذب تعداد بیشتر دانشجویان اقداماتی انجام شود.

قاضی زاده، نماینده مجلس و عضو کمیسیون فرهنگی نیز با تشکر از زحمات انجام شده در کیش گفت: لازم است که در خصوص گردشگر خارجی به خصوص در قسمت آموزش پررنگتر عمل کنیم. در واقع گسترش خطوط پروازی نخستین ویژگی است که بیانگر رشد در جذب گردشگری است لذا امیدواریم که پس از تکمیل ترمینال هوایی جدید کیش شاهد این رشد باشیم.

وی تاکید کرد: شاید لازم باشد که برای افزایش جذب دانشجویان خارجی کرسی های زبان فارسی را در کیش فعال کنیم زیرا شرایط و تسهیلات تحصیل در کیش بسیار مناسب است ضمن اینکه قطعا نیاز است که تبلیغات در رسانه های بین المللی و معرفی این منطقه به دنیا را نیز در برنامه های خود قرار دهیم.

احمد لاشکی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز در ادامه این جلسه گفت: سال گذشته که به قشم رفتم بسیار ناراحت شدم اما امروز از دیدن کیش بسیار خوشحالم زیرا آمارها و فضا بسیار خوب است.

وی قدرتمند شدن هیات های علمی دانشگاه ها را ضروری خواند و گفت: باید روی بخش هیات های علمی کار شود و  صرفا از افراد پروازی در این بخش استفاده نشود.

به گزارش پی اچ دی ال به نقل از ایسنا، در این دیدار جبار کوچکی نژاد، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات؛ قاسم احمد لاشکی، کمیسیون آموزش و تحقیقات؛ حمایت میرزاده، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات؛ محسن بیگلری، عضو هیات رییسه کمیسیون برنامه و بودجه؛ احمد بخشایش اردستانی، نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی؛ شهاب نادری، عضو کمیسیون قضایی و تلفیق، بزرگ نژاد، دبیر ناظر بر کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری؛ محمد رضا خبازی، دبیر کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری؛ سید احسان قاضی زاده، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس؛ ولی الله نانوا کناری، عضو کمیسیون امنیت و سرمایه خارجی به گفت و گو با روسای دانشگاه های پردیس بین الملل شریف، پردیس بین الملل تهران، دانشگاه آزاد اسلامی و رییس آموزش و پرورش کیش پرداختند.

DeliciousStumbleUponDiggTwitterFacebookRedditLinkedInHyves

برای دریافت آخرین اخبار دکتری تخصصی PhD ، ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید :

می توانید سوالات و نظرات خود را در مورد این خبر در بخش نظرات مطرح نمایید.

ارسال نظر

*

آگهی کلاس دکتری|دوره|کنفرانس|کارگاه

کارگاه مقاله نویسی isi در تهران آموزش اصول روش نحو نوشتن مقاله isi


دکتری PhD سایت دکتری | اخبار دکتری | آزمون دکتری دانشگاه آزاد سوالات دکتری منابع آزمون دکتری اعلام نتایج دکتری آزاد دكتري منابع دکتری پذیرش دکتری ثبت نام دکتری

سایت دکتری | اخبار دکتری | سایت تخصصی دکتری | سایت پی اچ دی ال

سایت تخصصی دکتری | دانلود نمونه سوالات دکتری | آزمون دکترای دانشگاه آزاد | کنکور دکترا | سایت سازمان سنجش | Download phd test pdf دکتری تخصصی سایت تخصصی آزمون دکتری

تکمیل ظرفیت دکتری 92 نتایج دکتری آزاد 92 نتایج دکتری 92 نتایج دکتری دانشگاه آزاد 92 اخبار دکتری 93-92