عناوين آخرين اخبار :  ...
اعتبارات سال ۹۵ هنوز محقق نشده است


اعتبارات سال ۹۵ هنوز محقق نشده است

سایت دکتری ‌( www.PhDL.Net ) – سرپرست دانشگاه شیراز، با اشاره به محقق نشدن اعتبارات پیش‌بینی شده برای سال ۹۵ خصوصا در حوزه تجهیزات و تعمیرات، تاکید کرد که رفع مشکلات و اجرای برنامه‌ها در این بخش منوط به تحقق این اعتبارات خواهد بود.

کلاس

به گزارش پی اچ دی ال به نقل از ایسنا، دکتر ابراهیم گشتاسبی‌راد، امروز شنبه ۱۱ دیماه در یک کنفرانس خبری و در پاسخ به سئوال خبرنگاران گفت: اگر تمام اعتبارات پیش‌بینی شده در بودجه، محقق شود، موفق به انجام تعمیرات و تامین تجهیزات لازم خواهیم بود.

وی در ادامه تاکید کرد که نگاه دانشگاه شیراز رسیدن به درآمدی پایدار و کاهش اتکاء این دانشگاه به بودجه‌های دولتی است و نگاه امیدوارنه‌ای وجود دارد که اتکاء به اعتبارات دولتی تا ۵۰ درصد کاهش یابد.

گشتاسبی‌راد با بیان اینکه اداره دانشگاه براساس قوانین شورای انقلاب فرهنگی و قوانین بالادستی مد نظر قرار داشته و دارد، گفت: در حوزه فرهنگی و سایر بخش‌ها، ملاک اجرای کامل قوانین و تلاش‌ها معطوف به دخالت ندادن سلایق فردی در امور است، همانگونه که پیش‌ از این هم مد نظر دکتر ارشاد(رئیس پیشین دانشگاه شیراز) بود.

وی در پاسخ به سئوالی، تاکید کرد که تولید علم با تولید مقاله تفاوت دارد و گفت: مقاله بروز بیرونی تلاش‌های اعضای هیئت‌علمی و دانشجویان یک دانشگاه محسوب می‌شود و وظیفه اصلی استاد دانشگاه، کار علمی است. اما در موضوع فروش خدمات علمی، قطعا اجرای پروژه‌های تحقیقاتی و علمی برای سازمان‌ها و اداره‌های مختلف در دستور کار بوده و هست.

گشتاسبی‌راد تاکید کرد که دانشگاه‌ شیراز در این سال‌ها، به دنبال ایجاد و توسعه شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان و سرمایه‌گذاری بیشتر و مطلوب‌تر برای پرورش نخبگان و ایجاد فضای مناسب رشد نخبگان بوده است.

وی در پاسخ به سئوالی در خصوص اختلاف بین دانشگاه شیراز و علوم پزشکی شیراز، گفت: با درایت استاندار محترم و تامین قطعه زمینی برای احداث بیمارستان نمازی ۲، این اختلاف نظر مرتفع شده و با توجه به ظرفیت‌های علمی بالا در هر دو دانشگاه و توجه جهان به فعالیت‌های چند بعدی در حوزه علم، می‌توان به‌دنبال تجمیع توانمندی‌ها و استفاده بهتر و مطلوب‌تر از آن بود. لذا همکاری بین دو دانشگاه می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

گشتاسبی‌راد در خصوص بحث پارازیت‌ها در شیراز نیز گفت: دانشگاه شیراز یک مرکز تشعشعات دارد و این مرکز هم تحقیقاتی در این زمینه انجام داده است. اگر موضوع جدیدی اتفاق افتاده و نیازمند تحقیقات علمی باشد باید از طریق سازمان‌های ذیربط این درخواست انجام شود تا دانشگاه به بحث ورود کند.

سرپرست دانشگاه شیراز در پاسخ به پرسشی پیرامون فعالیت تشکل‌های سیاسی و دانشجویی در این مرکز علمی، گفت: دانشگاه آئین‌نامه‌هایی دارد که براساس آن عمل کرده و می‌کند. تشکل‌ها هم گروه کوچک اما موثری از دانشگاه محسوب می‌شوند که فعالیت آنها توجه بسیاری خصوصا اصحاب رسانه را به خود جلب کرده است.

