عناوين آخرين اخبار :  ...
توسعه و بهینه‌سازی اکوپارک‌ها در دانشگاه‌های کشور


توسعه و بهینه‌سازی اکوپارک‌ها در دانشگاه‌های کشور

سایت دکتری ‌( www.PhDL.Net ) – وزارت علوم و وزارت نیرو به منظور توسعه، بهره‌برداری و بهینه‌سازی اکوپارک‌ها در دانشگاه‌ها و در راستای توسعه فرهنگ استفاده از انرژی‌های پاک و توسعه پایدار در کشور تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش پی اچ دی ال به نقل از ایسنا، این تفاهم‌نامه در راستای اجرای تدابیر و منویات مقام معظم رهبری مبنی بر توسعه علمی کشور و توجه به لزوم بهره‌برداری همه‌جانبه از ظرفیت دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در توسعه صنعت کشور و با هدف توسعه همکاری‌های آموزشی، پژوهشی و فناوری مبتنی بر ترویج و توسعه فرهنگ استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و بهینه‌سازی مصرف انرژی به امضای مهندس علی‌اکبر مهاجری، معاون وزیر نیرو در امور تحقیقات و منابع انسانی و دکتر محمد حسین امید، معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور اداری، مالی و مدیریت منابع رسیده است.

بر اساس این گزارش، امروزه بحران‌های سیاسی، اقتصادی و مسائلی نظیر محدودیت دوام ذخایر فسیلی، نگرانی‌های زیست محیطی، ازدحام جمعیت، رشد اقتصادی و ضریب مصرف، همگی مباحث جهان‌شمولی هستند که با گستردگی تمام، فکر اندیشمندان را در یافتن راه‌کارهای مناسب در حل مناسب معضلات انرژی در جهان بخصوص بحران‌های زیست محیطی به خود مشغول کرده است. یک جایگزین مناسب برای سوخت‌های فسیلی منابع تجدیدپذیر است. توسعه و گسترش انرژی‌های تجدیدپذیر باعث کمک به تحقق اهداف توسعه‏ اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی کشور می‌شود که از عوامل اساسی در رسیدن به توسعه پایدار در هر کشوری هستند.

همچنین ابلاغ سیاست‏های اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، فرصت ارزشمندی را برای توانمندسازی و خود‏اتکایی کشور و به ویژه بومی‌‏سازی در امور مهم راهبردی و توسعه پایدار پدید آورده است. از طرفی شرایط خاص اقلیمی کشور و ضرورت استفاده بهینه از منابع حیاتی آب و انرژی، توجه به خوداتکایی و تعمیق بنیان‌های علمی و فنی صنایع آب و برق را دو چندان کرده است.

ایجاد اکوپارک‌ها در محل دانشگاه‌های کشور که رسالت مهمی در تربیت انسان‌های متعهد، خلاق، متخصص، پژوهشگر و کارآفرین داشته و از این رهگذر پاسخ‌گوی نیازهای جامعه بوده و در راستای اعتلای فرهنگی آن اهتمام می‌ورزد، می‌تواند زمینه‌ساز توسعه فرهنگ استفاده از انرژی‌های پاک و توسعه پایدار در کشور شود و از این طریق در تحقق ماموریت دانشگاه‌ها کمک شایانی کند.

لذا گسترش تعاملات، همکاری‌ها و ایجاد هم‌افزایی در بهره‌برداری از منابع انرژی‌های تجدیدپذیر و همچنین توسعه تحقیقات هدفمند، منسجم و کاربردی در راستای تحقق اقتصاد دانش‌بنیان و بهره‌­گیری از نتایج تحقیقات در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر، مدیریت و هدایت ظرفیت‌های موجود در مراکز پژوهشی کشور در راستای توسعه محصولات و فناوری‌های پیشرفته و قابل‌ عرضه در بازارهای جهانی، تسهیل و توسعه همکاری‌های مشترک بین واحدهای صنعتی و مراکز پژوهشی برای ارتقاء و رقابتی کردن محصولات مرتبط با این صنعت برگرفته از نوآوری‌­های داخلی و فناوری‌های بومی با بهره‌­گیری از تجارب جهانی از اهداف این تفاهم‌نامه است.

