عناوين آخرين اخبار :  ...
بررسی و نظارت دقیق پرونده بورسیه ها توسط افرادی دیگر


بررسی و نظارت دقیق پرونده بورسیه ها توسط افرادی دیگر

سایت دکتری ( www.PhDL.net )

دانشجویان بورسیه خواستار نظارت دقیق و تعیین افراد دیگری جهت بررسی این پرونده هاشدند. دانشجو.بورسیه.دانشگاه

به گزارش خبرگزاری مهر، شورای هماهنگی دانش آموختگان و دانشجویان بورسیه بعد از انتشار نتایج نهایی بورسیه ها توسط وزارت علوم با صدور بیانیه ای نتیجه اعلام شده را احکامی غیرقانونی بر علیه دانش آموختگان و دانشجویان بورسیه عنوان کرد و به شرح زیر توضیحاتی را ارایه کرد:

بسمه تعالی

و سیعلم الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون

سازمان امور دانشجویان وزارت علوم پس از بررسی سیاسی و شائبه انگیز فراوان،  همانند اطلاعیه ۲ آبان ۹۳  اقدام به انتشار نتایج کمیته پیگیری (تجدید نظر) بورسیه‌ها با  عنوان نتیجه نهایی و تجدید نظر کرده و احکامی غیر قانونی بر علیه دانش آموختگان و دانشجویان بورسیه  مظلوم و مربیان دانشگاه ها که عمدتا از دانشگاههای مناطق محروم کشور هستند، در تاریخ ۸ اردیبهشت ۹۴ صادر نموده است.

از طرف یک هزارو ۲۹۵ نفر از دانش آموختگان و دانشجویان بورسیه و مربیان دانشگاهها جهت تنویر افکار عمومی و در مقام پاسخگویی به اینهمه ظلم‌های وارده شده مطالبی را بیان می نماییم:

آقای نجفی شما و دوستانتان بایستی عذرخواهی کنید

مگر نبود که سرپرست وزارت علوم آقای نجفی بارها اذعان کرد که پرونده دانشجویان بورسیه بسته شده است و احکامی شفاف و دقیق برای افراد صادر شده است. چه شد که مجددا پرونده بورسیه ها باز شده و مورد تجدید نظر قرار گرفت و تعدادی از احکام غیر قانونی گذشته مشمول تغییر رأی شدند. چه کسی خسارت جبران ناپذیری روحی و روانی که به دانشجویان و خانواده های آنها وارد شد را پاسخگو است؟ آقای نجفی اینجاست که شما و دوستانتان بایستی عذرخواهی نمایید

۱- در اطلاعیه وزرات علوم آمده است: پس ازبررسی های علمی و حقوقی، منجر به اتخاذ چنین تصمیماتی شد دراین زمینه ذکر دو نکته ضروری است:

الف: بررسی علمی:

باید گفت که بسیاری از دانشجویان بورسیه دارای سوابق علمی شایسته ای بوده و هم اکنون نیز در دانشگاه های به خوبی مشغول به تحصیل هستند . کاش این مدعیان وضعیت تحصیلی این دانشجویان را رصد می کردند. سازمان امور دانشجویان برای تحت تاثیر قرار دادن بعضی از نمایندگان و مسئولین با ادعای واهی صرفا با ارائه مشخصات، از دادن سوابق دانشجویان در جلسات خودداری می کند.

عدم بکارگیری جنبه های علمی و پژوهشی در در بررسی های وزات علوم

جناب آقای دواتگری حق دارند بگویند در پرونده دانشجویان هیچ سابقه ای وجود ندارد زیرا فتنه گران وزارت علوم با دادن اطلاعات غلط ضمن بازی گرفتن ایشان و آقای هروی سعی در بیسواد جلوه دادن و رانتی بودن بورسیه ها داشته و از دادن اطلاعات پرونده ها سوابق علمی، آموزشی و پژوهشی برای تحت تاثیر قراردادن این نمایندگان خودداری می نمایند، که در این بازی غیر اخلاقی موفق هم شده اند. لذا جهت تنویر افکار عمومی واثبات ادعای واهی آنها باید بگوییم در بررسی های وزات علوم هیچ گونه جنبه علمی و پژوهشی مد نظر قرار نگرافته است واین کذب محض و صرفا بازی با افکار عمومی است.

