عناوين آخرين اخبار :  ...
اولین نشست حوزه تحقیقات و فناوری کلان منطقه ۶ آمایش کشوری برگزار شد


اولین نشست حوزه تحقیقات و فناوری کلان منطقه ۶ آمایش کشوری برگزار شد

سایت دکتری ‌( www.PhDL.Net ) – در راستای توسعه و ارتقای جایگاه تحقیقات و فناوری، اولین نشست روسا و معاونین تحقیقات و فناوری کلان منطقه ۶ آمایش دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در زنجان برگزار شد.

آمایش سرزمین

به گزارش پی اچ دی ال به نقل از ایسنا، دکتر رضا ملک‌زاده معاون تحقیقات و فناوری وزات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با حضور در نشست روسا و معاونین تحقیقات و فناوری کلان منطقه ۶ آمایش دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در سالن همایش‌های روزبه دانشگاه علوم پزشکی زنجان، به رشد کمی و کیفی تولید علم و فناوری کشور در حوزه بهداشت و درمان اشاره کرد و گفت: در افق سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ باید جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، علمی و فرهنگی رتبه اول منطقه را احراز نماید که در سال ۲۰۱۵میلادی با انتشار ۴۰ هزار و ۵۳۲ مقاله در بانک اطلاعاتی scopus رتبه ۱۶ جهانی و اول منطقه را کسب کرده است.

معاون تحقیقات و فناوری وزات بهداشت، وضعیت انتشار مقالات کشور طی ۱۵سال گذشته در بانک اطلاعاتی Scopus را مثبت ارزیابی کرد و افزود: ایران با انتشار ۳۳ هزار و ۷۱۰ مقاله علمی در بانک اطلاعاتی ISI، رتبه ۲۱ جهانی و رتبه دوم منطقه‌ای پس از ترکیه را کسب کرده است.

وی گفت: برای ارتقای شاخص‌های کمی و کیفی پژوهش و فناوری، وزارت بهداشت اقدام به تغییر نظام ارزشیابی مراکز تحقیقاتی و تطبیق آن با شاخص‌های بین‌المللی کرده، شاخص‌های کیفی را به فرآیند ارتقای اعضای هیات علمی افزوده و توجه به انتشار در مجلات معتبر علمی و بین‌المللی‌سازی پژوهشی را مد نظر قرار داده است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت افزود: مقالات علوم پزشکی کشور حدود ۳۲ درصد کل مقالات کشور را تشکیل می‌دهند و این درحالی است که تنها ۱۲ درصد بودجه پژوهشی کشور در اختیار وزارت بهداشت بوده و تنها ۱۸ درصد عضو هیات علمی کشور در این وزارتخانه مشغول به کار هستند.

دکتر ملک‌زاده، نمای تولید علم دانشگاه علوم پزشکی زنجان را نیز مثبت برشمرد و خواستار تلاش بیشتر در حوزه تحقیقات و فناوری شد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، در تشریح اقدامات و برنامه‌های وزارت بهداشت، به برنامه دستیار پژوهش و پزشک محقق برای حفظ نیروی‌انسانی جوان دانشمند اشاره کرد و گفت: باید با ایجاد روحیه اعتماد به نفس از مهاجرت آنها جلوگیری شود.

وی همچنین به برگزاری دوره‌های پسادکترا نیز اشاره کرد و افزود: یکی از مشکلات ما، فارغ‌التحصیلان جوان هستند که قادر به جذب در مراکز علمی نیستند و نیازدارند که روزمه قویتری داشته باشند که با حمایت وزارت بهداشت فارغ‌التحصیلان جوان به‌صورت دوره‌های پسادکترا جذب می‌شوند که ضمن جذب این گروه، شتاب عملی مراکز تحقیقاتی بیشتر می‌شود.

معاون وزیر بهداشت با اعلام حمایت ویژه از استادیاران جوان در ۵سال اول استخدام برای شکوفایی در امر پژوهش و حمایت ویژه از نخبگان پژوهش (افرادی که مرجعیت علمی ایران رابطه مستقیم با تعداد آنان دارد)، گفت: در طول ۳سال گذشته تعداد دانشمندان یک درصد علوم پزشکی (براساس گزارش ESI) از ۸ نفر به ۳۶ نفر رسیده است.

