عناوين آخرين اخبار :  ...
تحول علوم انسانی نیازمند تألیف چند هزار کتاب درسی دانشگاهی است


تحول علوم انسانی نیازمند تألیف چند هزار کتاب درسی دانشگاهی است

غلامعلی حدادعادل سایت دکتری ‌( www.PhDL.Net ) – رئیس شورای تحول علوم انسانی گفت: تحول علوم انسانی مقتضی تدوین چند هزار کتاب درسی دانشگاهی در رشته‌های مختلف است.

به گزارش پی اچ دی ال به نقل از خبرگزاری مهر، مراسم رونمایی از نخستین جلد کتاب «اصول و مبانی روابط بین الملل» اثر دکتر سیدجلال دهقانی فیروزآبادی، در محل سازمان سمت برگزار شد.

حدادعادل با اشاره به گذشت حدود ۴۰ سال از انقلاب اسلامی، مقطع فعلی را مقطع بلوغ شخصیتی انقلاب توصیف کرد و گفت: تحول علوم انسانی در دهه نخست انقلاب میسر نبود و باید نیروها آماده و استادانی تربیت می‌شدند و مسائل شناخته می‌شد تا بتوان ورودی جدی به این موضوع داشت و امروز شاهد هستیم که تا چه حد فرصت فراهم شده که عمقی‌تر بیندیشیم.

وی تحول علوم انسانی را یکی از کارهای ضروری در انقلاب اسلامی دانست و بیان کرد: برای من مثل روز روشن است که ما نمی توانیم قصد رسیدن به تمدن اسلامی کنیم بدون این که فرهنگی مستقل داشته باشیم که نرم افزار تمدن اسلامی است و دستیابی به فرهنگ اسلامی نیز بدون داشتن علوم انسانی اسلامی ممکن نیست.

رئیس شورای تحول علوم انسانی ادامه داد: این مطلب بدیهی منطقی است که شما نمی توانید علوم انسانی را به نحو تجربی محض از تمدن دیگری که چندصد سال است از آسمان و وحی اعراض کرده اقتباس و به دانشگاه ها وارد کنید و کشور را به دست مدیرانی که در این دانشگاه‌ها تربیت می شوند بسپارید و بعد به این خیال باشید که می خواهید به تمدن اسلامی برسید.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به گام هایی که پیش از این نیز در مسیر تحول علوم انسانی برداشته شده، گفت: مقام معظم رهبری در سال ۸۸ خواهان تقویت و اهتمام بیشتری در این موضوع شدند و متعاقب آن بود که آیین نامه شورای تحول و ارتقای علوم انسانی در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید و این شورا کار خود را آغاز کرد.

حداد عادل با اشاره به برخی آمار و ارقام مربوط به شورای تحول از عضویت ۲۰ شخصیت حقیقی و حقوقی، برگزاری ۱۲۹ جلسه شورا، فعالیت بیش از ۳۵۰ نفر از استادان دانشگاه و حوزه در ۱۵ کارگروه دانشگاهی و یک کارگروه مربوط به تحول علوم انسانی دبیرستان و برگزاری بیش از ۲ هزار جلسه کارگروه‌های مختلف اصلی و فرعی یاد کرد.

وی با اشاره به چهار خوشه اقدامات تعیین شده برای شورای تحول تحت عنوان محتوا و مفاهیم، استادان، دانشجویان و پایان‌نامه‌ها و مجلات، گفت: فعالیت های ما در سال های گذشته بیشتر متوجه بخش نخست، یعنی برنامه‌ریزی آموزشی و درسی، تدوین سرفصل‌ها و حرکت به سمت تدوین کتاب بوده است و ماحصل آن تصویب نزدیک به ۵۰ برنامه آموزشی و درسی جدید بوده است.

رئیس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی با اشاره به وجود ۱۵ کارگروه مربوط به رشته های دانشگاهی که هر کدام در سه مقطع کارشناسی کارشناسی ارشد و دکتری اقدام به برنامه ریزی خواهند کرد، گفت: اگر ما برای هر کارگروه، با توجه به گرایش‌های آنها، در هر مقطع به طور متوسط پنج بخش یا برنامه در نظر بگیریم، می توان گفت که به طور تقریبی ۲۵۰ برنامه و بسته آموزشی بایستی تدوین شود.