ب: حقوقی:

 گفتن از بررسی از جنبه حقوقی طنز تلخی است. شما کدام بررسی حقوقی را انجام داده اید؟ و براساس کدام قانون حرف می زنید؟  شما کمیته ای تشکیل داده اید که مبنای حقوقی ندارد، آراء صادره از همان کمیته را بدون اینکه به دانشجویان ابلاغ کتبی کنید به صورت تلفنی اعلام نموده و پس از اعلام شفاهی از یک طرف گفتید می توانید اعتراض کنید واز طرف دیگر دستور داده اید احکام اجرا شوند.

اطلاعیه اخیر وزارت علوم صرفا جهت ملاحظات سیاسی بود

در راستای همین اعمال غیرقانونی خود، همان اعضای کمیته بدوی را بعنوان کمیته تجدید نظر انتخاب نمودید. شما از کدام قانون حرف می زنید؟ شما بعضی از نمایندگان را در کمیته های مشغول تجدید نظر نموده اید وهمزمان که آن نمایندگان محترم مشغول بررسی تجدید نظر بوده اند، در اسفند ماه ۹۳ نتایج خود ساخته پرونده ها را اعلام نموده اید. این اطلاعیه اخیر نیز صرفا جهت ملاحظات سیاسی خود ودوستان شما در بیرون از وزارت خانه است.

تصمیات وزارت علوم بیرون از این وزارت خانه صورت می گیرد

آیا وزیر محترم علوم از واقعیت حاکم بر وزارتخانه اطلاعی دارند؟ ضمن اینکه تمام تصمیمات در بیرون ازوزارت علوم اخذ و توسط عوامل فتنه گر و حامیان تحصن نمایندگان مجلس ششم، حامیان برگزاری تحصن ۲۶ خرداد اساتید دانشگاه‌های تهران در مسجد دانشگاه در سال ۸۸ ، مشوقین حوادث سال ۷۸، چون آقای دکتر غلامرضا ظریفیان و هم فکرانشان که بموقع به آنها خواهیم پرداخت ودر داخل وزارت علوم توسط رابطین از جمله آقای دکتر صدیقی، دکتر فریدون مدیرکل وزارتی و دکتر نصیری قیداری معاون پارلمانی وزارت اعمال می شود؟

احکام صادره کمیته رسیدگی به پرونده های دانشجویان وجهه قاونی ندارد

برابر مصوبه شورای انقلاب فرهنگی اعضای کمیته رسیدگی به پرونده های دانشجویان، اساتید، علمی وآموزشی باید به تایید شورای انقلاب فرهنگی برسد. آیا آن کمیته ها به تایید شورا رسیده است؟ این اعمال در حالی صورت گرفته است که بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، احکامی که توسط این هیات‌ها صادر شده  وجهه قانونی ندارد. زیرا برطبق تنها تبصره مصوبه ۶۳۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی، “در هر یک از وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هیاتی به عنوان مرجع نهایی به منظور تجدیدنظر و رسیدگی به شکایات اساتید و دانشجویان از آراء و تصمیمات هیات‌ها و کمیته‌های تخصصی فعال تشکیل می شود. ترکیب اعضاء و وظایف و اختیارات هیات‌موضوع این تبصره، به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی خواهد رسید.”

دانشجویان بورسیه موظف به ارایه جایابی نیستند

در مورد لغو بورس بعلت عدم جایابی، لازم است به اطلاع برسانیم؛ در هیچ کجای قانون اعزام سال ۱۳۶۴ دانشجویان بورسیه موظف به ارائه جایابی نگردیده اند طبق ماده ۱۱ این قانون، دانشجو تعهد کرده که “دو برابر و حداکثر ده سال در محلی که وزارت مربوطه تعیین می کند خدمت کنند.” همچنین با دقت در تعهد نامه های اخذ شده از دانشجویان بورسیه محرز می گردد که آن وزارتخانه موظف به اعطاء جایابی می باشد بطوریکه در تعهد نامه های اخذ شده که بیان می دارد « …بر اساس ماده ۱۷ دستور العمل اجرایی و آئین نامه اعطاء بورس تحصیلی داخل کشور حداقل دو برابر مدتی که از مزایای تحصیلی استفاده می نمایم ….بصورت طرح در موسساتی که وزارت علوم تحقیقات و فن آوری تعیین می کند خدمت نمایم …» صراحتاً وزارت علوم متعهد به ارائه جایابی و محل خدمت گردیده است.