دکتر ملک‌زاده دیگر برنامه وزارت بهداشت را ایجاد زیرساخت‌های بزرگ پژوهشی برای افزایش کمیت و بویژه کیفیت پژوهشی در ایران، با راه‌اندازی ۱۰آزمایشگاه جامع تحقیقاتی، مطالعات بزرگ هم‌گروهی در سراسر کشور و برنامه ثبت بیماری‌ها برشمرد که علاوه بر بروندادهای پژوهشی در آینده نزدیک در امر سیاست‌گذاری‌های درمانی و بهداشتی نیز با اهمیت خواهد بود.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت همچنین تأسیس مرکز ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی در سال ۱۳۹۳ و پذیرش و بررسی و حمایت از طرح‌های پژوهشی با کیفیت از کلیه محققین علوم پزشکی با تخصیص بودجه و اعتبار کافی را اقدامی بسیار موثر در توسعه مرزهای دانش در علوم پزشکی کشور و از جمله اقدامات وزارت بهداشت عنوان کرد و برنامه‌ریزی و تأمین بودجه و نیروی‌انسانی برای اجرای طرح‌های بسیار مهم و زیرساختی در حوزه سلامت طی ۳سال گذشته را نیز جزئی از برنامه‌های وزارت بهداشت برشمرد.

وی با تاکید بر حوزه فناوری، حمایت از تأسیس ۶۰۷ شرکت دانش‌بنیان در حوزه سلامت، تأسیس ۷۴ مرکز رشد مستقر در دانشگاه‌ها (دانشگاه حداقل یک مرکز رشد)، تأسیس ۹ اتاق تمیز در دانشگاه‌های علوم پزشکی به منظور تولید محصولات با تکنولو‍ژی بالا، تولید ۳۴۰محصول دارویی در شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در دانشگاه‌های علوم پزشکی به منظور تحقق سیاست اقتصاد مقاومتی، تغییر آیین‌نامه ارتقای اعضای هیأت علمی و لحاظ‌کردن مقوله فناوری در ارتقای اعضای هیأت علمی را نیز جزئی از اقدامات حوزه تحقیقات وزارت بهداشت ذکر کرد.

معاون وزیر بهداشت بااشاره به آینده‌پژوهی (گذر از پزشکی امروزی به پزشکی فوق دقیق) در حوزه سلامت، گفت: دانش و حرفه پزشکی در آستانه تحولی عظیم و باورنکردنی در دو دهه آینده است که این تحول نتیجه تحقیق در پژوهش‌ها در علوم پزشکی و سایر علوم در ۳۰ سال گذشته است و دانشگاه‌های علوم پزشکی در ایران باید در این پیشرفت ایفای نقش نموده و تلاش‌کنند تا مردم ایران بخصوص بیماران از مزایای بی‌شمار آن بهره‌مند شوند.

دکتر ملک‌زاده در ادامه اهداف اصلی وزارت بهداشت در حوزه بهداشت را شامل بررسی عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر، یافتن راهکارهای مناسب برای مبارزه با این بیماری‌ها و افزایش حداقل ۱۰سال طول عمر مفید به سن جمعیت کشور و اهداف پژوهشی را نیز شامل ایجاد زیرساخت پژوهشی بلندمدت در کشور، تبدیل پژوهش‌های سطحی به پژوهش‌هایی جهت رفع مشکلات کشور، ارتقاء کیفیت پژوهش در کشور، ایجاد ارتباط علمی با دانشگاه‌های داخل و خارج از کشور و انتقال دانش برشمرد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت دستاوردهای نظام سلامت بعد از انقلاب اسلامی را شامل کاهش روند مرگ و میر کودکان زیر ۵سال، کاهش روند مرگ و میر زنان ۱۵ تا ۶۰سال و کنترل بیماری‌های عفونی و همچنین افزایش روند نرخ باروری و افزایش میزان باسوادی جمعیت ۶ساله و بیشتر عنوان‌ کرد.