طراحی، نصب و راه‌­اندازی نیروگاه‌های تجدیدپذیر در دانشگاه‌­ها، ایجاد بستر مناسب جهت آزمون ایده­‌های نو و انجام پروژه‌های مرتبط با پایان‌نامه‎های کارشناسی ارشد و دکترا، ایجاد زیرساخت­‌های لازم جهت توسعه فرهنگ استفاده از انرژی‌­های پاک، ایجاد زمینه‌­های مناسب همکاری صنعت و دانشگاه با هدف بومی‌­سازی فناوری‌­های مرتبط با تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر، طراحی و ایجاد بانک اطلاعاتی مرتبط با  فناوری‌های بکارگرفته در تمام مراحل طراحی، نصب، راه‌اندازی، بهره‌برداری و بهینه‌سازی اکوپارک‌ها، ایجاد زیرساخت‌های لازم جهت اجرای دوره‌های کارآموزی و کارورزی دانشجویان از جمله محورهای اساسی این تفاهم‌نامه است.

طبق این تفاهم‌نامه طرفین متعهد می شوند که تسهیلات لازم برای تسریع عملیات اجرایی یا صدور مجوزهای مورد نیاز را در موارد لازم به عمل آورند. همچنین تامین فضای موردنیاز مطابق با مشخصات اعلامی از سوی وزرات نیرو جهت ایجاد اکوپارک‌ها بر عهده دانشگاه‌های ذیربط است.

براساس این تفاهم‌نامه تامین منابع مالی مترتب بر تمام مراحل احداث اکوپارک‌ها مشترکا بر عهده پژوهشگاه نیرو و دانشگاه مربوطه بوده و منافع اقتصادی حاصل از آن متناسب با تامین مالی مربوطه به طرفین تعلق خواهد گرفت.

بر اساس اعلام روابط عمومی پژوهشگاه نیرو، مدت این تفاهم­‌نامه از زمان امضاء و مبادله، پنج سال تعیین شده و در صورت توافق طرفین، تفاهم‌­نامه قابل تمدید خواهد بود. هریک از طرفین قبل از انقضای مدت تفاهم‌­نامه و با اطلاع قبلی و کتبی از سه ماه قبل می‌­تواند به تفاهم­‌نامه خاتمه دهد و طرفین مکلف هستند تا پایان تمامی قراردادهای منعقد شده بر اساس این تفاهم­‌نامه، وظایف خود را به اتمام برسانند.

DeliciousStumbleUponDiggTwitterFacebookRedditLinkedInHyves

برای دریافت آخرین اخبار دکتری تخصصی PhD ، ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید :

می توانید سوالات و نظرات خود را در مورد این خبر در بخش نظرات مطرح نمایید.

ارسال نظر

آگهی کلاس دکتری|دوره|کنفرانس|کارگاه

کارگاه مقاله نویسی isi در تهران آموزش اصول روش نحو نوشتن مقاله isi

دکتری PhD سایت دکتری | اخبار دکتری | آزمون دکتری دانشگاه آزاد سوالات دکتری منابع آزمون دکتری اعلام نتایج دکتری آزاد دكتري منابع دکتری پذیرش دکتری ثبت نام دکتری

سایت دکتری | اخبار دکتری | سایت تخصصی دکتری | سایت پی اچ دی ال

سایت تخصصی دکتری | دانلود نمونه سوالات دکتری | آزمون دکترای دانشگاه آزاد | کنکور دکترا | سایت سازمان سنجش | Download phd test pdf دکتری تخصصی سایت تخصصی آزمون دکتری

تکمیل ظرفیت دکتری 92 نتایج دکتری آزاد 92 نتایج دکتری 92 نتایج دکتری دانشگاه آزاد 92 اخبار دکتری 93-92