لازم به ذکر است مجدداً به موجب سطر ۱۹ تعهد نامه که اشعار می دارد  « ضمناً به موجب این سند محل خدمت اینجانب پس از تحصیل وزارت علوم ، تحقیقات و فن آوری خواهد بود و البته تغییر محل خدمت  از اختیارات وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری می باشد .» وزارت علوم در به خدمت گرفتن دانشجویان بورسیه متعهد گردیده است. لذا به صراحت این ماده اعلام نیاز و جایابی از وظایف وزارت علوم است و اوست که محل خدمت را تعیین می کند نه دانشجوی بورسیه.

وزارت علوم نمی تواند وظیفه خود مبنی بر جایابی را به دانشجو تحمیل کند

وزارت علوم نمی تواند این وظیفه خود را بر دانشجو حمل کرده و ضمانت اجرای آن را نیز لغو بورس قرار دهد. بنابراین این قسمت از مصوبه مزبور نیز خلاف قانون بوده است. علاوه براین طبق بند ۳ ماده ۵ آیین نامه اجرائی اعزام سال ۶۸ مرجع تصویب نهایی واگذاری بورس به متقاضیان واجد شرایط، “شورای مرکزی بورس” بوده که تمامی بورسیه ها به تایید آن شورا که مورد تایید و تنفیذ وزیر علوم وقت بوده است، می رسیده است.

ضمنا طبق دستور وزیر محترم وقت، جایابی دانشجویان بورسیه در طول تحصیل و یا بعد از فراغت از تحصیل بعهده مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی وزارت علوم است.  بنابراین اگر مسئولین وزارت علوم در گفتار و طبق قسمتی از بخش سوم بخشنامه مورخ ۲/۸/۹۳ واطلاعیه اخیر خود مبنی بر اینکه پرونده ها ی بورسیه ها طبق مقررات زمان اجرای خود بررسی می شوند، صادق باشند باز هم مشاهده می شود که طبق آن مقررات، جایابی دانشجویان بعهده وزارت علوم است.

۲شما می گویید دکترای بدون آزمون:

در صورتی که وزارت علوم دولت اصلاحات طبق بند ۳ تفاهم نامه  شماره ۲۱۴۷۳/۱/۴۲ مورخ ۳تیر۸۳  که بین معاونت دانشجویی و معاونت آموزشی وقت وزارت علوم  صورت گرفت توافق نمودند که دانشگاه ها می توانند نسبت به پذیرش مربیان دانشگاه و نیز پذیرفته شدگان اعزام به خارج (تبدیل به داخل) که از طریق اداره کل بورس و امور دانشجویان خارج معرفی می شوند اقدام نمایند. قابل ذکراست که تعدادی از پذیرفته شدگان اعزام به خارج بدون آزمون کتبی و حتی شفاهی که همان مصاحبه است پذیرفته شده، در صورتیکه در همان ایام، آزمون دکترای خارج از کشور توسط سازمان سنجش برگزار می شد. چرا غیر قانونی  اظهار نظر می کنید؟ البته درخواست اعمال قوانین و مقررات از شما فتنه گران وزارت علوم کار بیهوده ای است زیرا اعمال غیر قانونی وتمکین به قانون را در فتنه ۸۸ از شما بیاد داریم.

دکتر صدیقی در کدام آزمون دکتری شرکت کرده و پذیرفته شده ؟

صرفا جهت اتمام حجت وتنویر افکار عمومی وبعضی ازنمایندگان ومسئولین که فریب شما را خورده اند و از بررسی پرونده بورسیه درمراجع قانونی سرباز می زنند بیان می کنیم؟ باید در مقابل افکار عمومی پرسید، آقای دکتر صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان، در کدام آزمون دکتری شرکت کرده و پذیرفته شده اند؟ تعدادی از مدیران امروز و دیروز در کدام آزمون دکترا شرکت کرده اند و موفق به اخذ مدرک دکترا شده اند؟ آیا همزمان با تحصیل و بورس، شاغل نبوده اند؟ تبعیض تاکی؟ چرا؟ و هزاران چرای دیگر!!

