عناوين آخرين اخبار :  ...
آرمان‌های انقلاب در دانشگاه‌ها و حوزه‌ها محقق نشده است


آرمان‌های انقلاب در دانشگاه‌ها و حوزه‌ها محقق نشده است

سایت دکتری ‌( www.PhDL.Net ) – عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه آرمان‌های انقلاب در دانشگاه‌ها و حوزه‌ها محقق نشده، بر وحدت بین حوزه و دانشگاه تاکید کرد و گفت: حوزه‌ها عملکرد خوبی در حوزه تربیت، معیشت و سبک زندگی معرفتی دارند، لذا باید با وحدت بین دانشگاه‌ها این تجارب مثبت بین آنها منتقل شود.

کلاس دانشگاه

به گزارش پی اچ دی ال به نقل از ایسنا، آیت‌الله علی‌اکبر رشاد در دومین همایش وحدت بین حوزه و دانشگاه که امروز در سالن ابن‌سینای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، با تاکید بر اینکه آرمان‌های مورد تایید رهبری و امام راحل درخصوص وحدت حوزه و دانشگاه محقق نشده است، اظهار کرد: امام(ره) و رهبری آرمان‌های جدی و مهمی را طی این ۴۰ سال درخصوص حوزه و دانشگاه ترسیم نمودند. باید تاسف خورد که چرا این آرمان‌ها به طور اساسی در دانشگاه‌ها محقق نشده و در مقام عمل به آن نپرداخته‌ایم.

وی در ادامه تصریح کرد: گاه مشاهده می‌شود برخی از آرمان‌های اساسی انقلاب در دانشگاه‌ها مورد تحریف قرار گرفته و یا در مقام شعار متوقف شده است و اگرچه برخی اقداماتی در این زمینه انجام داده‌اند اما این اقدامات بیشتر به صورت صوری و احساسی نظیر همایش، مصاحبه و یا صدور بیانیه بوده است. از متن و باطن اساسی آن غفلت کرده‌ایم.

وی بر ضرورت وحدت حوزه و دانشگاه تاکید کرد و گفت: متاسفانه در زمینه وحدت حوزه و دانشگاه نیز کار معرفتی دقیق و مبنایی صورت نگرفته است که براساس آن بدانیم هدف از این وحدت چیست و باید چگونه شکل بگیرد.

به گفته حجت‌الاسلام رشاد، وقتی صحبت از وحدت حوزه و دانشگاه‌ها می‌شود منظور ما این نیست که دو نظام آموزشی از لحاظ سازمانی و فیزیکی با یکدیگر ادغام شوند در واقع مراد متحد کردن موضوع کار نیست. ما دنبال این نیستیم که علوم تدریسی دانشگاه با علوم حوزه‌های علمیه یکی شود بلکه برخی تداخل‌هایی که در برخی از موارد ناشی از پاره‌ای از توسعه‌ها بوده باید در بین این دو رفع شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین خاطرنشان کرد: بنده نه در جایگاه یک مقام تصمیم‌گیر حوزه فرهنگی کشور بلکه در جایگاه طلبه تاکید می‌کنم برخی از علوم باید از دانشگاه‌ها به حوزه‌ها و برخی نیز از حوزه‌ها به دانشگاه‌ها منتقل شوند. در واقع در زمانی برخی از علوم فعلی که در دانشگاه‌ها تدریس می‌شوند در حوزه‌های علمیه تدریس می‌شد که به دلیل برخی توسعه‌ها این علوم به دانشگاه‌ها منتقل شد که اگرچه نتایج مثبتی نیز نداشت و مبنای تاسیس دانشکده‌های الهیات در دانشگاه‌های کشور بر این اساس صورت گرفت.

وی در ادامه یادآور شد: منظور از وحدت بین حوزه و دانشگاه این است که این دو بتوانند از لحاظ مبنای ارزش‌شناختی، معرفت‌شناختی و منطق علمی به هم نزدیک شوند. در واقع تجارب اصیل علمی و آموزشی بسیاری از هزار سال پیش در حوزه‌های علمی شکل گرفته است و در عمل هم حوزه‌ها در زمینه تربیت، معیشت، سبک زندگی علمی و معرفتی اقدامات خوبی را انجام داده‌اند. بنابراین دانشگاه‌ها باید از لحاظ مبنای ارزشی و منطقی با حوزه‌ها یکی شود و در این زمینه از تجارب آنها استفاده کنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: همانطور که اشاره شد نزدیکی و وحدت بین حوزه و دانشگاه در زمینه‌های مختلف علمی، آموزشی، پژوهشی و معرفتی وجود ندارد و باید تاسف خورد ما به جای اینکه درخصوص آرمان‌های بلند و عمیق کار علمی و مطالعاتی باشیم بیشتر دنبال اقدامات ظاهری بوده‌ایم. چراکه این اقدامات شعاری، صوری و عاطفی نمی‌تواند مشکلی از مشکلات کشور را برطرف کند و در برخی موارد نیز در صورت تکرار می‌تواند آرمان‌های اصلی را خنثی کند.

