عناوين آخرين اخبار :  ...
بررسی "تفاوت اثرات ذرات معلق ناشی از ترافیک و ریزگردها" برای نخستین بار در دنیا


بررسی "تفاوت اثرات ذرات معلق ناشی از ترافیک و ریزگردها" برای نخستین بار در دنیا

سایت دکتری ‌( www.PhDL.Net ) – عضو هیات علمی پژوهشکده محیط زیست ضمن بیان اینکه روند انتشار دی‌اکسین در ایران تا سال ۲۰۱۳ افزایشی بوده است، غلظت ذرات معلق برای امسال را حداقل ۳ برابر بالاتر از مقادیر رهنمودی WHO عنوان کرد.

آلودگی هوای تهران

دکتر محمدصادق حسن‌وند در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه در مرکز تحقیقات آلودگی هوا پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران از حدود ۶ ماه پیش تحقیقی در رابطه با بررسی تفاوت اثرات ذرات معلق ناشی از ترافیک و ریزگردها را آغاز کرده‌ایم، گفت: این پروژه توسط ۶ دانشجوی دکترای مهندسی بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام می‌شود که در شهر تهران و در منطقه احمدآباد مستوفی در حال نمونه برداری از آن هستیم. این تحقیق در دنیا برای اولین بار در حال انجام است که مورد حمایت سازمان جهانی بهداشت نیز قرار گرفته است.

عضو هیات علمی پژوهشکده محیط زیست افزود: در این راستا نمونه ذرات معلق و غلظت ذرات و از سوی دیگر، نمونه ادرار و خون انسان نیز گرفته می‌شود و همچنین در سطح سلولی نیز آزمایش‌هایی انجام می‌شود تا اثرات ناشی از آلودگی ترافیک و ریزگرد به صورت جدا مورد بررسی قرار گیرد.

وی افزود: این طرح از سوی صندوق حمایت از پژوهشگران و پژوهشکده محیط‌ زیست حمایت مالی می‌شود.

روند افزایشی انتشار دی‌اکسین در کشور تا سال ۲۰۱۳

وی همچنین در رابطه با بررسی روند انتشار دی‌اکسین در کشور اظهار کرد: دی اکسین ده هزار برابر سمی‌تر از سیانور است که در این زمینه برای اولین بار در کشور، در پژوهشکده محیط زیست برای ۹ عامل خطر محیطی از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۳ تحقیقاتی را در سطح استانی برای کل کشور انجام دادیم تا روند انتشار دی اکسین در کل ایران را بسنجیم.

حسنوند با بیان اینکه روند انتشار دی اکسین تا سال ۲۰۱۳ افزایشی بوده است، گفت: روند انتشار دی‌اکسین در ایران ۱۵ درصد بالاتر از متوسط جهانی بوده که درواقع سالانه به طور میانگین ۷٫۳ درصد نیز افزایش انتشار داشتیم که این میزان در مقایسه با کشورهای دیگر قابل قبول نیست زیرا به طور مثال کشور فنلاند به صورت میانگین تا سال ۲۰۱۳ هر سال ۶ درصد در این زمینه کاهش داشته است. متناسب با صنعتی بودن کشورها میزان دی اکسین نیز متغیر است اما با برنامه‌ریزی می‌توان میزان انتشار آن را کاهش داد.

عضو هیات علمی پژوهشکده محیط زیست در ادامه با اشاره به مطالعه کمی‌سازی اثرات بهداشتی و روند آلودگی هوای شهر تهران از سال ۸۵ تا ۱۳۹۴، گفت: روند تغییرات غلظت آلاینده های هوای شهر تهران و اثرات بهداشتی آن را با استفاده از جدیدترین مدل سازمان جهانی بهداشت که تحت عنوان AirQ+ در سال ۲۰۱۶ طراحی شده است را مطالعه کرده‌ایم و نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که تعداد موارد مرگ منتسب به آلودگی هوا در شهر تهران ۵ هزار و ۳۲۹ مورد برآورد شده است و طی ده سال مطالعه (۱۳۹۴-۱۳۸۵) نه تنها میانگین غلظت آلاینده‌های هوا بلکه صدک دهم آنها از مقادیر رهنمودی سازمان جهانی بهداشت (WHO) هم بالاتر بوده است. البته روند غلظت آلاینده ها نسبت به گذشته کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه براساس گزارش بانک جهانی در سال ۲۰۱۶، آلودگی هوا در ایران ۳۰ میلیارد دلار خسارات مالی به دنبال دارد، افزود: گزارش تکمیلی سال ۹۵ در سال آینده منتشر می‌شود اما تاکنون غلظت ذرات معلق برای امسال حداقل ۳ برابر از مقادیر رهنمودی WHO بالاتر بوده است.

DeliciousStumbleUponDiggTwitterFacebookRedditLinkedInHyves

برای دریافت آخرین اخبار دکتری تخصصی PhD ، ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید :

می توانید سوالات و نظرات خود را در مورد این خبر در بخش نظرات مطرح نمایید.

ارسال نظر

آگهی کلاس دکتری|دوره|کنفرانس|کارگاه

کارگاه مقاله نویسی isi در تهران آموزش اصول روش نحو نوشتن مقاله isi

دکتری PhD سایت دکتری | اخبار دکتری | آزمون دکتری دانشگاه آزاد سوالات دکتری منابع آزمون دکتری اعلام نتایج دکتری آزاد دكتري منابع دکتری پذیرش دکتری ثبت نام دکتری

سایت دکتری | اخبار دکتری | سایت تخصصی دکتری | سایت پی اچ دی ال

سایت تخصصی دکتری | دانلود نمونه سوالات دکتری | آزمون دکترای دانشگاه آزاد | کنکور دکترا | سایت سازمان سنجش | Download phd test pdf دکتری تخصصی سایت تخصصی آزمون دکتری

تکمیل ظرفیت دکتری 92 نتایج دکتری آزاد 92 نتایج دکتری 92 نتایج دکتری دانشگاه آزاد 92 اخبار دکتری 93-92