 ۳– وزارت عمل خود را نتیجه اصرار و تاکید مقامات عالی کشور بر ضرورت پی‍‌گیری مسئله و پایبندی به قانون و مقابله با فساد اعلام نموده است:

 کدام فساد، مبارزه شما برای فساد فقط در فضای مجازی و رسانه ای می باشد و بس؟ مگر رئیس سازمان امور دانشجویان نبود که ابتدا اتهامات زیادی را به دانشجویان بورسیه مظلوم واردکرد و سپس روابط عمومی عذر خواهی کرد ؟ قطعا مجبور می شوید در پرونده بورسیه از خانواده دانشجویان ودانشجویان وملت که این مدت با دروغ خود آنها را فریفتید عذر خواهی کنید؟ شما از کدام فساد حرف می زنید؟ فساد ورانت در دوره کارگزارن سازندگی واصلاحات هنوز که هنوز است برای ملت خاطره تلخی است؟ پولهای ملت مظلوم که برای تحصیل فرزندانشان به دانشگاه آزاد پرداخته اند کجا صرف شده است؟ در انتخابات ۸۸ برای مقابله با نظام؟ قرار داد کرسنت، استات اویل، رانت ۶ونیم ملیون یوریویی وهزاران پرونده فساد دیگر؟

۴– وزارت علوم با کمال تاسف، دم از رعایت و«محافظت از شأن انسانی و رعایت حقوق فردی پذیرفته‌‌شدگان» حرف زده است:

 از رعایت کدام شأن حرف می زنید؟ مگر آقای غزالی ادعا نکرد با نظر رئیس سازمان دانشجویان وزارت اسامی دانشجویان را منتشر کرد؟ چرا شما اطلاعیه ای مبنی برمساعدت برای جایابی دانشجویان بورسیه در دانشگاه ها داده اما دانشگاهها آنرا نپذیرفتند و حتی تکذیب کردند؟ مگر شما نبودید که در همایش روسای دانشگاه ها در زمان سرپرستی آقای دکتر توفیقی گفته اید دانشجویان ودانش آموختگان بورسیه را نپذیرید؟ شما حرف آن خواهر گرامی را شنیده اید که یکی از مدیران هم فکر شما گفته است مگر ما می گذاریم شما باچادر بیایید و دکتری بگیرید وبعد هم عضو هیات علمی شوید؟ این واقعیت برای ما وبعضی از مسئولینی که ناخواسته با فتنه گران هماهنگی نموده اند فاجعه است؟

شما حرف آن دانشجوی بورسیه را شنیده اید که گفت: مگر انقلاب شده است؟ مگرحکومت عوض شده است که اینجوری به خواهران بورسیه چادری وبرادران دارای محاسن وتفکر بسیجی  برخورد می کنند؟ شما از کدام شأن وحقوق صحبت می کنید؟ شما حتی به مانند منافقین وگروهکی ها ودانشجویان ستاره دار ودیگر اقلیتهای ممنوعه حقوق شهروندی برای ما قائل نشده اید؟ شما ازیک طرف دستور دادید که استعفا دهید تا حکم بورس برای شما زده شود،  پس از استعفا لغو بورس نکردید، حتی نامه کتبی خودرا قبول نمی کنید؟ کجای این کار اخلاقی است ؟  شما این عمل را چه می نامید؟ دانشجویان بورسیه همه سربازان نظام جمهوری اسلامی و ولایت هستند، همان سربازانی که دراین مدت که فتنه گران وزارت علوم برآنها ظلم وستم روا داشته اند، با حوصله، صبر و متانت برخورد کردند. شما خواهشا از رعایت اخلاق و رعایت و محافظت از شأن انسانی و رعایت حقوق فردی حرفی نزنید.

۵  – ادعای مشکل قانونی ادامه تحصیل مربیان پیمانی را مطرح کرده اید

بعلت سختگیریهای بی مورد آیین نامه ارتقاء سطح علمی مربیان قبل از سال ۸۹  و پایین بودن ظرفیت اختصاصی به آنها (تقریبا هر دانشگاه یک نفر، در صورتیکه بیش از ۲۵۰۰۰ نفر مربی در دانشگاههای کشور مشغول بکارند) امکان ادامه تحصیل مربیان موسسات آموزشی و پژوهشی کشور عزیزمان و دستگاههای اجرایی دیگر بویژه دانشگاه های واقع در مناطق محروم، در دانشگاه های داخل میسر نشده و آنها اجبارا جهت ادامه تحصیل به خارج از کشور می رفته یا از تحصیل باز می ماندند.