حجت‌الاسلام رشاد در ادامه گفت: نقدی که در حوزه و دانشگاه وجود دارد این است که ما در حوزه آموزش، پژوهش و سنجش رشد تحصیلی به خطا رفته‌ایم. آنچه امروز در دانشگاه‌ها و واحدهای آموزش و پرورش وجود دارد یک نظام آموزشی کاملاً غلط است که باید اصلاح شود.

وی همچنین خاطرنشان کرد: ما در حوزه نظام آموزشی می‌توانیم دو نظام را پیاده کنیم که نظام اول می‌گوید دانش‌آموز، دانشجو و طلبه حافظه‌محور باید تحصیل کنند یعنی مجموعه معلومات را به صورت علم حصولی از بیرون دریافت و در حافظه خود انباشته کنند و در روز امتحان نیز با گروهی مامور یا بازرس دانشجو در قالب متهم آزمون خود را پس بدهد و در نهایت اگر نمره حدنصاب را نیز کسب نکرد آن متهم به محکوم تبدیل خواهد شد.

وی ادامه داد: در پژوهش هم رویکرد خطایی در دانشگاه‌ها پیاده می‌شود که انتشار اسامی برخی اساتید به عنوان متقلب علمی که در مقالات خود سرقت ادبی انجام داده‌اند نیز می‌تواند نمونه این خطا باشد. در واقع در حوزه پژوهش دانشجویی نیز دانشگاه‌های ما وضع فاجعه‌باری دارند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه حدود ۵۰ درصد از آمار تحقیقات کشور به صورت پایان‌نامه‌های ارشد و رساله‌های دکتری انجام می‌گیرد، گفت: اگر بخواهیم وضعیت این پژوهش‌ها را از سایت “همانندجو” پیگیری کنیم وضع بسیار اسف‌بار است چراکه ما رساله‌ای داریم که ۹۹ درصد آن از رساله‌های دیگر کپی‌برداری شده است یا اینکه جلوی دانشگاه تهران به راحتی می‌توانیم رساله یا تحقیق بخریم.

وی ادامه داد: سالیانه حدود ۵۰۰ هزار پژوهش در کشور در قالب پایان‌نامه یا رساله نوشته می‌شوند و همین حدود نیز توسط افراد غیردانشگاهی انجام می‌گیرد و اگر فقط یک سال واقعا تحقیق به معنای واقعی انجام بگیرد ایران به طور کلی دگرگون می‌شود.

پژوهش‌های کشور ما حجم‌مدار هستند

حجت‌الاسلام رشاد در ادامه یادآور شد: متاسفانه در کشور ما به حجم و متن رساله‌ها یا تحقیق‌ها توجه زیادی قائل هستند. به نوعی پژوهش‌های ما حجم‌مدار هستند در حالی که به نظر من این رویکرد کاملا اشتباه است. اگر تحقیق به معنای کشف حقیقت باشد می‌تواند در قالب چند صفحه نیز انجام بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: در دنیا شیوه‌های مختلف آموزشی وجود دارد اما ما در کشور خود غلط‌ترین شیوه را به شیوه کاملا دست و پا شکسته اجرا می‌کنیم و نتیجه آن این است که ما چندین برابر جمعیت یک کشور کوچک دانشجو و دانش‌آموز داریم اما موفقیت‌های آن کشور بیشتر از جامعه ما است. متاسفانه این شیوه غلط امروزه در حوزه‌ها نیز به تبعیت از دانشگاه‌ها رواج پیدا کرده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان نظام آموزشی پرورش‌مدار را بهترین و مطلوب‌ترین شیوه آموزشی عنوان کرد و گفت: براساس این نظام حافظه اصل قرار نمی‌گیرد. رویکرد مهم این است که استعدادهای ذاتی و خدادادی دانش‌آموزان، دانشجویان و طلاب پرورش داده شود و این استعدادها از مرحله فعلیت به قوه برسد.

DeliciousStumbleUponDiggTwitterFacebookRedditLinkedInHyves

برای دریافت آخرین اخبار دکتری تخصصی PhD ، ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید :

می توانید سوالات و نظرات خود را در مورد این خبر در بخش نظرات مطرح نمایید.

ارسال نظر

آگهی کلاس دکتری|دوره|کنفرانس|کارگاه

کارگاه مقاله نویسی isi در تهران آموزش اصول روش نحو نوشتن مقاله isi

دکتری PhD سایت دکتری | اخبار دکتری | آزمون دکتری دانشگاه آزاد سوالات دکتری منابع آزمون دکتری اعلام نتایج دکتری آزاد دكتري منابع دکتری پذیرش دکتری ثبت نام دکتری

سایت دکتری | اخبار دکتری | سایت تخصصی دکتری | سایت پی اچ دی ال

سایت تخصصی دکتری | دانلود نمونه سوالات دکتری | آزمون دکترای دانشگاه آزاد | کنکور دکترا | سایت سازمان سنجش | Download phd test pdf دکتری تخصصی سایت تخصصی آزمون دکتری

تکمیل ظرفیت دکتری 92 نتایج دکتری آزاد 92 نتایج دکتری 92 نتایج دکتری دانشگاه آزاد 92 اخبار دکتری 93-92