عناوين آخرين اخبار :  ...
بخش مطالعات نسخ خطی در مرکز کردستان شناسی راه‌ اندازی خوامی شود


بخش مطالعات نسخ خطی در مرکز کردستان شناسی راه‌ اندازی خوامی شود

نشست نسخ خطی کردستان سایت دکتری ‌( www.PhDL.Net ) – سنندج – رئیس دانشگاه‌ آزاد اسلامی واحد سنندج از راه اندازی بخش مطالعات نسخ خطی کردستان در این واحد دانشگاهی خبر داد.

به گزازش خبرنگار مهر، محمد قربان کیانی شامگاه چهارشنبه در نشست تخصصی بررسی نسخ و اسناد خطی کردستان، که به همت مرکز کردستان شناسی واحد سنندج برگزار شد، گفت: عدم بررسی و مطالعه‌ اسناد و نسخ خطی یکی از ضعف های جامعه‌ فرهنگی کردستان است و بر این اعتقادم که‌ باید نگاهی ویژه‌ به‌ این مقوله‌ داشته‌ باشیم.

وی در ادامه‌ افزود: قبل از اسلام چیز زیادی به‌ صورت مکتوب از کردها در دست نیست، اما بعد از آنکه‌ کردها به‌ دین مبارک اسلام گرویدند، نقشی بسیار عظیمی در تولید و نوشتن کتب خطی در جهان اسلام داشتند و بررسی این کتب خطی می تواند ما در شناسایی بیشتر تاریخ کشورمان یاری کند. حتی می توان با بررسی نسخ خطی به‌ این مسئله‌ پی برد که‌ علوم و فنون گذشتگان تا چه‌ اندازه‌ در میان کردها جای خویش را باز کرده‌ است.

رئیس دانشگاه‌ آزاد اسلامی واحد سنندج در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره‌ به‌ این مطلب که‌ تا همین ۵۰ سال گذشته‌ زبان فارسی، زبان رسمی و نوشتاری مردم اقلیم کردستان بود، گفت: اسناد زیادی در این زمینه‌ موجود است، آنچه‌ که‌ دارای اهمیت است بازخوانی اسناد و نسخ خطی است و یافتن این مسئله‌ که‌ کردها بیشتر چه‌ نقش و جایگاه‌ فرهنگی و علمی در گسترش جهان اسلام داشتند.

کیانی عنوان کرد: در جهان اسلام تصویرگری چندان باب نبوده‌ است و همین مسئله‌ موجب رشد کتابت و حتی خوشنویسی در میان مسلمانان شد، در این زمینه‌ نخبگان کرد، بر اساس شواهد و اسناد تاریخی، نقش بسزایی داشتند.

وی گفت: بخش زیادی از کتب خطی جهان اسلام توسط کردها نگاشته‌ شده‌ است، اگرچه‌ این نسخ به‌ زبان فارسی یا عربی و ترکی نوشته‌ شده‌ باشد، اما توسط نخبگان کرد نوشته‌ شده‌ است. فهم این جایگاه‌ و عقبه‌ مهم علمی و فرهنگی کردها در جهان اسلام می تواند افق روشن و دلگرم کننده‌ ای برای جوانان امروزی باشد تا در کسب جایگاه‌ های علمی در جهان نقش فعال تری داشته‌ باشند.

وی با اشاره‌ به‌ تاسیس گروه‌ تاریخ در دانشگاه‌ آزاد اسلامی سنندج گفت: یکی از اهداف و تلاش های مداوم ما در تاسیس گروه‌ تاریخ پرداختن به‌ ابعاد تاریخی نقش علمی و فرهنگی کردها در کشور است، به‌ همین دلیل امسال موفق به‌ کسب و تاسیس کرسی دکترای تاریخ در دانشگاه‌ آزاد سنندج شدیم و بخشی از پایان نامه‌ های دانشجویان دکترای تاریخ در این دانشگاه‌ به‌ مطالعات نسخ و اسناد خطی اختصاص داده‌ خواهد شد.

رئیس دانشگاه‌ آزاد اسلامی واحد سنندج در پایان گفت: در آینده‌ نزدیک بخش مطالعات نسخ و اسناد خطی کردستان را با همکاری گروه‌ تاریخ به‌ زیر مجموعه‌ مرکز کردستان شناسی دانشگاه‌ آزاد اسلامی سنندج خواهیم افزود و مطالعات جدی را در این زمینه‌ انجام خواهیم داد، امیدوارم با انجام این مهم زمینه‌ برای برگزاری همایش و کنفرانس های ملی پیرامون نسخ و اسناد خطی کردستان در آینده‌ فراهم شود.

DeliciousStumbleUponDiggTwitterFacebookRedditLinkedInHyves

برای دریافت آخرین اخبار دکتری تخصصی PhD ، ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید :

می توانید سوالات و نظرات خود را در مورد این خبر در بخش نظرات مطرح نمایید.

ارسال نظر

آگهی کلاس دکتری|دوره|کنفرانس|کارگاه

کارگاه مقاله نویسی isi در تهران آموزش اصول روش نحو نوشتن مقاله isi

دکتری PhD سایت دکتری | اخبار دکتری | آزمون دکتری دانشگاه آزاد سوالات دکتری منابع آزمون دکتری اعلام نتایج دکتری آزاد دكتري منابع دکتری پذیرش دکتری ثبت نام دکتری

سایت دکتری | اخبار دکتری | سایت تخصصی دکتری | سایت پی اچ دی ال

سایت تخصصی دکتری | دانلود نمونه سوالات دکتری | آزمون دکترای دانشگاه آزاد | کنکور دکترا | سایت سازمان سنجش | Download phd test pdf دکتری تخصصی سایت تخصصی آزمون دکتری

تکمیل ظرفیت دکتری 92 نتایج دکتری آزاد 92 نتایج دکتری 92 نتایج دکتری دانشگاه آزاد 92 اخبار دکتری 93-92