عناوين آخرين اخبار :  ...
جایزه کاظمی آشتیانی در اختیار اولین محقق شناسایی کننده سلول‌های بنیادی روده


جایزه کاظمی آشتیانی در اختیار اولین محقق شناسایی کننده سلول‌های بنیادی روده

سایت دکتری ‌( www.PhDL.Net ) – جایزه کاظمی آشتیانی ۲۰۱۶ به هانس کلورز پژوهشگر هلندی اعطا خواهد شد که وی اولین محققی است که موفق به شناسایی سلول‌های بنیادی روده‌ای شده است.

هانس کلورز

به گزارش پی اچ دی ال به نقل از خبرنگار ایسنا، همزمان با برگزاری هفدمین جشنواره بین‌المللی تحقیقات رویان جایزه کاظمی پرایز ۲۰۱۶ را به هانس کلورز Johannes Carolus (Hans) Clevers  اعطا خواهد کرد.

وی متولد مارچ ۱۹۵۷، هلند واستاد ژنتیک مولکولی است و در زمینه ژنتیک و پزشکی پژوهش می‌کند. او اولین پژوهشگری است که سلول‌های بنیادی روده‌ای را شناسایی کرد و جزو محققان برجسته جهان در استفاده از سلول‌های بنیادی در پزشکی بازساختی است.

وی در سال ۱۹۷۵ در دانشگاه اوترخت (Utrecht) هلند که از دانشگاه‌های مطرح جهان است، همزمان در زمینه زیست‌شناسی و پزشکی تحصیل را آغاز کرد. مدرک کارشناسی ارشد زیست‌شناسی  را در سال ۱۹۸۲ و مدرک پزشکی را در سال ۱۹۸۴ و دکترای خود در زمینه ایمونولوژی را در سال ۱۹۸۴ دریافت کرد.

کلورز، در دوران تحصیل، فعالیت در نایرویی، کنیا و موسسه ملی بهداشت آمریکا را هم تجربه کرد. سپس دوره پسادکترای خود را بین سال‌های ۱۹۵۶ تا ۸۹ در موسسه سرطان دانا فاربر (Dana- Farber Cancer Institute) دانشگاه‌ هاروارد پشت‌سر گذاشت. در این زمان وی موفق به کلون ژن epsilon CD3 لنفوسیت T شد. این موسسه مشهورترین مرکز تحقیقات سرطان دنیا در بوستون آمریکا به شمار می‌رود.

این محقق در سال ۱۹۹۱ استاد ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی اوترخت شد و در سال ۲۰۰۰ به عضویت آکادمی سلطنتی علوم و هنر هلند درآمد. دو سال بعد در سال ۲۰۰۲ تدریس در زمینه ژنتیک مولکولی در دانشگاه اوترخت را آغاز کرد و همزمان با ریاست موسسه Hubrecht در آکادمی سلطنتی علوم هلند انتخاب شد. این موسسه در زمینه زیست‌شناسی تکوینی و تحقیقات سلول‌های بنیادی تحقیق می‌کند.

در این سال‌ها به شباهت میان فرآیند تجدیدپذیری بافت روده و سرطان روده پی برد که با دریافت کمک‌ هزینه ۲ میلیون یورویی از انجمن سرطان هلند در سال ۲۰۰۷ تحقیقات خود در زمینه عملکرد سلول‌های بنیادی در روده طبیعی و سرطان هلند در سال ۲۰۰۷ تحقیقات خود در زمینه عملکرد سلول‌های بنیادی در روده طبیعی و سرطان روده آغاز کرد و در سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۵ از کمک هزینه شورای تحقیقات اروپا برای ادامه تحقیقات خود در این زمینه برخوردار شد.

در سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ بر صندلی ریاست آکادمی سلطنتی علوم و هنر هلند تکیه زد که به موجب آن از ریاست موسسه هلندی Hubrecht” ” استعفا داد ولی همچنان گروه تحقیقاتی خود را در آنجا حفظ کرد و هم‌اکنون مدیریت پژوهشی مرکز پرنس ماکسیما را برعهده دارد که در زمینه انکولوژی اطفال تحقیق می‌کند. او در شکل‌گیری شرکت بیوتکنولوژی “Ubisys” نقش فعال داشته است. این شرکت سپس با شرکت “Introgene ” ادغام و “Crucell ” نامیده شد که در زمینه واکسیناسیون فعالیت دارد. وی همچنین سرمایه‌گذار اصلی شرکت دارویی Semaia است که بعدها به Hybrigenics” ” تغییر نام داده است.

دکتر کلورز عضو هیات تحریریه مجلات معتبر دنیا و عضو هیات علمی موسسه تحقیقاتی پاتولوژی مولکولی وین، موسسه تحقیقاتی بیومدیکال بارسلونا و موسسه تحقیقات سرطان هلند و همچنین عضو افتخاری دانشگاه آسیای جنوبی شانگهای، هونان و چین، عضو آکادمی هنر و علوم آمریکا (بوستن)، کاردان خارجی آکادمی ملی علوم (واشنگتن) و آکادمی علوم فرانسه (پاریس) است.

