تحصیل 80 درصد دانشجویان کشور در دو رشته/بالاترین نرخ جمعیت دانشجویی در تهران | PhD
عناوين آخرين اخبار :  ...
تحصیل ۸۰ درصد دانشجویان کشور در دو رشته/بالاترین نرخ جمعیت دانشجویی در تهران


تحصیل ۸۰ درصد دانشجویان کشور در دو رشته/بالاترین نرخ جمعیت دانشجویی در تهران

سایت دکتری ‌( www.PhDL.Net ) – معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تمرکز جمعیت دانشجویی را در رشته‌های علوم انسانی و فنی و مهندسی دانست و گفت: در حال حاضر ۸۰ درصد دانشجویان در این دو رشته و ۲۰ درصد دیگر دانشجویان در سایر رشته‌ها مشغول به تحصیل هستند.

به گزارش پی اچ دی ال به نقل از ایسنا دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در یکصدوچهل‌وهفتمین کمیسیون دائمی شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) با ارائه گزارشی در خصوص وضعیت آموزش عالی کشور، افزود: طرح آمایش آموزش عالی از اردیبهشت ماه سال گذشته کلید خورد و این طرح در اسفندماه به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید.

وی، کاهش سرمایه اجتماعی و ضعف در کارایی رویکردهای فرهنگی و گستره آموزش عالی را از چالش‌های این حوزه نام برد و یادآور شد: ارتقای وضعیت فرهنگی و اجتماعی و درجه‌بندی و سطح‌بندی دانشگاه‌ها و آمایش آموزش عالی در گستره جغرافیایی از جمله راهبردهای بنیادی حل چالش‌های آموزش عالی است.

شریعتی، ۷۱ درصد دانشگاه‌های موجود در کشور را دولتی و ۲۹ درصد آن را غیر دولتی دانست و ادامه داد: در بخش دانشگاه‌های غیر دولتی بیشترین تعداد مربوط به دانشگاه آزاد اسلامی است.

وی بیشترین جمعیت دانشجویی را مربوط به دانشگاه‌های دولتی ذکر کرد و ادامه داد: ۵۶ درصد دانشجویان در دانشگاه‌های دولتی و ۴۴ درصد دانشجویان در دانشگاه‌های غیر دولتی مشغول به تحصیل هستند.

معاون آموزشی وزیر علوم تعداد دانشجویان دانشگاه‌های وابسته به وزارت بهداشت را ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر دانست و گفت: در مقابل ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم در حال تحصیل هستند.

به گفته وی ۵۶۰ هزار نفر از جمعیت دانشجویی در دوره‌های روزانه دولتی به تحصیل مشغول هستند و مابقی در دانشگاه‌های مهارتی و غیر حضوری و یا دانشگاه‌های وابسته به دستگاه‌ها پذیرش شدند.

شریعتی جمعیت دانشجویی دانشگاه‌های غیر انتفاعی را ۴۲۰ هزار نفر ذکر کرد و افزود: ۵۹ درصد از دانشجویان در دوره کارشناسی، ۲۳ درصد در دوره‌های کاردانی، ۱۵ درصد در دوره کارشناسی ارشد و ۱٫۹ درصد دانشجویان در دوره‌های دکتری تخصصی مشغول به تحصیل هستند.

معاون آموزشی وزیر علوم در ادامه به آمارهای مربوط به تفکیک گروه‌های تحصیلی دانشجویان اشاره و اظهار کرد: بیشترین جمعیت دانشجویی در گروه‌های آموزشی علوم انسانی و پس از آن در رشته‌های فنی و مهندسی هستند.

به گفته وی ۸۰ درصد دانشجویان در این دو رشته و ۲۰ درصد دیگر دانشجویان در سایر رشته‌ها مشغول به تحصیل هستند.

شریعتی با تاکید بر اینکه بیشترین تراکم دانشجویی در تهران است، اضافه کرد: پس از تهران تراکم جمعیت دانشجویی در شهرهایی چون اصفهان، خراسان رضوی، خوزستان، فارس و مازندران است و کمترین میزان جمعیت دانشجویی مربوط به استان‌های کم برخوردار مانند ایلام و خراسان شمالی می‌شود.

وی همچنین به وضعیت هیات علمی دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ۷۵ هزار نفر عضو هیات علمی داریم که از این تعداد ۴۳ هزار نفر در مراکز آموزش عالی دولتی و ۳۲ هزار نفر در مراکز آموزش عالی غیر دولتی جذب شده‌اند.

شریعتی با اشاره به جایگاه آموزش عالی در میان کشورهای هدف اظهار کرد: جایگاه ایران از لحاظ نرخ ناخالص ثبت نام در آموزش عالی پس از ترکیه و رژیم اشغالگر قدس در رتبه سوم قرار دارد و از لحاظ نرخ دانشجو ایران پس از ترکیه در جایگاه دوم نشسته است.

   

Loading...
DeliciousStumbleUponDiggTwitterFacebookRedditLinkedInHyves

برای دریافت آخرین اخبار دکتری تخصصی PhD ، ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید :

می توانید سوالات و نظرات خود را در مورد این خبر در بخش نظرات مطرح نمایید.

ارسال نظر

آگهی کلاس دکتری|دوره|کنفرانس|کارگاه

کارگاه مقاله نویسی isi در تهران آموزش اصول روش نحو نوشتن مقاله isi


دکتری PhD سایت دکتری | اخبار دکتری | آزمون دکتری دانشگاه آزاد سوالات دکتری منابع آزمون دکتری اعلام نتایج دکتری آزاد دكتري منابع دکتری پذیرش دکتری ثبت نام دکتری

سایت دکتری | اخبار دکتری | سایت تخصصی دکتری | سایت پی اچ دی ال

سایت تخصصی دکتری | دانلود نمونه سوالات دکتری | آزمون دکترای دانشگاه آزاد | کنکور دکترا | سایت سازمان سنجش | Download phd test pdf دکتری تخصصی سایت تخصصی آزمون دکتری

تکمیل ظرفیت دکتری 92 نتایج دکتری آزاد 92 نتایج دکتری 92 نتایج دکتری دانشگاه آزاد 92 اخبار دکتری 93-92