عناوين آخرين اخبار :  ...
بررسی اثرات ضدباکتری و ضدقارچ یکی از مهم‌ترین گونه‌های جلبکی خلیج‌فارس


بررسی اثرات ضدباکتری و ضدقارچ یکی از مهم‌ترین گونه‌های جلبکی خلیج‌فارس

سایت دکتری ‌( www.PhDL.Net ) – بررسی فیتوشیمیایی و اثرات ضدباکتری، ضدقارچ و سیتوتوکسیک یکی از مهم‌ترین گونه‌های جلبکی خلیج فارس و دریای عمان برای اولین بار در کشور توسط محقق واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی انجام شد.

به گزارش پی اچ دی ال به نقل از ایسنا به نقل از روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، مریم امیرشریفی، دانش‌آموخته دکتری تخصصی بیولوژی دریا در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی در رابطه با طرح تحقیقاتی خود گفت: از دیرباز تا کنون ترکیبات طبیعی مهمترین منابع تهیه داروها بوده و نقش بسیار زیادی در علوم پزشکی و دارویی ایفا می‌کنند. در این میان نقش ترکیبات طبیعی با منشاء دریایی بواسطه ترکیبات ضدقارچ، ضدمیکروبی و ضدسرطانی آن هم با کمترین عوارض نسبت به داروهای شیمیایی، بسیار حائز اهمیت است.

امیرشریفی افزود: از میان ترکیبات طبیعی دریایی، جلبک‌ها به واسطه داشتن طیف وسیعی از ترکیبات زیستی فعال به عنوان یک منبع بالقوه دارویی جدید مورد توجه ویژه قرار دارند، این داروها به علت داشتن منشاء طبیعی نسبت به داروهای شیمیایی دارای سازگاری بیشتری با ارگانیسم‌های زنده از جمله بدن انسان بوده و عوارض جانبی کمتری ایجاد می‌کنند.

این محقق با بیان اینکه سارگاسوم یکی از مهم‌ترین گونه‌های جلبکی خلیج فارس و دریای عمان و از رده جلبک‌های قهوه‌ای است، ادامه داد: اگرچه آب‌های جنوبی کشور بستر مناسبی برای زیست بسیاری از آبزیان هستند اما در ایران مطالعاتی روی خواص زیست فعال جلبک دریایی Sargassum glaucescens، این منبع ارزشمند انجام نگرفته است؛ در حالی که مطالعات متعدد زیست فناوری در این زمینه ضروری است.

وی افزود: بر این اساس تصمیم به تحقیق و بررسی فیتوشیمیایی و اثرات بیولوژیک (ضد باکتری، ضد قارچ و سیتوتوکسیک) جلبک Sargassum glaucescens از آب‌های چابهار گرفتم تا با مشخص کردن خواص بیولوژیک موجود در فرکشن‌های مختلف جلبک فوق بتوان ترکیبات مؤثر موجود در آن را شناسایی و آن‌ها را به عنوان ترکیبات طبیعی با خواص دارویی معرفی کرد.

وی گفت: بررسی خواص ضد باکتری و ضد قارچ فرکشن موثر جداسازی شده از جلبک S. glaucescens و مقایسه آنها با داروهای ضد باکتری و ضد قارچ تجاری، بررسی خواص سیتوتوکسیک فرکشن موثر جداسازی شده این گونه جلبک و بررسی فیتوشیمی فرکشنی که بیشترین خواص بیولوژیکی را داشته است، اهداف این تحقیق را تشکیل می‌دهند.

امیرشریفی تصریح کرد: در این تحقیق با بررسی‌های فیتوشیمیایی موفق به استخراج و شناسایی ۱۰ ترکیب از فرکشن موثر عصاره هگزانی و ۱۲ ترکیب از فرکشن موثر عصاره متانولی از جمله ترکیبات استروئیدی مانند فوکواسترول و چندین ترکیب دیگر شدم.

وی ادامه داد: می‌توان نتیجه گرفت که حضور این ترکیبات زیست فعال موجود در فرکشن‌های موثر جداسازی شده از جلبک S. glaucescens دلیل اصلی ایجاد اثرات ضدباکتری، ضدقارچ و سیتوتوکسیک این گونه جلبک است، بطوری‌که می‌توان از این جلبک و متابولیت‌های آن بعنوان مصارف دارویی بهره جست.

امیرشریفی پیشنهاد کرد: با انجام مطالعات و تحقیقات بیشتر روی خواص زیست‌فعال جلبک Sargassum glaucescens و بررسی متابولیت‌های ثانویه در فرکشن‌های مختلف آن و یافتن ترکیبات ضدباکتری، ضدقارچی و سیتوتوکسیک به عنوان استفاده‌های دارویی بتوان گامی دیگر در زمینه تولید دارو با منشاء طبیعی برداشت.

DeliciousStumbleUponDiggTwitterFacebookRedditLinkedInHyves

برای دریافت آخرین اخبار دکتری تخصصی PhD ، ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید :

می توانید سوالات و نظرات خود را در مورد این خبر در بخش نظرات مطرح نمایید.

ارسال نظر

آگهی کلاس دکتری|دوره|کنفرانس|کارگاه

کارگاه مقاله نویسی isi در تهران آموزش اصول روش نحو نوشتن مقاله isi

دکتری PhD سایت دکتری | اخبار دکتری | آزمون دکتری دانشگاه آزاد سوالات دکتری منابع آزمون دکتری اعلام نتایج دکتری آزاد دكتري منابع دکتری پذیرش دکتری ثبت نام دکتری

سایت دکتری | اخبار دکتری | سایت تخصصی دکتری | سایت پی اچ دی ال

سایت تخصصی دکتری | دانلود نمونه سوالات دکتری | آزمون دکترای دانشگاه آزاد | کنکور دکترا | سایت سازمان سنجش | Download phd test pdf دکتری تخصصی سایت تخصصی آزمون دکتری

تکمیل ظرفیت دکتری 92 نتایج دکتری آزاد 92 نتایج دکتری 92 نتایج دکتری دانشگاه آزاد 92 اخبار دکتری 93-92