خوشبختانه با ابلاغ آیین نامه اعطای بورس تحصیلی برای ارتقای سطح علمی مربیان دانشگاهها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی دولتی- غیردولتی و وابسته دستگاههای اجرایی بشماره ۴۴۹۵۱/۴/۴۲ مورخ ۱۷/۵/۸۹ توسط وزارت علوم جهشی چشمگیر در تعداد پذیرش مربیان بوجود آمد که باعث شور و شوق زیادی در بین مربیان دانشگاهها بویژه دانشگاههای مناطق محروم ایجاد کرد.

در پاسخ به ادعای شما نیز لازم است به اطلاع برسانیم که آیین نامه فوق الذکر توسط وزیر وقت که رئیس هیات امنای کلیه موسسات آموزشی و پژوهشی بوده تایید شده است و ضمنا طبق تبصره ۵ ماده ۷۳ آئین نامه استخدامی اعضای هیات علمی که مربوط به اعضای هیات علمی پیمانی می باشد قید گردید است که:

 تبصره ۵ –  در موارد خاص، اعزام اعضای پیمانی برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری تخصصی یا سطح ۴ حوزوی در داخل کشور و با استفاده از مأموریت آموزشی، با رعایت شرایط مندرج در این ماده به استثنای بند یک آن، صرفاً پس از تصویب در هیأت امنا امکان‌پذیر می باشد.

 همانطورکه از مفاد این تبصره مشخص می شود برای استفاده ار ماموریت آموزشی مربیان پیمانی، نیاز به تصویب هیات امنای دانشگاه است نه برای تحصیل آنها. لذا تعداد زیادی از مربیان پذیرفته شده با نظر هیات امنا ماموریت گرفته و پرونده تعداد دیگری آماده طرح در هیات امناء دانشگاه بود که دولت تغییر پیدا کرد. متاسفانه با این تغییردر وزارت و نظر شخصی رئیس وقت مرکزهیات امنای وزارت علوم که خوشبختانه تغییر پیدا کرد، از طرح پرونده آنها جلوگیری و یا با ادعای واهی با آن مخالف شد.

 قابل ذکراست که این عزیزان توسط رئیس وقت و دبیر هیات امنای دانشگاه براساس آیین نامه مورد تایید وزیر وقت بعنوان رئیس هیات امنای دانشگاه  برای ادامه تحصیل معرفی شده و براین اساس اگر در آن زمان در هیات امنا مطرح می شد یقینا با ماموریت آنها همانند همکارانشان در دانشگاه های دیگر موافقت می شد. متاسفانه برخورد ناجوانمردانه و ظالمانه سازمان امور دانشجویان وزارت علوم  با این عزیزان، منجر به قطع ارتباط آنها با دانشگاههای محل خدمتشان شده، قطع حقوق و فشار مالی غیر قابل تحملی به آنها و خانواده های عزیزشان در حین تحصیل وارد کرده است.

 ۶- استناد به درخواست سازمان بازرسی و دیوان محاسبات:

وزارت علوم در اطلاعیه ی قبلی ومصاحبه های مسئولین وزارت  اعمال خودرا منتسب به درخواست سازمان بازرسی و دیوان محاسبات کرده وازخود سلب مسئولیت می نماید.

مطالبه هزینه تحصیل قبل از نهایی شدن احکام

به این وسیله، نسبت به لغو بورس دانشجویان بورسیه اقدام و جلوی پرداخت شهریه و مقرری آنها را در حین تحصیل گرفته و فشار مالی سختی به آنها وارد نموده و از انتخاب واحد، حضور در امتحان جامع، دفاع از رساله و … جلوگیری کرده و علاوه براین از آنها هزینه تحصیل را مطالبه کرده است و بعضا نسبت به اخراج و انتقال آنها بدون دلیل اقدام کرده است، در صورتی که هنوز احکام نهائی نشده است.

دیوان محاسبات خود را از این ظلمی که به دانشجویان شاهد و ایثارگر می شود دور کند

  با تکرار این اعمال و سوء استفاده از سکوت این نهادها وسازمانها، سازمان بازرسی کل کشور طی اطلاعیه ای اعلام کرد این سازمان هیچگونه مکاتبه یا دستوری در این زمینه نداشته است و خود مستقلا مشغول به بررسی این پرونده است. لذا ضمن غیر اخلاقی خواندن این ادبیات وسیاه نمایی فتنه گران در وزرات علوم ومخفی شدن در پشت سازمانها ونهادهای قانونی، از دیوان محاسبات می خواهیم خود را از این ظلم و جفائی که به دانشجویان مظلوم بویژه دانشجویان شاهد و ایثارگر وارد می شود، دور نماید.  تاآخرین پایگاهی که فتنه گران در وزارت علوم پشت آن سنگر گرفته اند برای عموم نمایان شود.