وی با تاکید براینکه عمده فعالیت دانشگاه، فعالیت‌های علمی است، گفت: فعالیت‌های سیاسی وظیفه‌ای محسوب می‌شود که برای دانشگاه‌ها تعیین شده است. در زمینه فعالیت تشکل‌ها شورایی سه‌نفره در دانشگاه مسئولیت دارد و براساس درخواست‌ تشکل‌ها، موضوع بررسی شده و مجوز صادر می‌شود یا نمی‌شود. اما تلاش ما قانونی بودن همه فعالیت‌ها است اما بعضی مواقع مسائل گروهی و سلیقه‌ای دشواری‌هایی را ایجاد کرده و می‌کند.

سرپرست دانشگاه شیراز با اشاره به حادثه سفر علی مطهری، تاکید کرد: دانشگاه شیراز و مسئولان این دانشگاه در آن مورد براساس وظایف ذاتی خود عمل کرده و با توجه به جایگاه حقوقی و حقیقی آقای مطهری و با توجه به درخواست تشکلی قانونی، مجوزی را صادر کردند. برای ممانعت از انجام برنامه در آن زمان نیازمند ورود نهادهای قانونی بالادستی و ابلاغ رسمی و صریح بود که متاسفانه فرمانداری وقت مسئولیت را نپذیرفت و صراحتا دستورالعملی را ارائه نکرد و در نهایت دانشگاه و مسئولان دانشگاه با مشکل مواجه شدند.

وی تصریح کرد: در مورد زمان‌ها و اقداماتی که امکان دارد امنیت و آرامش جامعه و دانشگاه را با تنش مواجه کند، کسانیکه متولی اجرای قوانین بالادستی هستند باید صراحتا اعلام نظر کنند تا از بروز هرگونه مشکلی پیشگیری شود.

سرپرست دانشگاه شیراز در پاسخ به سئوال یک خبرنگار گفت: هنوز در خصوص خرید دستگاه انمار، برای بخش شیمی دانشگاه، هنوز به نتیجه نرسیده‌ایم.

وی اضافه کرد: نوع دستگاه‌های استفاده شده در انجام تحقیقات علمی و تولید مقاله بسیار اهمیت دارد و بسیاری از مقاله‌های تولید شده توسط اعضای هیئت علمی و دانشجویان دانشگاه به‌دلیل قدیمی بودن دستگاه‌های استفاده شده، مورد قبول داوران قرار نمی‌گیرد.

گشتاسبی‌راد همچنین در خصوص ادامه فعالیت دکتر صفوی‌ در جایگاه قائم مقام رئیس دانشگاه، گفت: آقای دکتر صفوی از افرادی است که تمام وقت و زندگی خود را برای خدمت به دانشگاه و جامعه صرف کرده و باید از چنین اشخاصی قدردانی کرد. شاید ایشان در جاهایی اظهارنظرهایی داشته که مورد قبول فرد یا سازمان یا گروهی سیاسی نبوده، اما دکتر صفوی اقدامات بسیار ارزشمند علمی، پژوهشی و اجرایی برای دانشگاه شیراز و مملکت انجام داده که باید مد نظر قرار گیرد.

وی با بیان اینکه اکنون در خصوص وضعیت دکتر صفوی تصمیمی گرفته نشده است، گفت: حوزه اجرایی افراد را در معرض خطر قرار می‌دهد و متاسفانه حوادثی پیش آمد که عده‌ای از ایشان یک غول ساختند و فکر می‌کنند که این غول باید شکسته شود. حال آنکه دکتر صفوی یک سرباز انقلاب و مقام معظم رهبری محسوب می‌شود و حیف است این مدیران شایسته به‌راحتی کنار گذاشته شوند.

گشتاسبی‌راد در پاسخ به سئوال ایسنا نیز با تاکید براینکه گرایش‌های فردی در حوزه‌های مختلف را به هیچ عنوان در کار و حوزه اجرایی دخالت نداده و نمی‌دهد، گفت: ملاک دانشگاه شیراز و مسئولان این دانشگاه طی سال‌های اخیر اجرای قانون بوده و خواهد بود. آنچه را که قانون مجاز دانسته، مد نظر قرار دارد و حدود فعالیت و وظایف را هم قانون تعیین کرده است.