وی بااشاره به اهداف توسعه پایدار تا سال ۲۰۳۰در ایران و جهان، این اهداف را شامل پیشرفت‌ها در حیطه سلامت، کاهش نرخ مرگ و میر و کاهش تعداد مرگ‌های زودرس، کاهش نرخ مرگ و میر مادران و کودکان، مقابله با بیماری‌های عفونی، کاهش مرگ و میر و ناتوانی ناشی از تصادفات جاده‌ای، دسترسی همگانی به خدمات سلامت باروری، دسترسی همگانی به واکسیناسیون و اقدامات تشخیصی و درمانی و دارویی موردنیاز و گسترش بیمه همگانی ذکرکرد.

معاون وزیر بهداشت همچنین روش اندازه‌گیری پیشرفت به سوی اهداف توسعه پایدار را در ضرورت تغییر نظام سلامت اعم از ضرورت تغییر سیاست‌ها بر مبنای نیازها و اولویت‌های جدید نظام سلامت، ضرورت ادغام خدمات سلامت در نظام فعلی برای مقابله با بیماری‌های غیرواگیر و سوانح و حوادث در کشور، ضرورت همکاری بین‌بخشی و ضرورت برنامه‌ریزی صحیح برای استفاده بهینه از منابع محدود مالی برشمرد.

دکتر ملک‌زاده همچنین ضرورت پژوهش در سیاستگذاری را شامل ضرورت سیاستگذاری بر مبنای شواهد، ضرورت اندازه‌گیری شیوع، بروز و بار بیماری‌ها به منظور سیاستگذاری کارآمد، ضرورت جمع‌آوری مستمر و دوره‌ای داده‌ها برای پایش کیفیت و نتایج سیاستگذاری‌ها را ذکرکرد.

به گزارش پی اچ دی ال به نقل از ایسنا به نقل از وبدا، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، چالش‌های حوزه سلامت را؛ گسترش بیماری‌های مزمن غیرواگیر و عوامل خطر آنها، گسترش میزان مصرف سیگار و مصرف موادمخدر و خطر گسترش ایدز عنوان کرد.

گفتنی است، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان به‌عنوان دبیرخانه شورای کلان منطقه ۶ آمایش کشور، شامل دانشگاه‌های علوم پزشکی زنجان، قزوین، اراک، البرز، قم و دانشکده پزشکی ساوه و خمین منصوب شده است.

یادآور می‌شود، درپایان نشست قطعنامه اولین نشست تحقیقات و فناوری کلان منطقه ۶ آمایش کشوری به‌شرح ذیل قرائت و به تایید و تصویب رسید.

بسم الله الرحمن الرحیم

به یاری خداوند متعال اولین نشست تحقیقات و فن‌آوری کلان منطقه ۶ آمایش با حضور معاونت محترم تحقیقات و فن‌آوری، مدیران و مسئولین ستادی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، روسا و معاونین محترم تحقیقات و فن‌آوری دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی عضو کلان منطقه ۶ آمایشی کشوری در پانزدهم مهرماه سال ۱۳۹۵ شمسی به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان، برگزار و در راستای توسعه و ارتقای جایگاه تحقیقات و فن‌آوری دانشگاه‌های عضو کلان منطقه ۶ آمایش کشوری، پس از ارایه نقطه نظرات شرکت‌کنندگان و بحث و بررسی، موارد زیر مورد تأکید و تصویب قرار گرفت.

