عناوين آخرين اخبار :  ...
تولید ۱۴۰ تجهیزات پیشرفته از سوی ۴۰ شرکت دانش‌ بنیان


تولید ۱۴۰ تجهیزات پیشرفته از سوی ۴۰ شرکت دانش‌ بنیان

سایت دکتری ‌( www.PhDL.Net ) – دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با تاکید بر این که در حال حاضر در ده حوزه صنعتی فناوری نانو رسوخ کرده است، گفت: با توسعه فناوری نانو در کشور ۱۴۰ تجهیزات پیشرفته از طریق ۴۰ شرکت دانش‌بنیان تولید شده است.

دکتر سعید سرکار، دبیر ستاد توسعه فناوری نانو

به گزارش پی اچ دی ال به نقل از خبرنگار ایسنا، دکتر سعید سرکار در نشست با سفرای سی‌و یک کشور در حاشیه نهمین جشنواره نانو، آگاه سازی مردم نسبت به قابلیت‌های فناوری نانو را از برنامه‌های ستاد نانو نام برد و افزود:‌ ایران پس از اجرای اولین برنامه‌راهبردی،  دومین برنامه راهبردی خود  را در قالب سند ده سال دوم آغاز کرده است.  

وی تمرکز سند دوم ده ساله فناوری نانو را همکاری‌های بین‌المللی ذکر کرد و ادامه داد: برای توسعه فناوری نانو برنامه‌های متنوعی در نظر گرفته شد که قرار گرفتن ایران در میان ده کشور دنیا، تولیدثروت،‌  نوآوری و توسعه نیروی انسانی از آن جمله است. 

سرکار حضور شش نماینده از دستگاهای مختلف در ستاد توسعه فناوری نانو را از زیرساخت‌های توسعه این فناوری نام برد و یادآور شد: این ستاد یکی از زیرمجموعه‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است که برای توسعه همه جانبه کارگروهای مختلفی تشکیل شد.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو نبود زیرساخت‌های پژوهشی را از چالشهای این حوزه نام برد و اضافه کرد: برای رفع این مشکل  اقدام به ایجاد شبکه آزمایشگاهی کردیم که ۶۶ آزمایشگاه برای بخش دانش‌آموزی خدماتی را ارائه می‌کند. 

وی با تاکید بر اینکه کلیه تجهیزات این آزمایشگاها از تولید محققان داخل کشور است، خاطرنشان کرد: این فعالیت‌ها موجب شده است تا برخی از کشورها تقاضای ایجاد آزمایشگاهای دانش‌آموزی را از ایران داشته باشند که بر این اساس آزمایشگاه‌های دانش‌آموزی برای کشور چین با استفاده از تجهیزات ایرانی راه‌اندازی می‌شود.

وی برگزاری المپیادهای  نانو را از دیگر فعالیت‌های ایران در زمینه توسعه این فناوری نام برد و یادآور شد: تاکنون هفت دوره المپیاد دانش‌آموزی برگزار کردیم و در سال جاری نیز اولین مسابقه دانشجویی نانوتکنولوژی با حضور شش کشور برگزار خواهد شد. 

وی با اشاره به برنامه‌های ایران در زمینه توسعه فناوری نانو با تاکید بر این که این برنامه ها در سه فاز مختلف برگزار شده است، اضافه کرد: در فاز اول تولید محصولات با فناوری نانو بوده است.

وی فاز دوم این فعالیت‌ها را ورود فناوری نانو به صنایع دانست و گفت: پیام ما به مدیران صنایع این است که اگر از فناوری نانو استفاده نکنند در آینده مجبور خواهند شد تا از یک رقابت سخت عبور کنند. 

سرکار با تاکید بر این که تاکنون در ده حوزه صنعتی، نانو فناوری رسوخ کرده است، اظهار کرد:  در فاز سوم این فعالیت‌ها نیاز به پیشرفته‌ترین تجهیزات دارویی و صنعتی داشتیم که در این زمینه اقداماتی صورت گرفت. 

وی توسعه فناوری نانو را در گرو نیروهای متخصص دانست و افزود: در حال حاضر ۳۰ هزار نیروی متخصص در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری تربیت شده است ضمن آن که 65 دانشگاه در دوره‌های کارشناسی نانو فناوری و ۲۰ دانشگاه در دوره‌های دکتری دانشجو می پذیرند.

سرکار به موفقیتهای ایران اشاره کرد و یادآورشد: در سال ۲۰۰۱ تنها ده مقاله از سوی محققان کشور تولید شد ولی در حال حاضر روزی بیست مقاله در این زمینه تولید می شود. 

وی رتبه جهانی ایران در این زمینه را ششم عنوان کرد  و گفت‌:‌ ایران پس از کشورهای چین، آمریکا، هند، کره جنوبی و آلمان قرار دارد.

سرکار، توسعه فناوری نانو را بسیار پیچیده توصیف کرد وادامه داد:‌ علی رغم مشکلات موجود در حال حاضر ۱۴۰ تجهیزات پیشرفته از سوی ۴۰شرکت تولید می‌شود از جمله آن که ۳۳۰ محصول مبتنی بر نانو به بازار ارائه شده و به ۱۵ کشور دنیا صادر می‌شود. 

وی به موفقیت‌های دانشمندان کشور در حوزه‌های نانوپزشکی اشاره کرد ویادآور شد: در حال حاضر دارویی با فناوری نانو تولید می‌شود که هر ریال آن حدود آن ۴۰ دلار است که خرید نمونه خارجی آن برای ما ۸۰۰ دلار هزینه دارد. 

به گفته سرکار، در حال حاضر ۱۶شرکت در حوزه صنعتی، ۱۸ شرکت در حوزه کشاورزی و ۸ شرکت در حوزه های نفتی مرتبط با فعالیت‌های نانو فعال هستند. 

دبیر ستاد توسعه فنانوری نانو با اشاره به همکاری این ستاد با کشورهایی مانند روسیه تایلند و کره جنوبی تاکید کرد:‌ برنامه ما توسعه همکاری با سایر کشورها است از این روی از سفرای داخل این همایش خواهش می‌شود که به دانشمندان بدون مرز اجازه دهند تا روابط علمی توسعه یابد. 

DeliciousStumbleUponDiggTwitterFacebookRedditLinkedInHyves

برای دریافت آخرین اخبار دکتری تخصصی PhD ، ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید :

می توانید سوالات و نظرات خود را در مورد این خبر در بخش نظرات مطرح نمایید.

ارسال نظر

*

آگهی کلاس دکتری|دوره|کنفرانس|کارگاه

کارگاه مقاله نویسی isi در تهران آموزش اصول روش نحو نوشتن مقاله isi


دکتری PhD سایت دکتری | اخبار دکتری | آزمون دکتری دانشگاه آزاد سوالات دکتری منابع آزمون دکتری اعلام نتایج دکتری آزاد دكتري منابع دکتری پذیرش دکتری ثبت نام دکتری

سایت دکتری | اخبار دکتری | سایت تخصصی دکتری | سایت پی اچ دی ال

سایت تخصصی دکتری | دانلود نمونه سوالات دکتری | آزمون دکترای دانشگاه آزاد | کنکور دکترا | سایت سازمان سنجش | Download phd test pdf دکتری تخصصی سایت تخصصی آزمون دکتری

تکمیل ظرفیت دکتری 92 نتایج دکتری آزاد 92 نتایج دکتری 92 نتایج دکتری دانشگاه آزاد 92 اخبار دکتری 93-92