سرپرست دانشگاه شیراز با تصریح اینکه اکثریت اعضای هیئت علمی در دانشگاه‌ها بیشتر از همه قائل به قانون و قانونمندی بوده و هستند، گفت: قطعا اگر مجوزی برای انجام یک فعالیت سیاسی در دانشگاه توسط هیئت سه‌نفری صادر شود، براساس قانون بوده و خواهد بود. فردی که ممنوعیت سخنرانی و منع قانونی برای حضور در دانشگاه ندارد. دانشگاه هم مانعی برای حضورش ایجاد نمی‌کند.

گشتاسبی‌راد با تصریح اینکه نمی‌توان در مورد افراد نیت‌خوانی کرد، گفت: اگر سخنرانی در یک مراسم دارای مجوز، حرفی بزند که مخالف امنیت ملی یا مصالح نظام باشد و از خطوط قرمز عبور کند، قاعدتا خودش مسئول خواهد بود و مراجع قانونی هم امکان پیگیری را خواهند داشت.

سرپرست دانشگاه شیراز تاکید کرد که مسئولان این دانشگاه تلاش می‌کنند فعالیت‌ها را با توجه به نزدیک شدن به ایام انتخابات، با بردباری بیشتری دنبال کنند، گفت: قائل به این هستیم که دانشگاه باید پرشور و بانشاط فعالیت‌ها را دنبال کرده و به یاس و افسردگی دچار نشود و از طرفی شور و نشاط را به جامعه هم انتقال دهد و در کنار کمک به نشاط اجتماعی، تخریب نکند.

وی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار ایسنا، گفت: اصل حرکت دانشگاه فعالیت علمی است و مسئولان دانشگاه هم همواره حامی و هدایت‌گر و مشوق فعالیت‌های خوب و تاثیرگذار علمی بوده و هستند، سالانه بالغ بر ۶۰۰ جلسه دفاع از پایان‌نامه‌های دکتری و ۲ هزار جلسه دفاع از پایان نامه‌های کارشناسی ارشد در این دانشگاه برگزار می‌شود که نشان از پویایی حرکت‌های علمی دارد.

گشتاسبی‌راد با بیان اینکه برخی از پایان‌نامه‌های ارائه شده در عمل می‌تواند مشکلاتی از صنایع و سایر بخش‌های جامعه حل کند، گفت: اعتقاد دارم که با همکاری و کمک رسانه‌ها باید فعالیت‌های علمی دانشگاه را پررنگ‌تر از سایر حوزه‌ها پوشش داد و به جامعه منعکس کرد. فعالیت علمی اصلی‌ترین وظیفه دانشگاه محسوب می‌شود که انعکاس آن به جامعه،‌ نشاط و امیدواری را به‌دنبال خواهد داشت.

وی در عین‌حال توجه دانشگاه به ورزش و فعالیت‌های ورزشی را یک ضرورت دانست و تاکید کرد: باید قبول کنیم که بسیاری از جوانان الگوهای خود را از بین قهرمانان ورزشی یا هنرمندان انتخاب می‌کنند و امروز هم آنقدر که رسانه‌ها و سازمان‌ها برنامه‌های ورزشی و هنری و فرهنگی را پوشش داده و اجرا می‌کنند، بعد علمی را پوشش نمی‌دهند.

گشتاسبی راد در پاسخ به دیگر پرسش ایسنا و در خصوص حذف برخی از رشته‌ها یا کاهش تعداد پذیرش دانشجو برای ارتقا سطح کیفی فعالیت‌های علمی،‌ گفت: دانشگاه شیراز به‌دنبال حفظ و ارتقاء سطح علمی بوده و تلاش کرده‌ و می‌کند که این موضوع دچار تلاطم نشود، هرچند امروز به اعتقاد برخی اساتید، در حوزه تحصیلات تکمیلی دانشجویانی وارد رشته‌های مختلف می‌شوند که قدرت و قوت کافی را برای انجام فعالیت‌های علمی متناسب ندارند.

