عناوين آخرين اخبار :  ...
انتقاد معاون وزیر علوم از ماموریت گرا نبودن برخی مراکز علمی


انتقاد معاون وزیر علوم از ماموریت گرا نبودن برخی مراکز علمی

سایت دکتری ( www.PhDL.net )

معاون آمورشی وزیر علوم با بیان اینکه برنامه ریزی های نظام آموزش عالی وضعیت مطلوبی ندارد، اظهار کرد: یکی از مشکلات موجود، ماموریت گرا نبودن مراکز علمی است.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی ایسنا ،دکتر شریعتی در مراسم بزرگداشت روز استاد، در تشریح به وضعیت آموزش عالی گفت: اوایل انقلاب که دانشگاه های دوران ستم شاهی را تحویل گرفتیم جمعیت دانشجویان ۱۸۰هزار نفر بود که این رقم امروز ۲۵برابر شده و حدود ۴میلیون و ۵۰۰دانشجو مشغول به تحصیل هستند.

وی با اشاره با چهار زیرنظام موجود ادامه داد: دانشگاه آزاد، دانشگاه های خاص مانند علمی کاربردی، دانشگاه های غیر دولتی و رسمی و دولتی جزو زیرنظامها هستند و ۳۰درصد از دانشجویان، تحت پوشش زیرنظام دانشگاه آزاد هستند.

به گفته وی تقریبا کمترین سهم را دانشگاه های دولتی به لحاظ کمی دارند اما به لحاظ کیفی و اثرگذاری بالاتربن جایگاه را کسب کرده اند.

مراکز علمی ماموریت گرا نیستند

معاون آمورشی وزیر علوم با بیان اینکه برنامه‌ریزی‌های نظام آموزش عالی وضعیت مطلوبی ندارد، اظهار کرد: یکی از مشکلات موجود، ماموریت گرا نبودن مراکز علمی است. یعنی همه دانشگاه ها میخواهند همه کار بکنند، مثلا دانشگاههای پیام نور و علمی کاربردی میخواهند مانند دانشگاه تربیت مدرس نقش مهمی در آموزش نسل جوان داشته باشند.

۷۰درصد از ثبت نام کنندگان در هیات علمی دکترا دارند

شریعتی همچنین با اشاره به فراخوان اخیر جذب هیات علمی بیان کرد: حدود ۳۰هزار نفر در این فراخوان ثبت نام کردند که ۷۰درصد آنها یعنی ۲۰هزار نفر دکتری هستند. درحالیکه ظرفیت پذیرش هیات علممی نهایتا ۵هزار نفر است.

وی با این پرسش که تکلیف و نقش الباقی ثبت نام کنندگان در جامعه چیست افزود: این وضعیت بدین معناست که به لحاظ فرهنگی مدرک گرایی و دکتر شدن را ترویج داده ایم و یا اشکال جای دیگری است؟

معاون آموزشی وزیر علوم در ادامه با تاکید بر لزوم اصلاح وضع موجود گفت: ماموریت گرایی یکی از این اقدامات است که افق بلندی را طلب میکند و به آسانی محقق نمیشود.

شریعتی ساماندهی مراکز اموزش عالی را از دیگر اولویتها دانست و افزود: درحال حاضر ۲۶۰۰ مرکز علمی در سطح کلان کشور داریم و از بین انها ۲۸۰ دانشگاه دولتی هستند .از این تعداد ۶۰دانشگاه و موسسه نیز عمر زیر ۱۰ سال داشته و برخی از آنان در بدترین شرایط استاندارد هستند ولی عنوان دانشگاه روی آنهاست .

وی ادامه داد: هدف ما منحل کردن این مراکز نیست بلکه باید به گونه ای ساماندهی شوند که به وضعیت قابل قبولی برسند.

شریعتی همچنین در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا برای ذکر اسامی دانشگاههای بدون استاندارد گفت: قرار نیست نام این دانشگاهها رسانه ای شود. ما به آنها وضعیتشان را گوشزد میکنیم و تنها اسامی دانشگاه های خوب را به عنوان الگو معرفی میکنیم.

۱۰ دانشگاه برتر کشور شناسایی شدند

وی یکی از راه های دستیابی به ساماندهی را رتبه بندی دانشگاه‌ها دانست و افزود: در این راستا شناسایی اولیه ۱۰ دانشگاه برتر انجام شده و تربیت مدرس یکی از منحصربه فردترین مراکز جامع علمی در تحصیلات تکمیلی است.

وی معتقد است حمایت مطلوب از ۱۰دانشگاه برتر صورت نگرفته است و باید بیش از اینها به ظرفیت و پتانسیل چنین دانشگاه هایی توجه شود.

به گفته شریعتی رتبه بندی ۲۸۰ دانشگاه دیگر نیز در دست اقدام است.

انتهای پیام

DeliciousStumbleUponDiggTwitterFacebookRedditLinkedInHyves

برای دریافت آخرین اخبار دکتری تخصصی PhD ، ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید :

می توانید سوالات و نظرات خود را در مورد این خبر در بخش نظرات مطرح نمایید.

ارسال نظر

آگهی کلاس دکتری|دوره|کنفرانس|کارگاه

کارگاه مقاله نویسی isi در تهران آموزش اصول روش نحو نوشتن مقاله isi

دکتری PhD سایت دکتری | اخبار دکتری | آزمون دکتری دانشگاه آزاد سوالات دکتری منابع آزمون دکتری اعلام نتایج دکتری آزاد دكتري منابع دکتری پذیرش دکتری ثبت نام دکتری

سایت دکتری | اخبار دکتری | سایت تخصصی دکتری | سایت پی اچ دی ال

سایت تخصصی دکتری | دانلود نمونه سوالات دکتری | آزمون دکترای دانشگاه آزاد | کنکور دکترا | سایت سازمان سنجش | Download phd test pdf دکتری تخصصی سایت تخصصی آزمون دکتری

تکمیل ظرفیت دکتری 92 نتایج دکتری آزاد 92 نتایج دکتری 92 نتایج دکتری دانشگاه آزاد 92 اخبار دکتری 93-92