خواستار نظارت دقیق و تعیین افراد دیگری جهت بررسی این پرونده هستیم

البته ما ضمن اعتراض به نماینده دیوان محاسبات در سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، خواستار نظارت دقیق و تعیین افراد دیگری جهت بررسی این پرونده می باشیم. زیرا برخوردهای  این نماینده وعدم پاسخگویی به دغدغده های دانشجویان شائبه هایی را در ذهن ایجاد کرده است. لذا ضمن پیگیری این امر باید عنوان نماییم که تمام مستندات  واستدلالات سازمان امور دانشجویان از منظر همین نماینده می باشد که همکاریهای صمیمانه ایشان  با توجه به اظهارات مکرر وزارت علوم به نظرات این نماینده دارای ایرادات ومفسده هایی است که در فرصت مناسب اعلام می نماییم .

زیرا تمام اعمال وظلم های که در این مدت به دانشجویان وخانواده های آنها وارد شده است را منتسب به دیوان محاسبات می دانند. در صورتی که این گفته درست باشد ندادن فرصت به دانشجویان  برای دفاع عملی غیر قانونی وخلاف انصاف وعدالت است ودر صورت عدم صحت ونادرستی  این گفته هاضعفی بزرگ برای این نهاد نظارتی وقانونی در جمهوری اسلامی ومخالف قوانین جاری و اساسی کشور می باشد که ازاین نهاد انقلابی وارزشی انتظار داریم که واکنش خودرا در این زمینه اعلام نماید. البته تذکراین نکته لازم است که وزارت علوم با عدم تمکین به نظر کمیسیون اصل۹۰ضمن قانون گریزی وعدم پایبندی به قوانین نشان داده است که این اقدامات کاملا سیاسی واقدام در جهت پاکسازی دانشگاهها از دانشجویان واساتید ارزشی می باشد.

۷– اظهارنظرروابط عمومی سازمان امور دانشجویان دراطلاعیه اخیر مبنی بر اینکه وزیر و شورای مرکزی بورس در اعطای بورس به هر صورت، و اینکه شورای مرکزی بورس در تصمیم‌گیری‌های خود قدرت مطلق ندارد، ناشی از غلبه گرایش سیاسی برتفکر قانونی وحقوقی بر این پرونده است، ویا ناشی از دستپاچگی این مسئولین است. زیرا کسی که برادبیات حقوقی واصول مسلم حقوقی آگاهی داشته باشد همچون نظریه حقوقی را نمی دهد. واگر هم تدبیر حقوقی وقانونی وزارت خانه  باشد باید به حال این وزرات خانه ونماینده حقوقی آن گریست، وتاسف خورد و متذکر می شویم، قانون اعطای بورس را به دقت بخوانید تا گرفتار خطا در فهم حقوقی مسائل نشوید.

DeliciousStumbleUponDiggTwitterFacebookRedditLinkedInHyves

برای دریافت آخرین اخبار دکتری تخصصی PhD ، ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید :

می توانید سوالات و نظرات خود را در مورد این خبر در بخش نظرات مطرح نمایید.

ارسال نظر

آگهی کلاس دکتری|دوره|کنفرانس|کارگاه

کارگاه مقاله نویسی isi در تهران آموزش اصول روش نحو نوشتن مقاله isi

دکتری PhD سایت دکتری | اخبار دکتری | آزمون دکتری دانشگاه آزاد سوالات دکتری منابع آزمون دکتری اعلام نتایج دکتری آزاد دكتري منابع دکتری پذیرش دکتری ثبت نام دکتری

سایت دکتری | اخبار دکتری | سایت تخصصی دکتری | سایت پی اچ دی ال

سایت تخصصی دکتری | دانلود نمونه سوالات دکتری | آزمون دکترای دانشگاه آزاد | کنکور دکترا | سایت سازمان سنجش | Download phd test pdf دکتری تخصصی سایت تخصصی آزمون دکتری

تکمیل ظرفیت دکتری 92 نتایج دکتری آزاد 92 نتایج دکتری 92 نتایج دکتری دانشگاه آزاد 92 اخبار دکتری 93-92