سرپرست دانشگاه شیراز با تاکید براینکه تلاش برای حفظ هویت علمی این دانشگاه یک ضرورت بوده و اولویت او به‌شمار می‌رود، گفت: باید پذیرفت که در کشور رشته‌هایی وجود دارد که آرام آرام تعداد متقاضیان آنها کاسته شده و ممکن است تعطیل شوند اما در مورد علوم نظیر کامپیوتر، رشته‌هایی هنوز وجود دارد که می‌توان و باید روی آنها کار کرد، رشته‌ای مانند هوش مصنوعی.

وی تاکید کرد که در بعضی رشته‌ها به شکل خودکار تعداد متقاضیان کاهش پیدا خواهد کرد و همین امر باعث تعطیلی بعضی از رشته‌ها یا محدود شدن تعداد دانشجویان جذب شده می‌شود.

گشتاسبی‌راد همچنین با تاکید براینکه ارتباط دانشگاه شیراز با صنعت، بهتر از گذشته شده است، گفت: حدود ۲۰ درصد از اعضای هیئت علمی دانشگاه شیراز با خارج از دانشگاه قراردادهایی دارند. البته در حوزه علوم انسانی قضیه متفاوت است و به‌دنبال ایجاد مراکز خدمت‌رسانی هستیم که در حوزه‌های مشاوره و … اما نمی‌خواهیم به‌عنوان رقیب بخش خصوصی مطرح باشیم.

سرپرست دانشگاه شیراز تاکید کرد که امروز در حوزه‌های مختلف نیازمند کار علمی و مشاوره‌ای هستیم و دانشگاه نیز به واسطه ظرفیت موجود می‌تواند در این حوزه تاثیرگذار عمل کند.

گشتاسبی‌راد در پاسخ به سئوالی پیرامون وضعیت زیرساختی دانشگاه شیراز، گفت: این دانشگاه بیش از شش دهه قدمت دارد و بسیاری از زیرساخت‌هایی که طی این سال‌ها ایجاد شده، با آسیب‌هایی مواجه بوده و نیازمند تعمیرات و بهسازی اساسی است لذا نمی‌توان آن را با دانشگاه‌هایی که کمتر از دو یا سه دهه از ایجاد آنها می‌گذرد مقایسه کرد.

وی گفت: یکی از خوابگاه‌های دانشگاه شیراز(مفتح) بیش از ۲ هزار دانشجو در خود جای داده و چهل سال از عمر آن می‌گذرد و البته نیازمند تعمیرات اساسی است که برای آن میلیاردها تومان اعتبار نیاز داریم.

گشتاسبی‌راد با تاکید براینکه اعتبارات دولتی پاسخگوی نیاز دانشگاه‌ها در این حوزه نیست، گفت: شاید یکی از بخش‌ها که می‌تواند به کمک ما بیاید، بخش خصوصی و خصوصا خیران و نیک‌اندیشان است. امیدواریم خیرین در ایجاد و بهسازی و تعمیر خوابگاه‌ها ما را یاری دهند تا نامشان برای ابد جاودانه شود.

DeliciousStumbleUponDiggTwitterFacebookRedditLinkedInHyves

برای دریافت آخرین اخبار دکتری تخصصی PhD ، ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید :

می توانید سوالات و نظرات خود را در مورد این خبر در بخش نظرات مطرح نمایید.

ارسال نظر

آگهی کلاس دکتری|دوره|کنفرانس|کارگاه

کارگاه مقاله نویسی isi در تهران آموزش اصول روش نحو نوشتن مقاله isi

دکتری PhD سایت دکتری | اخبار دکتری | آزمون دکتری دانشگاه آزاد سوالات دکتری منابع آزمون دکتری اعلام نتایج دکتری آزاد دكتري منابع دکتری پذیرش دکتری ثبت نام دکتری

سایت دکتری | اخبار دکتری | سایت تخصصی دکتری | سایت پی اچ دی ال

سایت تخصصی دکتری | دانلود نمونه سوالات دکتری | آزمون دکترای دانشگاه آزاد | کنکور دکترا | سایت سازمان سنجش | Download phd test pdf دکتری تخصصی سایت تخصصی آزمون دکتری

تکمیل ظرفیت دکتری 92 نتایج دکتری آزاد 92 نتایج دکتری 92 نتایج دکتری دانشگاه آزاد 92 اخبار دکتری 93-92