حداد عادل با اشاره به حجم کتاب های مورد نیاز برای این تعداد از برنامه های درسی، گفت: اگر فرض کنیم هر برنامه اقتضاء ۱۰ کتاب درسی جدید را داشته باشد، به شکل حداقلی نیازمند نگارش ۲۵۰۰ کتاب جدید خواهیم بود و بر این اساس سخن گزافی نخواهد بود که بگوییم تحول علوم انسانی مقتضی تدوین چند هزار کتاب درسی دانشگاهی در رشته‌های مختلف است.

وی به منظور یادآوری اهمیت این موضوع از تشکیل معاونت تألیف در دبیرخانه شورای تحول یاد کرد و با اشاره به آیین نامه های تدوین شده در شورای تحول در موضوع تدوین کتاب، گفت: به این منظور که سرفصل های تعیین شده به نحو صحیحی در کتاب ها گنجانده شود مقرر شده که یک کارگروه سه نفره متشکل از نماینده کارگروه مربوطه، نماینده دبیرخانه شورای تحول و نماینده سازمان سمت بر سیر تألیف و بررسی هر کتاب نظارت کنند.

حداد عادل با بیان این مطلب که برخی نمی دانند تحول علوم انسانی به چه معناست، اظهار کرد: کسانی مرتباً به ما می گویند پس از گذشت چند سال از تشکیل شورای تحول شما چه کاری انجام داده اید، و در حالی که گاه بر سر موضوع یک درس چندین جلسه بحث صورت می گیرد، نمی توان یک کار علمی اساسی دوران ساز را همچون تدوین و چاپ روزنامه در نظر آورد که صبح چاپ و منتشر می شود و فردای آن به فراموشی سپرده شده است.

رئیس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی با اشاره به توافق صورت گرفته با سازمان سمت، از کتاب اصول و مبانی روابط بین الملل اثر دکتر دهقانی فیروزآبادی به عنوان اولین ثمره درختی یاد کرد که باید آن را یاری و آبیاری کرد تا پس از آن سالها از میوه های آن برخوردار شد.

حداد عادل با اشاره به روندی که پیش از این وجود داشته و متفکران و محققان و مترجمان خود اقدام به نگارش و تألیف و ترجمه کتاب می کرده و سازمان سمت نیز با نظارت فنی و محتوایی آن را به چاپ می رسانده است، افزود: در همان روزی که سازمان سمت تأسیس شد باید لشکر و مرکزی با انضباط و با ساز و کاری مشخص پشت سر این سازمان فراهم می آمد تا محتوا و کتاب برای انتشار تهیه کند و این اتفاقی است که هر چند با تأخیر امروز افتاده است و لشکری از اساتید فراهم آمده که می توانند محتوا برای سازمان سمت تهیه کنند.

وی با اشاره به حضور صاحب نظران از سازمان سمت در همه کارگروه های شورای تحول به منظور هماهنگی بیشتر ضوابط و طرح مسائل در ضمن بررسی های اولیه و تسهیل مسیر تدوین و تألیف کتاب ها، گفت: با آغاز ثمردهی کارهای انجام شده در سال های گذشته و رسیدن به مرحله تألیف کتاب یک چشم انداز گسترده و نوینی برای سازمان سمت پدید آمده است که امیدواریم با همفکری، همدلی، همراهی و همکاری امر تألیف کتاب های علوم انسانی که یکی از ارکان اصلی تحول است به نتیجه مطلوب برسد.

DeliciousStumbleUponDiggTwitterFacebookRedditLinkedInHyves

برای دریافت آخرین اخبار دکتری تخصصی PhD ، ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید :

می توانید سوالات و نظرات خود را در مورد این خبر در بخش نظرات مطرح نمایید.

ارسال نظر

آگهی کلاس دکتری|دوره|کنفرانس|کارگاه

کارگاه مقاله نویسی isi در تهران آموزش اصول روش نحو نوشتن مقاله isi

دکتری PhD سایت دکتری | اخبار دکتری | آزمون دکتری دانشگاه آزاد سوالات دکتری منابع آزمون دکتری اعلام نتایج دکتری آزاد دكتري منابع دکتری پذیرش دکتری ثبت نام دکتری

سایت دکتری | اخبار دکتری | سایت تخصصی دکتری | سایت پی اچ دی ال

سایت تخصصی دکتری | دانلود نمونه سوالات دکتری | آزمون دکترای دانشگاه آزاد | کنکور دکترا | سایت سازمان سنجش | Download phd test pdf دکتری تخصصی سایت تخصصی آزمون دکتری

تکمیل ظرفیت دکتری 92 نتایج دکتری آزاد 92 نتایج دکتری 92 نتایج دکتری دانشگاه آزاد 92 اخبار دکتری 93-92