افتخارات پرفسور کلورز

برخی از افتخارات و جوایز او می‌توان به مواردی چون برنده جایزه تحقیقات فدراسیون گوارش اتحادیه اروپا در سال 2010، برنده جایزه Ernst Jung از بنیاد یونگ برای علوم و تحقیقات در زمینه پزشکی (آلمان) در سال 2011، برنده جایزه “Leopold Griffuel” از موسسه مطالعات سرطان (فرانسه) در سال 2012، دریافت جایزه Kolff ، دریافت عنوان ““Knight of the Order of the Netherlands Lion، برنده جایزه “William Beaumont Prize” از انجمن گوارش آمریکا، برنده جایزه Dr A.H. Heineken Prize در زمینه پزشکی، برنده جایزه “Breakthrough Prize ” در زمینه علوم زیستی در سال 2013، برنده جایزه بیمارستان عمومی ماساچوست در زمینه تحقیقات سرطان در سال 2014، دریافت نشان از انجمن مطالعات بالینی اروپا (ESCI) و دریافت جایزه آکادمی سلطنتی هنر و علوم هلند در سال 2016 اشاره کرد.

زمینه‌های تحقیقاتی

به طور خلاصه او طی تحقیقات خود موفق به شناسایی ترکیب TCF شد که ترکیب پایین‌دست مهم آبشار پیام‌رسان WNT است و به دنبال آن ژن‌های هدف فعالیت این آبشار را نیز مشخص کرد. سپس مطرح کرد که نوعی از سرطان کلون به دلیل عملکرد نامناسب این چرخه و تغییر سلول‌ها بروز می‌کند.

او اولین فردی بود که آبشار پیام‌رسان WNT را با سلول بنیادی مرتبط دانست و نشان داد اختلال در ژن TCF4 منجر به از بین رفتن سلول‌های بنیادی حفرات روده می‌شود. سپس نشان داد این آبشار پیام‌رسان شاخص مولکولی Lgr5 را هدف قرار می‌دهد که در سطح سلول‌های بنیادی ناحیه حفره روده قرار دارد.

وی با ساخت موش‌های تراریخت از نظر شاخص مولکولی Lgr5  توانست مدل‌های آزمایشگاهی موفقی در زمینه مطالعه سلول‌های بنیادی روده‌ای در پستانداران ایجاد کند. او همچنین متوجه شد در آبشار پیام‌رسان WNT مولکول Rspondins افزایش می‌یابد و این مولکول لیگاند Lgr5 است. بر این اساس سیستم کشت سه‌بعدی شبه‌اندام‌ها را طراحی کرد تا به بررسی روند توسعه اپیتلیوم روده نرمال مشتق از یک سلول بنیادی Lgr5 بپردازد.

گروه تحقیقاتی هانس کلورز در سال ۲۰۰۹ بعد از شناخت قابلیت تکثیر بالای سلول‌های Lgr5+ در بدن موش، اولین شبه‌روده را در شرایط آزمایشگاهی ساخت. این شبه‌روده بازتابی از ساختار روده در بدن است. این گروه سپس موفق به ساخت شبه‌اندام‌های کبد، لوزالمعده، کولون و معده شدند. هانس کلورز تاکنون بیش از ۵۴۰ مقاله چاپ کرده است و بیشتر از ۶۲۰۰۰ بار به این مقالات ارجاع داده شده H-index این دانشمند (بهره‌وری و تأثیرگذاری علمی) ۱۲۷ است.

DeliciousStumbleUponDiggTwitterFacebookRedditLinkedInHyves

برای دریافت آخرین اخبار دکتری تخصصی PhD ، ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید :

می توانید سوالات و نظرات خود را در مورد این خبر در بخش نظرات مطرح نمایید.

ارسال نظر

آگهی کلاس دکتری|دوره|کنفرانس|کارگاه

کارگاه مقاله نویسی isi در تهران آموزش اصول روش نحو نوشتن مقاله isi

دکتری PhD سایت دکتری | اخبار دکتری | آزمون دکتری دانشگاه آزاد سوالات دکتری منابع آزمون دکتری اعلام نتایج دکتری آزاد دكتري منابع دکتری پذیرش دکتری ثبت نام دکتری

سایت دکتری | اخبار دکتری | سایت تخصصی دکتری | سایت پی اچ دی ال

سایت تخصصی دکتری | دانلود نمونه سوالات دکتری | آزمون دکترای دانشگاه آزاد | کنکور دکترا | سایت سازمان سنجش | Download phd test pdf دکتری تخصصی سایت تخصصی آزمون دکتری

تکمیل ظرفیت دکتری 92 نتایج دکتری آزاد 92 نتایج دکتری 92 نتایج دکتری دانشگاه آزاد 92 اخبار دکتری 93-92