 1. تشکیل شورای تحقیقات و فن‌آوری کلان منطقه ۶ آمایش کشوری به منظور سیاست‌گذاری، مدیریت و توسعه تحقیقات و فن‌آوری در دانشگاه‌های عضو کلان منطقه ۶ آمایشی
 2. تدوین نقشه راه تحقیقات و فن‌آوری، سیاست‌ها و راهبردهای کلان منطقه به منظور ارتقا و تعالی جایگاه پژوهش و فن‌آوری در دانشگاه‌های عضو و در سطح کلان منطقه با توجه به سیاست‌ها و جهت‌گیری‌های کلان وزارت متبوع
 3. تعیین اولویت‌های پژوهشی مشترک در سطح کلان منطقه و حمایت از طرح‌های تحقیقاتی مشترک بین دانشگاهی
 4. تدوین تفاهم‌نامه‌های پژوهشی و فن‌آوری بین دانشگاه‌های عضو
 5. شناسایی، به اشتراک‌گذاری و ایجاد امکان بهره‌مندی از ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های پژوهش و فن‌آوری در دانشگاه‌های عضو کلان منطقه از قبیل آزمایشگاه‌های تحقیقاتی، اتاق تمیز، آزمایشگاه حیوانات، مراکز رشد و پارک‌های فن‌آوری سایر امکانات و تجهیزات تحقیقاتی
 6. به اشتراک گذاری و انتقال تجارب دانشگاه‌های عضو در زمینه ثبت بیماری‌ها، راه‌اندازی بیوبانک، طراحی و اجرای مطالعات کوهورت
 7. راه‌اندازی دوره‌های مشترک توانمندسازی پژوهشگران از قبیل مدارس تابستانی، دوره‌های دکتری پژوهشی و یا دکترا.
 8. تشکیل صندوق مشترک سرمایه‌گذاری و حمایت از طرح‌های فن‌آورانه در حوزه توسعه فن‌آوری سلامت با سرمایه اولیه ۳۰ میلیارد ریال با حمایت معاونت تحقیقات و فن‌آوری وزارت متبوع به نحوی که آورده مشترک دانشگاه‌های عضو کلان منطقه ۱۵ میلیارد با تامین حداقل نقدینگی ۵ میلیارد ریال و سهم حمایتی معاونت تحقیقات و فن‌آوری وزارت متبوع ۱۵ میلیارد ریال خواهد بود.
 9. طراحی و اجرای برنامه‌های مشترک و یا اختصاصی توانمندسازی پژوهشگران و فن‌آوران در دانشگاه‌های عضو با مشارکت و بهره‌گیری از توان اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های عضو و حمایت معاونت تحقیقات و فن‌آوری وزارت متبوع
 10. برگزاری همایش‌های علمی مشترک در سطح کلان منطقه برحسب اولویت‌های شناسایی شده
 11. به اشتراک گذاری و انتقال تجارب دانشگاه‌های عضو در زمینه ایجاد و راه‌اندازی مراکز رشد، پارک‌های فن‌آوری و نحوه استقرار و حمایت از هسته‌های فن‌آور و شرکت‌های دانش بنیان، حمایت از ایده‌های فن‌آورانه با تاکید بر ثبت پتنت و اختراعات، فرـآیند تولید محصولات فن‌آورانه، تجاری سازی و بازاریابی

DeliciousStumbleUponDiggTwitterFacebookRedditLinkedInHyves

برای دریافت آخرین اخبار دکتری تخصصی PhD ، ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید :

می توانید سوالات و نظرات خود را در مورد این خبر در بخش نظرات مطرح نمایید.

ارسال نظر

آگهی کلاس دکتری|دوره|کنفرانس|کارگاه

کارگاه مقاله نویسی isi در تهران آموزش اصول روش نحو نوشتن مقاله isi

دکتری PhD سایت دکتری | اخبار دکتری | آزمون دکتری دانشگاه آزاد سوالات دکتری منابع آزمون دکتری اعلام نتایج دکتری آزاد دكتري منابع دکتری پذیرش دکتری ثبت نام دکتری

سایت دکتری | اخبار دکتری | سایت تخصصی دکتری | سایت پی اچ دی ال

سایت تخصصی دکتری | دانلود نمونه سوالات دکتری | آزمون دکترای دانشگاه آزاد | کنکور دکترا | سایت سازمان سنجش | Download phd test pdf دکتری تخصصی سایت تخصصی آزمون دکتری

تکمیل ظرفیت دکتری 92 نتایج دکتری آزاد 92 نتایج دکتری 92 نتایج دکتری دانشگاه آزاد 92 اخبار دکتری 93-92